Články odjinud

Rakušané uzavřeli „dětský Alcatraz“ pro migranty na české hranici

Rakušané uzavřeli „dětský Alcatraz“ pro migranty na české hranici

Vedení rakouské spolkové země Dolní Rakousy zrušilo kritizované zařízení pro mladistvé uprchlíky přímo u hraničního přechodu Mikulov-Drasenhofen. Mladí uprchlíci bez rodičů v něm měli být údajně ponižováni a drženi v podmínkách srovnatelným s vězením. K takovému závěru dospěly některé rakouské lidsko-právní organizace a úřady, zabývající se ochranou dětí. Případ proto v upynulých dnech vyvolal vzrušenou debatu.

Jak už INFO.CZ informovalo minulý týden, dolnorakouský zemský radní za Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ) Gottfried Waldhäusl nechal před měsícem převézt do objektu bývalé pohraniční pošty přímo na rakousko-české hranici čtrnáct mladistvých uprchlíků, které označoval za problémové. Mladiství z různých zemí, kteří se do Rakouska dostali jako migranti bez rodičů a v jiných azylových zařízení s nimi byly údajně potíže, mohli z pohraničního objektu ven pouze v doprovodu zaměstnanců najaté bezpečnostní služby. Areál byl ohraničený plotem s ostnatým drátem a přísně střežený.

Poté, co na veřejnost pronikly stížnosti od některých chovanců, se však zařízení dostalo pod palbu ostré kritiky. Rakouská azylová koordinátorka Anna Knappová označila způsob ubytování uprchlíků za „vězeňský režim“, v případě dětí a mladistvých zcela nepřípustný. Do věci se následně vložily i některé neziskové koordinace a opoziční politici. Zařízení získalo mezi některými politiky přezdívku podle známého amerického vězení „dětský Alcatraz“.

A vedení Dolních Rakous v čele s lidoveckou hejtmankou Johannou Mikl-Leitnerovou se nakonec rozhodlo budovu na hranicích vyklidit a děti a mladistvé z ní převézt do jiných azylových zařízení. Radnímu Waldhäuslovi, zodpovědnému za azylovou politiku, nepomohlo ani tvrzení, že přísnější režim odpovídá zkušenostem s nezletilými, kteří byli údajně v jiných domovech postrachem spolubydlících i personálu. Kritiky přísného režimu v Drasenhofenu vyzval, aby si tedy děti vzali k sobě domů. „Nemám s tím žádný problém,“ prohlásil Waldhäusl na konto podmínek v zařízení.

Poté, co Dolní Rakousy zařízení uzavřely, se ale podle některých rakouských médiích prokázalo, že režim v „dětském Alcatrazu“ byl opravdu velmi nestandardní. Rakouská organizace „Fairness-Asyl“ s odvoláním na anonymní výpovědi některých mladistvých uprchlíků tvrdí, že zaměstnanci bezpečnostní služby nezletilým vulgárně nadávali, vyhrožovali jim násilím nebo vyhoštěním z Rakouska. Jeden z nezletilých si také stěžoval na to, že musel v šest hodin ráno vstávat a chodit na snídani, i když nechtěl nic jíst.

„Takové chování mohlo mladistvým způsobit duševní újmu. Trauma si s sebou mohou nést celý život,“ napsala v otevřeném dopise radnímu Waldhäuslovi vedoucí organizace „Fairness Asyl“ Doro Blanckeová. Podle ní mohli být mladiství uprchlíci traumatizovaní už jen tím, že nemohli mimo budovu bez doprovodu, celý areál byl obehnán plotem s ostnatým drátem a místo kvalifikovaných pedagogů je dozorovala soukromá ochranka. „Ta vyvíjela na mladistvé psychologický tlak s hrozbou násilí,“ tvrdí Blanckeová.

Podle dolnorakouské radní za sociální demokracii Ulrike Königsberger-Ludwigové si přitom soukromá bezpečnostní služba přišla na značné peníze. Zemský úřad dotoval péči pro jednoho nezletilého uprchlíka oficiálně částkou 95 eur za den, k tomu ale radní Waldhäusl vyjednal ještě příspěvek na zajištění „bezpečnosti“ ve výši 283 eur za den. Celkově tak jeden nezletilý uprchlík v Drasenhofenu vyšel zemskou pokladnu na 8 500 eur (220 tisíc korun) měsíčně.

V pondělí se zhruba stovka demonstrantů dožadovala před zemským úřadem Dolních Rakous v St. Pöltenu, aby Gottfried Waldhäusl, „duchovní otec dětského Alcatrazu“, okamžitě odstoupil z funkce. Se stejným požadavkem přišli i někteří opoziční politici zejména ze Strany zelených a hnutí Neos. Hejtmanka Mikl-Leitnerová však vyhlásila, že chce dát radnímu Waldhäuslovi ještě „poslední šanci“.

Gottfried Waldhäusl se přitom nedostal do sporu s ochránci lidských práv poprvé. Právě naopak. Provokativní vyjádření i činy „proslavily“ dolnorakouského radního za vládní stranu FPÖ daleko za hranicemi Rakouska. Když v roce 2011 vláda zkrátila rodinné přídavky, Waldhäusl prohlásil, že tím „podporuje teplouše“.

O rok později označil sociální demokraty, lidovce a zelené za „obhájce pedofilů“. A to kvůli tomu, že nepodpořili návrh FPÖ na kastraci pachatelů sexuálních trestních činů. Letos v létě zase Waldhäusl proslul návrhem na registraci všech židů a muslimů, kteří v Dolních Rakousích kupují maso z takzvaných košer či halal porážek. V roce 2017 se vedle svých mnoha vyjádření, kritizujících příchod migrantů do Rakouska, postavil dokonce i proti dovozů zahraničních psů. „Psi s migračním původem bohužel často zabírají v útulcích místo našim zvířatům,“ prohlásil podle deníku Oberöstereischische Nachrichten.

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818