Snadnější migrace do EU pro ty, kdo tu chtějí pracovat, komplikace pro ilegální migranty. Komise navrhla nová pravidla, pro Ukrajince vznikne pracovní portál

Do Evropské unie přicházejí legální cestou každý rok asi tři miliony cizinců, 150 až 200 tisíc lidí pak nelegálně. Tato čísla uvedla Evropská komise, která zároveň navrhla, jak dále usnadnit pobyt a práci cizincům z první zmíněné skupiny. Změny se dotknou také postavení válečných uprchlíků z Ukrajiny, kteří mají v EU status legálních migrantů.

Po začátku války na Ukrajině počet migrantů z první kategorie – tedy legálních – výrazně vzrostl. Celkem je v EU asi 3,8 milionu ukrajinských uprchlíků. Z celkem pěti milionů Ukrajinců, kteří do zemí unie utekli od konce února, se 1,2 milionu vrátilo, vesměs poté, co ukrajinská armáda zastavila ruský postup na severu a ve středu země.

První navržená změna se týká povolení k pobytu, které bude legálním migrantům vydáváno současně s pracovním povolením, podobně jako se to už děje napříč EU pro Ukrajince. Hlavní novinkou je, že člověk, který takové povolení na dobu určitou získá, bude moct během svého pobytu měnit zaměstnavatele, nebo si dovolit i krátkodobou nezaměstnanost, aniž by mu hrozilo vyhoštění. Cizinci ze zemí mimo EU tak budou lépe chráněni před zvůlí zaměstnavatelů, kteří dosud mohli využívat jejich prekérního postavení k vykořisťování.

Lidé, kteří budou usilovat o dlouhodobé povolení k pobytu a musejí dosud prokazovat, že v dané zemi strávili a pracovali nepřetržitě pět let, budou pro příště moct sčítat pobyty v různých členských státech EU. Do pětiletého povinného pobytu se jim bude započítávat vedle práce také studium. Budou mít dokonce právo pobyt v EU na dva roky přerušit, odjet mimo unii, obvykle domů, a pak na pobyt navázat a po pěti letech žádat o status rezidenta.

sinfin.digital