Co má Václav Klaus společného s radikálními klimaaktivisty? Nenávidí Green Deal

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Dovede si někdo představit, že by se například známý odpůrce boje proti klimatickým změnám Václav Klaus sešel na jedné demonstraci s klimatickými aktivisty? A ještě si s nimi notoval? Něco podobného se nyní děje v Německu. Radikální klimaaktivisté se totiž s popírači „hrozby klimatických změn“ shodují v jedné věci. Takzvaný Green Deal je v současné podobě úplně k ničemu a je třeba ho nahradit úplně jiným postojem k budoucnosti světa a lidské společnosti.

Dosud poslední radiální akcí klimaaktivistů byla včera okupace berlínského letiště. Skupina mladých lidí ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace) vnikla na letištní plochu, přičemž se k ní někteří přilepili. Než byli odlepeni a zadrženi, byl provoz letiště na dvě hodiny přerušen, což způsobilo zdržení mnoha letů a milionové škody.

Podobným způsobem protestují aktivisté z Poslední generace už několik měsíců. Tvrdí, že politici nejsou ochotni přijmout bolestivá opatření proti klimatickým změnám a vystavují tak lidstvo riziku brzké celoplanetární katastrofy. Radikálové už nejen blokovali letiště a dálnice, ale například se také přilepili k dirigentskému pultíku při koncertu vážné hudby nebo potřísnili v muzeích obrazy světových mistrů.

A to s jednoduchým sdělením. Pokud dopustíme kvůli naší pohodlnosti celoplanetární katastrofu, k čemu nám bude dnes tolik obdivované a chráněné kulturní dědictví? Neměli bychom se stejně jako o obrazy starat o to, abychom jako lidstvo vůbec přežili?

sinfin.digital