Amerika je zpět. Biden v Evropě udělal tečku za Trumpovou érou a ukončil letitý americko-evropský spor

Úsměvy, superlativy, radost a optimismus, tak by se daly shrnout dojmy a pocity, které vyvolal maraton vrcholných schůzí amerického prezidenta Joea Bidena na evropské půdě od soboty po dnešek. Nejenže je všechny zdobilo radostně přijímané Bidenovo „Amerika je zpět“, tedy že se definitivně obrací list za kontroverzní a nervózní érou Donalda Trumpa symbolizovanou heslem „America first“. Politikové dokázali na schůzi sedmi hlavních průmyslových zemí světa (G7), na summitu Severoatlantické aliance či při Bidenově dnešní schůzce s nejvyššími činiteli EU také dosáhnout konkrétních posunů, dohod či ujednání, která svědčí nejen o nové dynamice, ale také o poctivé a cílené přípravě, která vedla ke konkrétním výsledkům. Nejviditelnější je politické ukončení letitého americko-evropského sporu o státní podporu gigantickým výrobcům letadel Airbus a Boeing.

Svět se posunuje a západní demokracie se musí semknout, opakoval Biden v anglickém Cornwallu stejně jako v Bruselu měnícím se skupinám vysoce postavených a bedlivě naslouchajících posluchačů. Pandemie covidu-19 změnila svět a vynesla na povrch prioritu spolupráce a solidarity – s činiteli EU se Biden dnes dohodl, že společně zařídí, aby do konce příštího roku dostaly vakcínu dvě třetiny světové populace. Zaostalé rozvojové země mají obdržet nejen látku samu, ale také kapacity na její výrobu včetně know-how, což na první pohled vypadá jako kompromis mezi původním Bidenovým požadavkem uvolnit patenty na očkovací látky a evropskou odpovědí, že duševní vlastnictví je lépe chránit, ale vakcíny lze masově vyrábět a rozdávat.

Vztahy s Čínou byly hlavním chodem už na víkendovém summitu G7, ale zůstaly velmi přítomny i v Bruselu. Nejenže se o Číně nejméně desetkrát bezprecedentně zmiňuje komuniké ze schůze NATO, ale přišla na přetřes i dnes. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že s Čínou je třeba spolupracovat, pokud jde o klimatickou změnu, a spravedlivě si konkurovat v obchodě. Pokud jde o dodržování lidských práv, jde prý o „systémovou rivalitu“. „Budeme říkat zcela jasně, že to je to hlavní, co nás rozděluje,“ uvedla von der Leyenová. Americkou ochotu potěšit Evropany utlumením obchodních svárů lze interpretovat také jako dárek za sjednocení postojů vůči Číně, která se stále více dere na světlo jako druhá světová mocnost a přímý konkurent Spojených států. Vstřícné Bidenovo gesto ohledně výrobců letadel ukazuje, že Spojené státy berou čínskou konkurenci smrtelně vážně a že jim velmi záleží, aby se „svobodný svět“ seřadil za americkým vlajkonošem v tomto sváru o světové prvenství.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co dnes dojednal Biden na jednání s představiteli EU?
  • V jakých oblastech chce Amerika spolupracovat s Evropou?
  • A jaký dojem zanechal Biden v Bruselu?
sinfin.digital