„Bič“ na ČTK neprošel, hlídací psi novinářů se vrátí ke šlapání vody

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Rada ČTK na své úterní schůzi nepodpořila návrh radní Angeliky Bazalové na vytvoření analýzy, jež měla zkoumat, zda agentura neprotěžuje některý z covidových názorových proudů. Ještě že tak. Iniciativa se mohla stát podobným „bičem“ na agenturu, jako je tomu u analýz Rady České televize a Rady Českého rozhlasu, které mají „na první dobrou“ ukazovat na podreprezentovanost zastoupení politiků SPD ve vysílání. Je tak dobře, že návrh v Radě ČTK neprošel a radní se vrátí k běžnému šlapání vody v pěně dní. 

Návrh na analýzu toho, které odborníky redaktoři ČTK v souvislosti s covidem oslovují – a zda neprotěžují některý názorový proud –, byl pastí hned z několika důvodů. Zaprvé: ani řadě radních nebylo úplně jasné, co a jak přesně by měla analýza analyzovat a proč by ji vlastně měla Rada zadávat ve chvíli, kdy její schránka na stížnosti zůstávala zcela prázdná.

O problém šlo, jak se ukázalo, i z praktického pohledu, jak si radní během jara ujasnili; agentura totiž na zpracování takové analýzy neměla zdroje, když všechny síly byly upřené k pokrývání dění na Ukrajině; u externích institucí by pak taková práce vyšla na desítky tisíc.

A v neposlední řadě, jak dodal předseda Rady David Soukup, by taková analýza mohla Radu v důsledku dotlačit k tomu, že by musela konstatovat, že ČTK nevyvážeností zpravodajství porušuje zákon. A co pak s tím, že?

Ale vážně. Návrh na analýzu od začátku roku prosazovala radní a novinářka Angelika Bazalová, která se snažila argumentovat, že by ve zpravodajství agentury ohledně covidu měly být zastoupeny všechny názorové proudy. „Novináři mají odrážet pluralitu názorů. Příliš často a příliš rychle jsme se rozhodovali, že tohle jsou dezinformace. Společnost musí zaznamenávat všechny přístupy. Není rolí novináře říkat, že tenhle člověk je nedůvěryhodný,“ uvedla Bazalová na předchozím zasedání Rady.

Ponechme teď stranou fakt, že zákon o ČTK celkem zřetelně mluví o poskytování objektivního zpravodajství; tedy ano, rolí novináře je i vyřazení nedůvěryhodných názorových proudů. A ještě že tak, protože v opačném případě bychom žili ve společnosti kompletně odčervené pastou na koně.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaká potíž je s analýzami, kterou chtěla Bazalová?
  • A z jakých ukazatelů můžeme vycházet při hodnocení toho, jestli ČTK v covidovém zpravodajství ne/pochybila?
sinfin.digital