Blatný buď lže, nebo něco tají. Obojí je pro Česko hrozivá zpráva

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Ministr zdravotnictví Jan Blatný bez jakéhokoliv bližšího vysvětlení zpochybnil věrohodnost oficiálních statistik, které v Česku uvádějí počet obětí nákazy covidem-19. Buď by měl svá slova okamžitě a s patřičnými důkazy doložit, nebo by ho měl premiér odvolat z funkce. Jiná možnost neexistuje. Nic není totiž ve vážné krizi tak nebezpečné, jako když lidé ve vedení státu vyvolávají nejistotu a zmatky.

Blatný vyjádřil pochybnosti o statistikách úmrtí na covid už minulou středu v poslanecké sněmovně. Naznačil, že Česko vykazuje mrtvé s nákazou příliš „poctivě“. A tím se samo (i když ve skutečnosti vlastně neprávem) dostává v mezinárodním srovnání do pozice země, která má v přepočtu na obyvatele jednu z největších úmrtností na covid na světě. „My vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid-19, jako člověka, který zemřel na covid-19,“ prohlásil Blatný.

INFO.CZ už ve čtvrtek požádalo telefonicky i písemně Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), aby Blatného slova buď potvrdil nebo vyvrátil. To, co Blatný řekl, je totiž nesmírně závažná zpráva, která se dá číst jen dvěma způsoby. Buď ministr po takřka třech měsících ve funkci překvapivě zjistil, že ÚZIS zbytečně nadhodnocuje počet mrtvých na covid tak, aby na tom Česko bylo v mezinárodním srovnání obzvlášť špatně. To je sama o sobě třaskavá informace. Pak by se totiž každý musel ptát, proč by to vlastně ÚZIS dělal nebo kdo mu to nařídil.

Druhou možností ale zůstává, že si Blatný čísla ze statistiky špatně vyložil a tuto mylnou interpretaci pak použil k částečnému zpochybnění závažnosti infekce covidem-19. Vzhledem k tomu, že se jedná o ministra zdravotnictví, byla by taková možnost podobně závažná jako v prvním případě.

Právě proto požádalo INFO.CZ ve čtvrtek mluvčí ÚZIS Lenku Svobodovou o to, aby úřad, který statistiku úmrtnosti na covid vytváří, Blatného slova okomentoval a vysvětlil. Opravdu patologové u každé z obětí dopravních nehod zjišťují přítomnost covidu a pozitivní nálezy zanášejí do statistiky úmrtí na covid? A pokud se tak skutečně děje, kolik takových případů od začátku pandemie bylo? Za celý rok 2020 přišlo při dopravních nehodách v Česku o život 460 lidí. I kdybychom (opravdu čistě teoreticky)  připustili, že úplně každá oběť v sobě měla „covid“, statistiku úmrtnosti po infekci koronavirem by to nijak zvlášť neovlivnilo. K dnešnímu dni totiž v Česku podlehlo infekci podle údajů ministerstva zdravotnictví 15 369 lidí. O čem tedy vlastně Blatný mluví?

Mluvčí ÚZIS potvrdila, že její úřad přeposlal dotaz i na tiskový odbor ministerstva zdravotnictví, odpověď ale zatím nepřišla ani z jednoho úřadu. Místo toho Jan Blatný o víkendu v rozhovoru pro TN.cz nejen zopakoval svou tezi o tom, že se do úmrtnosti na covid v Česku dávají i oběti nehod, ale ještě něco přidal. Počet skutečně prokázaných úmrtí  „na covid“ může být podle něj v republice oproti oficiálním statistikám až o dvě třetiny nižší. „Z těch, kteří jsou v Česku ve statistikách úmrtí s covidem-19, zemřelo v přímé souvislosti s tímto onemocněním 30 procent. U 10 procent souvislost nebyla prokázaná a u 60 procent je možná nebo pravděpodobná. Tito lidé měli i jiná závažná onemocnění, například nádory,“ uvedl ministr zdravotnictví.

sinfin.digital