Trestání nevinných? Ministr Vojtěch na Ostravsku jedná podle Murphyho zákona

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vy už to nechcete dělat, paní ředitelko, naznačil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch šéfce moravskoslezské hygieny skrze (!) sms. Prý „špatně komunikuje“ se samosprávou i s věřejností. Větší nesmysl ani říct nemohl. Od čeho máme vládu a ministry? Nepotřebujeme kabinet alibistických manekýnů, kteří odmítají nést za cokoli odpovědnost.

Samozřejmě, že náhlé uzavření Moravskoslezského kraje do karantény včetně zrušení velkých kulturních akcí doslova z hodiny na hodiny není žádný populární krok. A za necelé tři měsíce jsou krajské volby. To je důvod, proč vše řeší přímo premiér Andrej Babiš: „Nekomunikují dobře. Už v rámci OKD tam byla různá nedorozumění. Teď udělali opatření a ani neinformovali veřejnost... To se mi samozřejmě nelíbí. Žádal jsem pana ministra (Adama Vojtěcha), aby udělal zásadní opatření…” sdělil v neděli v podvečer přes Facebook a Vojtěch si to vyložil po svém.

Pokud si předseda vlády udělal čas věnovat se v poměrně obsáhlém statusu nějaké krajské hygieničce, přestože má už tři dny v kuse veledůležité a vyčerpávající jednání Evropské rady o Fondu obnovy, v němž jde Česku o stovky miliard korun či o budoucnost jaderné energetiky, pak je to asi vážné. Však take ministr briskně reagoval a zatlačil na ředitelku krajské hygieny Pavlu Svrčinovou stylem, aby to sama vzdala. Že nebyl tak rychlý, když bylo třeba postavit se před občany a vysvětlit jim, co a proč se děje?

Už to, jak nestatečně Vojtěch vyzývá svou podřízenou ke složení funkce, o lecčems vypovídá. Mohl ji rovnou přímo odvolat. Nebo s ní osobně jednat a dojít k nějakému závěru. On raději pošle smsku jako puberťák, co se chce rozejít s holkou. Ale máme se tomu vůbec divit? Po tom, co Vojtěch předváděl během celé koronavirové krize? Chaos a neschopnost při shánění ochranných pomůcek u něj šly ruku v ruce s devótností k premiérovi, od nějž se nechal peskovat jak malý kluk. Svrčinová se taky nakonec rozhodla, že na tuto Vojtěchovu „výzvu“ neodstoupí, i když uznala, že rozhodnout o karanténě s okamžitou platností bylo chybou.

Proč jsou Pullmanova slova varovná? Potvrzují, že ten, kdo ovládá minulost může ovládnout i budoucnost

Zopakujme to tedy jasně: průšvih v Moravskoslezském kraji je především komunikační ostuda šéfa resortu. Hygienické stanice nejsou nezávislými soudy, ale integrální součástí ministerstva, hlavní hygienička Jarmila Rážová je náměstkyní a tedy přímou Vojtěchovou podřízenou. Bylo by absurdní, kdyby o chystaných opatřeních nevěděl a krajští hygienici je provedli bez jeho vědomí, či dokonce proti jeho vůli. Šlo by jen o další důkaz, že ministerstvo nezvládá a má v něm doslova bordel.

Však také Vojtěch nic takového netvrdí. Drsné karanténní kroky schvaluje jako správné, jen prý je krajská ředitelka „špatně komunikovala“. Tak po těchto slovech měl podat demisi sám Vojtěch. Jistěže je možné, že ne každý regionální odborník je skvělým PR manažerem. Ale právě proto máme ministry, aby mluvili s veřejností. Jde přece o základ politické práce. To vláda se v demokracii odpovídá voličům, ne experti či úředníci. Jenomže ta současná si ráda přivlastňuje cizí zásluhy a vlastní selhání hází na jiné.

Tak velký zásah do života občanů a firem, jaký se stal v Moravskoslezském kraji, si žádá pozornost nejvyšších míst. Ministr měl vše s krajskou hygienou probrat a domluvit komunikační plán. Pokud k tomu nemá v úřadě dost lidí, tak je tu hnutí ANO, které vládne dostatečnou palebnou PR silou, aby mu vypomohlo. Docela by mě zajímalo, kde se tentokrát stala v této jindy skvěle fungující mašinerii chyba. Pokud tedy nebylo cílem znemožnit Vojtěcha a odvrátit pozornost od problémů ministra Havlíčka na železnici… To už je ale pochopitelně pustá spekulace.

S Andrejem už ne, ale funkci si nechám! Další pragmatický mučedník ANO na obzoru

Dnes všemu Adam Vojtěch nasadil korunu, když si dal na Twitter mapku šíření viru v Evropě a jízlivě k ní napsal: „Z mapy ukazující převážně klidnou situaci v EU vystupuje mimo jiné Moravskoslezský kraj. Počet případů zde opět přes víkend vzrostl. Ta správná opatření se činí předtím, než se situace zhorší. Když situace začne eskalovat, je pozdě.” On snad neví, že není v opozici, že je ministrem a že vinu za pozdní reakci nese on sám? A to chtěl mimořádně rozsáhlé pravomoci, aby mohl při epidemii řídit celou zemi? To bychom dopadli…

Suma sumárum, máme tady politicky třaskavou záležitost, v níž se ministr Vojtěch zase pořádně vykoupal. Naštvanost obyvatel severní Moravy jde za ním, ale odnést to měla ředitelka krajské hygieny. Přesně podle posledních tří bodů Murphyho zákona o pětí fázích projektu: 1. nadšení, 2. vystřízlivění z realizace, 3. hledání viníků, 4. potrestání nevinných, 5. vyznamenání nezúčastněných. Přičemž oním odměněným nezúčastněným zřejmě bude premiér Babiš, který coby deus ex machina opět zjedná pořádek.

SDÍLET
sinfin.digital