Babiš to chápe a vyhýbá se debatám. Zatím si může hrát na státníka, ostatní na sebe bláto naházejí sami

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Andrej Babiš se minimálně do konce roku nezúčastní žádné z prezidentských debat, platí to i pro akce typu on-line diskuze se studenty. Věci se tedy ubírají očekávanou cestou. Šéf ANO si ve své pohodlné bublině může hrát na státníka, zatímco Petr Pavel a Danuše Nerudová jsou spolu s ostatními odsouzeni k zápasům v bahně.

Nejvíc se to v posledních dnech řešilo kvůli „Národní prezidentské debatě“. Tu chtěla Česká televize pořádat spolu s komerčními stanicemi, které ji ale podle očekávání odmítly. Divoce tedy můžeme spekulovat o tom, kdo a kdy na kterou stanici přijde a kdo naopak bude chybět. Faktem přitom je, že nemá smysl se nad taktizováním kandidátů (ale i televizí) rozčilovat – jen hájí své zájmy.

Babiš dobře chápe, že minimalizovat diskuze s protivníky je pro něj nejlepší cesta. Ideální by pro něj bylo, kdyby v předvečer voleb mluvil k voličům na komerční stanici sám. Na místě Danuše Nerudové bych se ale chtěl dostat do duelu s Babišem. A jako Petr Pavel bych se snažil dostat k nim.

Rozdílné pozice kandidátů volají po rozdílných strategiích. Babiš nemusí o nic bojovat. Potřebuje hlavně nedělat chyby, upevňovat si voličské jádro a využít čas k tomu, aby se pro druhé kolo učinil co nejpřijatelnější. Má teď totiž jediný problém, ale o to zásadnější: sám sebe. Je silně polarizující a značné části voličů hodně vadí a na Hradě ho nechtějí.

Nerudová zatím soupeří s Pavlem, přičemž ten je na tom momentálně lépe. Nejspíš by jí výrazně pomohlo, kdyby se trochu přeorientovala a mohla se těsně před volbami utkat „na čtyři oči“ s expremiérem. Pasovala by se do role jeho vyzyvatelky.

sinfin.digital