Češi v karanténě přijdou na podzim o právo volit. Je nejvyšší čas to řešit!

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Právo volit má každý občan České republiky, který dosáhl věku osmnácti let. Členové zastupitelstev jsou voleni tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva. Ústava a volební zákony jsou naprosto jasné. Podle zjištění Mf Dnes ale nelze vyloučit, že letos na podzim část Čechů kvůli karanténě vůbec poprvé od listopadu 1989 o ústavou dané volební právo přijde. Jde o skandální informaci, byť jsme zatím jen v teoretickíé rovině.

Člověka by v roce 2020 snad ani nenapadlo, že je v Česku něco takového možné. Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna v citovaném textu upozorňuje, že pokud krajská hygienická stanice nařídí karanténu, jde podle volebního zákona o překážku výkonu volebního práva. „V takovém případě člověk nevolí a ani za ním nejede přenosná urna,“ dodal Mlsna. 

V zákoně o zastupitelstvech krajů se pak uvádí, že překážkami výkonu volebního práva je krom jiného zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu. A právníci z advokátní kanceláře Frank Bold to říkají zcela narovinu: „Pokud se nacházíte v karanténě, jedná se o překážku výkonu práva volit. Nesmíte se dostavit do volební místnosti ani nemůžete hlasovat do přenosné volební schránky.“

Tolik zákony a jejich výklad. Pokud je něco typické pro způsob, jak český stát zvládá koronavirovou pandemii, je to chaos, improvizace a naprostá nemožnost odhadovat, co přijde. V žádném případě nelze říct, že má vláda a další kompetentní úřady situaci pod kontrolou. Pro ilustraci se stačí podívat do Moravskoslezského kraje, kde hygienici v pátek bez varování a s okamžitou platností rozšířili protiepidemická opatření na celý region. 

Ponechme nyní stranou otázku, zda šlo o adekvátní restrikce, i následný konflikt ministra Vojtěcha s krajskou hygieničkou (o něm píše Martin Schmarcz tady). Způsob, kterým to hygienici udělali, je šílený. Ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová to právem označuje za nehorázné, nemravné a ekonomicky devastující. „Mohlo se počkat alespoň do půlnoci,“ uvedla v pátek pro ČT24.

Mám vsazeno na Bidena. Muselo by se hodně změnit, aby nevyhrál, tvrdí volební sázkař Sirový

A teď si představte, že krajské hygieny (pro úplnost: zřizované ministerstvem zdravotnictví) začnou podobně „úřadovat“ před volbami, které se uskuteční v říjnu. Co když tou dobou budou některé regiony komplet v karanténě? Už teď je evidentní, že se množí lokální ohniska, kromě Karvinska zdravotníci hlásí vyšší počet nakažených také na sousedním Frýdecko-Místecku, na Mělnicku a na Uherskohradišťsku. Pokud by tady byly desítky, nebo dokonce stovky tisíc lidí, kterým by situace znemožnila volit, máme zaděláno na slušnou taškařici. Úplně to vidím, jak den před volbami někteří lidé zjišťují, že se poprvé od listopadu 1989 nesmějí dostavit k volebním urnám. Co jiného by následovalo než robustní zahlcení soudů stížnostmi na průběh voleb a oprávněné zpochybňování jejich legitimity? 

Přitom existuje vcelku jednoduchý způsob, jak dostát Ústavě a volebním zákonům, podle kterých prostě musí být v demokratických volbách členové zastupitelstev voleni tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva. Nikomu, natož v masovém měřítku, by nemělo být upíráno základní právo volit si svou politickou reprezentaci. Do října je ještě pořád dost času na to, aby politici navrhli a schválili korespondenční formu hlasování. Jde o jednoduchou a elegantní metodu, která umožní využít své občanské právo i lidem, kteří se v čase voleb ocitnou v karanténě, a nebudou tudíž vpuštěni do volebních místností. Během tří měsíců to lze vcelku pohodlně uzákonit.

SDÍLET
sinfin.digital