Češi v karanténě přijdou na podzim o právo volit. Je nejvyšší čas to řešit!

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Právo volit má každý občan České republiky, který dosáhl věku osmnácti let. Členové zastupitelstev jsou voleni tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva. Ústava a volební zákony jsou naprosto jasné. Podle zjištění Mf Dnes ale nelze vyloučit, že letos na podzim část Čechů kvůli karanténě vůbec poprvé od listopadu 1989 o ústavou dané volební právo přijde. Jde o skandální informaci, byť jsme zatím jen v teoretickíé rovině.

Člověka by v roce 2020 snad ani nenapadlo, že je v Česku něco takového možné. Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna v citovaném textu upozorňuje, že pokud krajská hygienická stanice nařídí karanténu, jde podle volebního zákona o překážku výkonu volebního práva. „V takovém případě člověk nevolí a ani za ním nejede přenosná urna,“ dodal Mlsna. 

V zákoně o zastupitelstvech krajů se pak uvádí, že překážkami výkonu volebního práva je krom jiného zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu. A právníci z advokátní kanceláře Frank Bold to říkají zcela narovinu: „Pokud se nacházíte v karanténě, jedná se o překážku výkonu práva volit. Nesmíte se dostavit do volební místnosti ani nemůžete hlasovat do přenosné volební schránky.“

Tolik zákony a jejich výklad. Pokud je něco typické pro způsob, jak český stát zvládá koronavirovou pandemii, je to chaos, improvizace a naprostá nemožnost odhadovat, co přijde. V žádném případě nelze říct, že má vláda a další kompetentní úřady situaci pod kontrolou. Pro ilustraci se stačí podívat do Moravskoslezského kraje, kde hygienici v pátek bez varování a s okamžitou platností rozšířili protiepidemická opatření na celý region. 

Ponechme nyní stranou otázku, zda šlo o adekvátní restrikce, i následný konflikt ministra Vojtěcha s krajskou hygieničkou (o něm píše Martin Schmarcz tady). Způsob, kterým to hygienici udělali, je šílený. Ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová to právem označuje za nehorázné, nemravné a ekonomicky devastující. „Mohlo se počkat alespoň do půlnoci,“ uvedla v pátek pro ČT24.

sinfin.digital