ANO vzdává senátní boj o hlavní město. To je debakl, který se mu může vymstít

19. 09. 2020 • 12:07
KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Ještě nikdy se nestalo, aby strana, která je hegemonem politické scény, nenasadila žádného senátního kandidáta ve volbách v hlavním městě. Od roku 2014 své lidi stavělo v Praze i ANO a ani jeden obvod nikdy nevynechalo. Až nyní. A to rovnou všechny tři. Včetně Prahy 9, kde před šesti lety zvítězilo. To nelze nazvat jinak než debaklem. Co za touto bezpodmínečnou kapitulací vězí?

V Praze proběhne letos řada prestižních a jistě velmi sledovaných soubojů o křeslo v horní komoře. Ale bez Babišových lidí. Argument, že strana, která se stále těší celostátním preferencím kolem 30 procent, zde nemá moc šancí vyhrát, nelze brát vážně. Ani v minulých kláních ANO v hlavním městě nezářilo a skórovalo jen jednou - ve zmíněném roce 2014, kdy v jeho dresu zvítězila Zuzana Baudyšová. Přesto se až dosud všech voleb v metropoli účastnilo, což je nakonec pro stranu s ambicemi vládnout tak trochu povinnost.

Navíc vládní hnutí je sice v Praze slabší než jinde, ale tak zle na tom zase není. Podle posledního průzkumu Kantar pro ČT z června je těsně třetí za ODS a s náskokem vedoucími Piráty. To vážně není důvod stahovat kalhoty ještě před brodem. Důvody rezignace musíme hledat jinde: ve strachu ANO z ostudy, v tom, že se zřejmě osobnosti už stydí za hnutí kandidovat a v nulovém demokratickém koaličním potenciálu, i v Babišově opovrhování Senátem. Takže v říjnových volbách bude Praha jako jediný kraj bez propagandy ANO.

V Praze se totiž nekonají krajské volby. Není ovšem jediným místem, kde ANO v „senátkách“ předem hází ručník do ringu. Celkem to udělalo v devíti obvodech ze sedmadvaceti. Z krajských měst jde ještě o Plzeň a Zlín. V obou přitom zvítězilo v posledních komunálních volbách v roce 2018. Takže slabou voličskou základnou to nebude a před šesti lety zde také hnutí své lidi do senátních voleb postavilo. Ono vůbec bylo dříve zvykem, že silné partaje jako ODS a ČSSD „povinně“ kandidovaly všude. Ale časy se mění…

Silné strany už nejsou silné a neúčastní se klání ve všech obvodech. I tak třeba ODS, která je o dost slabší než ANO, vysílá 17 vlastních kandidátů. Sedm dalších podporuje. V tom je právě problém. Demokratickým stranám se do holportu s Babišem nechce. Výjimkou je Praha 5, kde ANO podpořilo člena ČSSD Miloslava Ludvíka. Ředitel motolské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví si však vyjednal podporu sám a navíc je výraznou tváří sociálních demokratů, za ně také kandiduje a s ANO si ho nikdo nespojí. 

Vládní hnutí by tak nejspíše mohlo stavět společné kandidáty jedině s KSČM, SPD či Trikolórou. Což se logicky zase nechce jemu. Něco jiného je nechat se od těchto partají podporovat ve Sněmovně a něco jiného se k nim veřejně hrdě hlásit… Vyklizení Prahy a dalších dvou velkých měst je tak důsledkem toho, že vlastní silné kandidáty ANO nemá a koalici postavit neumí.

Nikdo jiný, včetně daleko slabších partají, takto nevysublimoval. Například Piráti nasadili v hlavním městě jednoho svého kandidáta, jednou jdou do boje společně se starosty a topkou, v jednom obvodě obhajuje senátor, kterého v roce 2014 podpořili s lidovci a zelenými. ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP09 poskládali různé koalice, byť i proti sobě.

Tímto ANO vysílá velmi znepokojující zprávu svým voličům, kterých je podle Kantaru v Praze 16 procent: Pokud vás nebude dost na vítězství, prostě se na vás vykašleme. Smyslem voleb je totiž i to ukázat svým příznivcům, že na ně myslíte, že jste s nimi a budete se prát za jejich zájmy. Třeba nevyhrajete, ale aspoň to zkusíte. Ne že uraženě prásknete dveřmi, když nejste premiant. Takto „zradit“ poměrně početnou skupinu lidí, zejména seniorů, kteří rádi demonstrativně volí „ty své“, se nemusí vládnímu hnutí vyplatit.

Můžeme se ptát, co má toto troubení na ústup znamenat. Určitě Andrej Babiš nechce v Praze utrpět ostudnou porážku. Jde o jediný kraj, kde se kyvadlo již zhouplo a ANO zde dlouhodobě není na prvním, ale až na třetím místě. Nicméně i tak by se zde kandidáti hegemona politické scény objevit měli. Jde o jeho pověst - a toto zavání zbabělostí. Faktem je, že by se asi těžko hledal někdo, kdo by do těžkých soubojů s velkými jmény chtěl jít v tričko ANO. Stejně jako to, že Babiš „vzpurné“ hlavní město nemá rád. A Senát také ne.

Hnutí ANO 2011 se prý soustředí zejména na krajské volby. Má to logiku. Regiony jsou daleko mocnější, protéká jimi hromada peněz a mohou reálně daleko více ovlivnit voliče. Praha je navíc pro Babiše ztracená varta už od doby komunálních voleb v roce 2018, které nepomohl vyhrát ani jeho mobil. Jenomže v politice jsou důležité symboly. V roce 2021 se konají zásadní sněmovní volby, uzavírá se jimi úspěšná desetiletka hnutí, ale zároveň do nich půjde s cejchem ustrašence, který se bojí vkročit do hlavního města země…