Ani Trump, ani Biden. O budoucnosti USA a celého světa rozhodne „trumpovský“ Nejvyšší soud

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Příští týden vyvrcholí v USA prezidentské volby. Ať již dopadnou jakkoliv, konzervativní, tedy republikánský pohled na svět bude v Americe i nadále výrazný. A spolu s ním rovněž stopa současného a podle průzkumů zřejmě končícího prezidenta Donalda Trumpa. V posledním předvolebním týdnu se mu totiž povedl politický majstrštyk – k Nejvyššímu soudu protlačil „svého“ třetího člověka, soudkyni Amy Coneyovou Barrettovou. Právě ona spolu se svými pěti konzervativními kolegy výrazně ovlivní přístup USA k migraci, klimatu či ke zdravotní péči. A stejní lidé možná s konečnou platností rozhodnou rovněž o tom, kdo bude příští americký prezident.

Donald Trump jmenoval na začátku týdne se souhlasem Senátu devátého člena Nejvyššího soudu – konzervativní soudkyni Amy Coneyovou Barrettovou. Obsadila místo uvolněné po smrti liberální legendy Ruth Baderové Ginsburgové a stala se již šestým konzervativním členem Nejvyššího soudu, třetím jmenovaným Trumpem, a to z celkem devíti soudců.

Barretové je 48 let, dalším „Trumpovým“ soudcům Brettovi Kavanaughovi a Neilovi Gorsuchovi 55 let, respektive 53 let. Ostatní členové Nejvyššího soudu jsou starší, vůbec nejstarší je liberál Stephen Breyer, jemuž je 82 let. Vzhledem k tomu, že mandát soudce Nejvyššího soudu je doživotní (i když je na něj samozřejmě také možné rezignovat), lze předpokládat, že současné poměry na vrcholu americké justice vydrží po příští desetiletí. 

Kennedyho přeceňujeme, Nixonovi křivdíme a Trump těsně vyhraje, říká v Jízdě dějinami Martin Kovář

sinfin.digital