Trestání nevinných? Ministr Vojtěch na Ostravsku jedná podle Murphyho zákona

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vy už to nechcete dělat, paní ředitelko, naznačil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch šéfce moravskoslezské hygieny skrze (!) sms. Prý „špatně komunikuje“ se samosprávou i s věřejností. Větší nesmysl ani říct nemohl. Od čeho máme vládu a ministry? Nepotřebujeme kabinet alibistických manekýnů, kteří odmítají nést za cokoli odpovědnost.

Samozřejmě, že náhlé uzavření Moravskoslezského kraje do karantény včetně zrušení velkých kulturních akcí doslova z hodiny na hodiny není žádný populární krok. A za necelé tři měsíce jsou krajské volby. To je důvod, proč vše řeší přímo premiér Andrej Babiš: „Nekomunikují dobře. Už v rámci OKD tam byla různá nedorozumění. Teď udělali opatření a ani neinformovali veřejnost... To se mi samozřejmě nelíbí. Žádal jsem pana ministra (Adama Vojtěcha), aby udělal zásadní opatření…” sdělil v neděli v podvečer přes Facebook a Vojtěch si to vyložil po svém.

Pokud si předseda vlády udělal čas věnovat se v poměrně obsáhlém statusu nějaké krajské hygieničce, přestože má už tři dny v kuse veledůležité a vyčerpávající jednání Evropské rady o Fondu obnovy, v němž jde Česku o stovky miliard korun či o budoucnost jaderné energetiky, pak je to asi vážné. Však take ministr briskně reagoval a zatlačil na ředitelku krajské hygieny Pavlu Svrčinovou stylem, aby to sama vzdala. Že nebyl tak rychlý, když bylo třeba postavit se před občany a vysvětlit jim, co a proč se děje?

Už to, jak nestatečně Vojtěch vyzývá svou podřízenou ke složení funkce, o lecčems vypovídá. Mohl ji rovnou přímo odvolat. Nebo s ní osobně jednat a dojít k nějakému závěru. On raději pošle smsku jako puberťák, co se chce rozejít s holkou. Ale máme se tomu vůbec divit? Po tom, co Vojtěch předváděl během celé koronavirové krize? Chaos a neschopnost při shánění ochranných pomůcek u něj šly ruku v ruce s devótností k premiérovi, od nějž se nechal peskovat jak malý kluk. Svrčinová se taky nakonec rozhodla, že na tuto Vojtěchovu „výzvu“ neodstoupí, i když uznala, že rozhodnout o karanténě s okamžitou platností bylo chybou.

Proč jsou Pullmanova slova varovná? Potvrzují, že ten, kdo ovládá minulost může ovládnout i budoucnost

sinfin.digital