Mladík kradl v památníku parašutistů. Z pokladničky vybral 20 tisíc, které lidi darovali | info.cz

Články odjinud

Mladík kradl v památníku parašutistů. Z pokladničky vybral 20 tisíc, které lidi darovali

Hyenismus na místě českého hrdinství. Neznámý mladík ukradl v polovině července z krypty parašutistů v Resslově ulici téměř 20 tisíc korun. Vypáčil zámek na pokladničce, která se v Národním památníku hrdinů heydrichiády v chrámu sv. Cyrila a Metoděje nachází, a odešel. Policisté na svém webu zveřejnili video, na němž je podezřelý muž, a žádají veřejnost o spolupráci.

Pachatel podle policie ukradl finanční prostředky, které formou veřejné sbírky památníku dobrovolně darují jeho návštěvníci. Muž nejprve podle záběrů bloumal expozicí a rozhlížel se. Posléze využil chvíle, kdy pracovnice památníku odešla do zázemí, vzal pokladničku a odnesl ji do krypty, kde se v roce 1942 po útoku na Reinharda Heydricha schovávalo sedm československých parašutistů a kde také zahynuli. Vypáčil zámek, vzal z pokladny veškeré darované peníze a odešel z muzea.

„Mladík se tímto jednáním dopustil trestného činu krádež, za který mu v případě dopadení a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky," uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Mladík ukradl peníze z pokladničky v kryptě autor: Policie ČR

Pokud by někdo neznámého muže na videonahrávce poznal, má se obrátit na linku 158.

Krypta v kostele svatého Cyrila a Metoděje se stala posledním úkrytem parašutistů operace Anthropoid, kteří odstranili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po několikahodinovém boji s nacisty Jan Kubiš a Josef Gabčík společně s dalšími pěti skrytými parašutisty 18. června 1942 padli.

Okolnosti operace Anthropoid shrnuje rozsáhlý historický seriál INFO.CZ, který najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud