Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakousko zakázalo muslimské šátky ve školkách. Kritici mluví o vydírání, proti je i církev

Rakousko zakázalo muslimské šátky ve školkách. Kritici mluví o vydírání, proti je i církev

Rakouský kabinet po dlouhém vyjednávání přijal 15 nových pravidel pro rozšíření péče o děti, z nichž jedno zakazuje rodičům, aby dávali dívkám ve školce na hlavu muslimský šátek. Jaké sankce však budou za porušení tohoto zákazu hrozit, však stále zůstává nejasné.

Vláda totiž prosazování příslušných pravidel zvolila metodu „cukru a biče“, kterou někteří rakouští opoziční politici a komentátoři označují za vyděračskou taktiku. Místo avizované hrozby snížení státního příspěvku na provoz, rozšiřování a výstavbu zemských školek a škol, příspěvek naopak mírně zvýšila. Zato ale musely spolkové země slíbit, že ve svých školkách oficiálně zakážou muslimské šátky.

„Prakticky se tedy skutečně jednalo o vydírání. Vláda totiž peníze na péči o děti podmínila právě zákazem šátků. Šlo přitom o 142,5 milionu EURO,“ řekl pro „INFO.cz“ zástupce šéfredaktora rakouského listu Neues Volksblatt Manfred Maurer.

Jinou možnost než „vydírání“ ale podle něj vlastně vláda neměla. Předškolní zařízení spadají v Rakousku do kompetence spolkových zemí, z nichž některé, zejména ty pod vedením sociálních demokratů, zakazovat šátky nechtěly. Jednak se obávaly potíží s vymáhání zákazu, jednak soudních tahanic, které může tento zákaz vyvolat.

Typy muslimských oděvůTypy muslimských oděvůautor: INFO.CZ

Proti tomu, aby dívky ve školkách nesměly nosit muslimský šátek, se pro někoho možná překvapivě, ale o to razantněji postavila v Rakousku i katolická církev. Rakouská biskupská konference v oficiálním prohlášení vznesla pochybnosti o tom, zda je takové opatření skutečně nutné, protože podle biskupů dosud nikdo neprokázal, že šátky ve školkách představují opravdu nějaký zásadní celospolečenský problém. Katolická církev zákaz šátků navíc označila za možné „porušení lidských a rodičovských práv a zásah do náboženské svobody.“

Vláda, složená z lidovců (ÖVP) a Svobodných (FPÖ), však trvá na svém. „Šátek je výrazem politického islámu, jehož vliv musíme v Rakousku potlačit. Nemůžeme připustit, aby byly malé dívky stigmatizovány už v mateřské škole,“ prohlásil rakouský vicekancléř za FPÖ Heinz Christian Strache. Tvrdí, že dokonce i v Turecku jsou šátky na většině státních škol až do páté třídy zakázány.

Zákazy zahalování v EvropěZákazy zahalování v Evropěautor: Info.cz

Zákaz šátků podpořil i mluvčí odborového svazu rakouských učitelů Paul Kimberger. „Z mého pohledu by mělo být ve školkách a školách zakázáno nosit muslimské šátky dívkám až do 14 let,“ řekl deníku Kurier Kimberger. Zároveň se vyslovil i pro to, aby byly děti ochráněny i od „některých náboženských“ rituálů, které praktikují jejich rodiče. „Sám vidím, jak někteří žáci trpí v období islámského postního měsíce Ramadánu. Jsou uprostřed svého vývoje a přitom nesmějí po celý den nic jíst a pít,“ uvedl Kimberger. Velmi by přivítal, kdyby vláda našla řešení, jak děti od těchto rituálů ochránit. „V případě potřeby i zákonem,“ řekl odborový mluvčí.

Zatím však není v Rakousku úplně jasné ani to, jak bude vymáhán už dojednaný zákaz nošení muslimských šátků ve školkách. Vláda totiž pověřila spolkové země, aby samy určily, jaké sankce budou hrozit rodičům, pokud vypraví svou dceru do školky se šátkem na hlavě. Poté, co navrhované opatření projde celým legislativním procesem a schválením v zemských zastupitelstvech, by mělo začít platit od nového školního roku.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1