Likvidaci firem skrze zajišťovací příkazy bude řešit vláda. Chce grilovat možnou Babišovu ministryni | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Likvidaci firem skrze zajišťovací příkazy bude řešit vláda. Chce grilovat možnou Babišovu ministryni

Likvidaci firem skrze zajišťovací příkazy bude řešit vláda. Chce grilovat možnou Babišovu ministryni

Vláda se dnes vrátí ke sporu o používání zajišťovacích příkazů daňovou správou. Na žádost ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který před volbami jako lídr ČSSD požadoval odstoupení šéfa daňové správy Marina Janečka a náměstkyně Aleny Schillerové, by oba dnes měli přijít do Strakovy akademie využívání tohoto nástroje osvětlit.

Zaorálek před volbami odkazoval na podezření, že příkazy daňová správa používá k likvidaci firem, a to v zájmu holdingu Agrofert, který do února Babiš vlastnil. Na praktiku upozornily mimo jiné neověřené tajné nahrávky šéfa hnutí ANO, který mluví o "nepohodlné" firmě FAU a o tom, jak na ni úřady, které měl v tom čase pod kontrolou, "zaklekly".

O Schillerové se spekuluje jako o nové ministryni financí v menšinové vládě, kterou staví šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Zajišťovací příkazy jsou jedním z témat, ve kterých se před volbami ostře střetli ministři za ČSSd a ANO. Zaorálek v předvolebním týdnu řekl, že chce vyzvat vládu k odvolání Janečka a Schillerové kvůli údajnému zneužití zajišťovacích příkazů k likvidaci firem. Pilný to označil za předvolební kampaň a požádal o prověření reportáží kvůli podezření z šíření dezinformací.

1080p 720p 360p
Babišův exporadce: Skandál! Úředníci MF můžou do živých spisů, gestapo už není nadsázka

"Ministerstvo financí musí věci vyšetřit, není možné to zamést pod koberec," uvedl Zaorálek. Zopakoval, že zajišťovacípříkazy mohou být zneužívány. "Možná tu probíhá praxe, která je nebezpečná, byla by ohrožením právního státu. Pokud úředníci někoho popraví a pak na to nejsou důkazy, tím může vzniknout i škoda státu," uvedl.

Ministr financí Ivan Pilný zdůraznil, že na dřívějším zasedání kabinetu návrh na odvolání Janečka a Schillerové nepadl. "Přesto, že výroky ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na adresu ministerstva financí považuji za neopodstatněné, jsou zástupci resortu financí připraveni všechny aspekty nástrojů nezbytných pro řádný výběr daní panu ministrovi opakovaně vysvětlit," uvedl. Věří, že "nejpozději ve stejném termínu se vyjádří ministerstvo vnitra, zda opakování hrubých dezinformací čelním představitelem vlády nenaplňuje charakter hybridní hrozby".

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.