Babiš šel donaha: před volbami nás ujistil o svém nebezpečném megalomanství. Komentář V. Dostála

Vratislav Dostál

14. 10. 2017 • 16:30

Sonda do duše oligarchy, který všechny ostatní považuje za neschopné hňupy, nezkušené hlupáky, anebo nejlépe přímo za zloděje. I tak by se dal shrnout obsáhlý rozhovor Andreje Babiše pro Deník. Předně, Babiš opět potvrdil, že nechápe klopotný ráz politického provozu, cizí mu jsou ale zjevně také základní principy ústavně-politického uspořádání demokratického státu. A pokud jde o tradiční politické strany, servítky si také nebere. „Leží mi v žaludku, protože kradou,“ nenechává týden před volbami nikoho na pochybách Babiš, toho času obviněný z podvodu v souvislosti s 50milionovou dotací pro svoje Čapí hnízdo.

Předseda ANO voliče ujišťuje o svém základním vnitřním nastavení. Politika jako civilizační výdobytek, který dokáže mírumilovnou cestou řešit rozporuplné zájmy a cíle, jež jsou přirozenou součástí svobodné společnosti, mu je zcela cizí. Je zvyklý jednat bezohledně a přímočaře, chce rozhodovat, udílet povely, úkolovat, řídit stát autoritářsky. Jako firmu, jak s oblibou říká. Vůbec nechápe důvody vertikálního a horizontálního dělení moci. Babiš je po celý život zvyklý sledovat výhradně svůj zájem, de facto nedokáže ocenit nic, co by se vymykalo efektivnímu naplnění tohoto cíle, i proto mu je protivný demokratický systém brzd a protivah, kde se jednotlivá mocenská centra vzájemně kontrolují a vyvažují. Politika je na něj pomalá, je pro něj nesrozumitelná. Chce všechno hned, a pokud to nedostane, kope kolem sebe jako děcko.

Proto mu vůbec nedochází, že jsou v tomto státě také lidé, kteří jeho vizi nesdílejí, a přitom to vůbec nemusí být kvůli tomu, že by ho chtěli zničit. V politice to tak ale zkrátka chodí, kromě technokratů, cyniků a lidí, kteří pouze kšeftují se svým vlivem, zde tu a tam narazíte také na idealisty všech zabarvení. Co si s nimi všemi Babiš počne? Dokáže se s nimi domluvit, anebo si je koupí? Anebo bude své oponenty zastrašovat, vydírat, případně se s nimi soudit či je skrze svá média skandalizovat? Kde se v něm bere ta drzost, hovořit o člověku, který zakládal po listopadu 1989 Občanské fórum v Ostravě, zatímco on pošilhával po kšeftech kdesi v Maroku, kterak je od těch časů „mimo realitu a pouze blábolí“?

Pan Zaorálek je úplně mimo, on blábolí od chvíle, kdy založil Občanské fórum.

Umí si vůbec představit, že tu žijí lidé, jejichž upřímnou ambicí je třeba nevlastnit a neovládat vůbec nic? Dokáže se svou mentalitou pochopit, že jsou tu také lidé, jejichž angažmá ve veřejném prostoru není motivováno tím, aby jakkoli brutálně ochránili, případně zvětšili svůj majetek, nýbrž obyčejným zájmem o věci veřejné? Tuší vůbec něco o étosu, který si lidé s listopadem 1989 spojují a který se vytratil přesně v ten moment, kdy Občanské fórum ovládli jemu podobní pragmatici, aby posléze pomáhali Václavu Klausovi na cestě vzhůru?

Babiš žije v představě, že je tento stát řízen snad z jednoho centra, odmítá přistoupit na to, že by tomu mohlo být jinak a že by i jiní měli nárok do chodu veřejných záležitostí promluvit. A podle všeho je jeho cílem toto pomyslné centrální místo, odkud bude stát svévolně řídit jako firmu, dobýt. Připomíná hamouna, který hrabe jen pro sebe a pod sebe. Porazit chce celý systém, doslova jej plánuje rozvalit a zničit. A šermuje do všech stran, spojence nevidí v nikom, skoro se to jeví tak, že začíná být i paranoidní. Všechny kauzy označuje za vylhané: prý se ničeho nikdy nedopustil – a je jedno, zda si opak myslí policie, opozice, jeho bývalí kolegové nebo jen některý z podnikatelů, kterým Babiš dle jejich svědectví zničil život.

3692608:article:true:true:true

Na dotaz, zda jsou dokumenty, které zveřejňuje na twitteru anonymní skupina Šuman, zfalšované, říká Babiš v rozhovoru pro Deník, že jde možná o falzifikáty, které někdo vyrobil na objednávku. „Jsem přesvědčený, že je to vylhané, protože žádný důkaz nemůže existovat. Kdybych nebyl v politice, o Čapím hnízdě nikdo neví, je to deset let stará věc. Od roku 2012, kdy jsem začal veřejně mluvit o tom, jak to v naší zemi funguje, jsou proti mně vedeny různé kampaně,“ dodává.

Ten samý Babiš, který se nezdráhá o Čapím hnízdě hlásat, jak je populární, navštěvované a slouží lidem, jako by to mělo vylučovat podezření na podvod. Stát podle něj zkrátka řídí skupina lidí, která ho ovládá od revoluce. Kdo přesně to je, ale neřekne. Pracuje se jen s anonymní většinou domnělých škůdců a vládců, která má favoritovi voleb zajistit dostatečně protestní osten. Námitky politické opozice, že právě tato „elita“ byla Babišovi dost dobrá, když za její vlády čile obchodoval, jako by šéf ANO neslyšel. Nostalgická pochvala od pravomocně odsouzeného Pitra, který jen pár týdnů zpět vyzdvihoval společné kšefty za miliardy, budiž tomu korunou.

„Nechci o tom mluvit, ti lidé už dneska sestavují nějakou protibabišovskou vládu, a když přijde čas, vyjádřím se k tomu,“ vysvětluje předseda hnutí ANO a favorit sněmovních voleb v rozhovoru. Na doplňující otázku redaktorky, zda tím chce říct, že tu existuje skupina lidí z byznysových a stranických kruhů, která usiluje o jeho odstranění z politiky, neváhá a přitaká. „Kdo to je, nějací kmotři s vlastními zájmy?,“ reaguje redaktorka. Babiš svá tvrzení nicméně odmítá konkretizovat, prý nejsou důkazy.

„Je jasné, že establishment, který tu máme – Zaorálek, zakladatel Občanského fóra, je tu 27 let. Kalousek, lidovec a teď TOP 09, 27 let. Benda z ODS 26 let. To jsou pořád stejní lidé, kteří vždycky zničili každého, kdo chtěl s korupční hydrou skoncovat. Hnutí ANO uspělo, nerozpadlo se, má šanci vyhrát volby, takže když mě nejde odstranit politickými prostředky, musejí to udělat jinak. Proto potřebují udržovat v prostoru Čapí hnízdo a lidem říkat, že nemůžu být premiér, neboť jsem obviněný, což je nesmysl,“ nepochybuje.

A zatímco se Babišův majetek za dobu jeho působení v politice zdvojnásobil, on odmítá, že by se do politiky přišel napakovat. „Svoji ministerskou funkci jsem nikdy nezneužíval, na rozdíl od Miroslava Kalouska. Ten zneužil FAÚ k tomu, aby obvinil Alexandra Vondru z podvodu za 500 milionů korun v ProMoPro. Vždyť o panu Kalouskovi a o tom, v jakých kšeftech kdy figuroval, kolují legendy, jen na ministerstvu financí jsem prokázal, že chtěl odklonit 30 miliard na ekologické zakázce, že je chtěl někomu přihrát,“ popisuje Babiš. Sám přitom kromě Čapího hnízda nebo spolupráce s StB jen s nejvyšší nelibostí komentuje také nařčení, že ve funkci ministra komandoval finanční správu, aby „zaklekla“ na nepohodlné byznysmeny, což bylo posléze soudně označeno za zcela nepřiměřený postup.

Je to truchlivé čtení. Babiš ve svých bližních spatřuje buď konkurenci, kterou je potřeba zničit, anebo podřízené, které je třeba řídit. Pro politické jednání jsou to ale zcela nepoužitelné a nepraktické postupy, neboť mu znemožňují uzavírat spojenectví a tedy snižují možnost být po volbách součástí hlasovacích většin. Leda že by to, jak je zvyklý, zobchodoval. Přestože nás naše dosavadní zkušenost nabádá k opatrnosti, neboť týden po volbách se zpravidla vedou jiné řeči, než týden před nimi, je otázka, s kým bude chtít ANO po volbách vládnout.

Kromě sociálních demokratů, TOP 09 a ODS se v rozhovoru totiž navezl také do Okamury nebo komunistů. „Já říkám, že ve vládě nebudeme s komunisty, s Okamurou ani se symbolem korupce Kalouskem,“ pravil Babiš. Jediný, o kom v rozhovoru nepadlo slovo, tak zůstávají lidovci. S nimi ale Babiš většinu po volbách podle všeho nestluče. Nezbude mu, než vzít na milost sociální nebo občanské demokraty. Přesně, jak o tom píšeme v našich povolebních scénářích.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

SDÍLET