Cena za Babiše, na férovku s Maláčovou, úlitba antivaxerům a pirátský strach

V předvolební kampani se za uplynulý týden staly čtyři věci, které stojí za zaznamenání. Přijela šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a dala nám vybrat: buď Andreje Babiše ve vládě, nebo sto osmdesát miliard z Fondu obnovy. Jana Maláčová se v honbě za voličskými hlasy vypravila na trestnou výpravu do firem. Premiér slíbil antivaxerům, že nikdy nezavede povinné očkování. A Piráti představili software proti hoaxům.

Hlas za sto osmdesát miliard

Evropská komise se znovu zamíchala do české volební kampaně. Tentokrát přijela rovnou její předsedkyně a sdělila Andreji Babišovi dvě zprávy: dobrou a špatnou. Ta první zněla, že EK schválila český národní plán obnovy, ta druhá, že peníze z něj neuvidíme, pokud nevyřešíme jeho střet zájmů. Tohle je samozřejmě důležitá nová informace. Komise už dříve zastavila dotace pro Agrofert, ale o tom, že kvůli jeho majiteli ve vládní funkci stopne peníze pro celou republiku, dosud nebyla řeč. Pro opozici je to před volbami určitá výhoda. To by ji ale musela umět využít. Když jen opakuje, že střet zájmů vyřeší odstraněním Babiše z kabinetu, popřípadě ho (pokolikáté už?) žádá, aby svou firmu prodal, tak neříká nic přelomového a zajímavého pro voliče. Ti její už to vědí a příznivci ANO si opět řeknou, že neumí nic jiného než antiBabiš. Lepší by bylo zdůrazňovat, že hlasy pro Babiše jsou předem ztracené, protože stejně do vlády nemůže, což by mohlo jeho voliče znejistit.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a premiér Andrej Babiš

Maláčová se Stropnickým jako rudí komisaři

Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová to zřejmě se stylizací do role „Jany rudé proletářky“ myslí smrtelně vážně. Minulý týden vzala svého poradce Matěje Stropnického a vyrazili s inspektory úřadu práce kontrolovat podmínky zaměstnanců ve firmách. Pro jedničku a dvojku na pražské kandidátce ČSSD je to kampaň zdarma za peníze daňových poplatníků. Říkají tomu „Férová práce“. Jestlipak víte, co znamená „žižkovská férovka“? To je rána cihlou zezadu do hlavy. Přesně takhle zapůsobila akce rudých komisařů na pravicové publikum. Na druhé straně, to levicové možná zatleská. Ostatně jemu je tohle celé určeno. Je to prostě kampaň! A Maláčová v duchu jejích zákonů neuznala chybu, kritiky odpálkovala a v kontrolách, jež mají odhalit vykořisťování pracujících, chce pokračovat. Prý dostává stovky stížností a podnětů, kam vyrazit. Mám pro ni také jeden. Ať se zajede podívat, jak se maká dělníkům a dělnicím ve Vodňanské drůbeži. To bude teprve byla ta správná „férovka“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Čím si Babiš jistí hlasy odpíračů očkování?
  • A proč Pirátům software na hoaxy nepomůže?
sinfin.digital