Holec: Takoví normální komunisti. Jen si říkají Piráti | info.cz

Články odjinud

Holec: Takoví normální komunisti. Jen si říkají Piráti

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Evropská unie se snad konečně shodla, že internet nemůže být pirátské moře, kde si každý uloupí, co se mu zlíbí. Minulý týden dohodla text důležité směrnice o autorských právech. Její část zavádí povinnost získávat na webu licence k odkazům a krátkým popiskům. V běžné řeči to prostě znamená konec pirátství gigantů jako Google, kteří agregují odkazy na články ze stránek tradičních médií, jimž tím kradou nejen obsah, ale i čtenáře a příjmy.

Až doteď web fungoval jako nekonečná trafika s novinovým obsahem, kterou velké firmy nonstop rabují, protože technologicky můžou. Je to prostý princip, jemuž bych určitě neříkal byznys: tradiční média obsah vytvoří a taky za něj zaplatí jeho autorům, načež si ho zdarma „vypůjčí“ technologické firmy a vydělají na něm velké peníze. Je to zhruba stejné, jako kdyby si od vás někdo „vypůjčil“ vaše auto, s turbotaxametrem taxikařil kolem Staromáku, ale nepodělil se.

Ne náhodou proto mizí kvalitní tradiční novinařina. Kvůli loupení jejich drahého obsahu dnes nemálo velkých světových novin bojuje o přežití nebo přežívá jen díky bohatým investorům, kteří primárně vydělávají jinde. „Myšlenka zpoplatnění něčeho, co vám dělá reklamu, je od začátku špatná a současný návrh je navíc zcela nejasný. Místo vynucování nefunkčních obchodních modelů je třeba hledat nové cesty a zásadně reformovat copyright,” komentoval to Marcel Kolaja, lídr Pirátů do Evropského parlamentu. Pirátské strany napříč Evropou jsou dlouhodobě jedním z lídrů ofenzivy proti novým pravidlům.

Měli bychom si Kolajova slova pamatovat. „Internet je naše moře,“ zní pirátské politické krédo. A nejen web. Piráti jsou podobní loupežníci jako kdysi komunisti – i oni mají mentální problém se soukromým vlastnictvím, do nějž samozřejmě spadá i autorství. Nedávno proto chtěli „osvobodit“ od honorářů autory, jejichž hudbu někdo pouští svým zákazníkům třeba v hospodě. Jejich argument byl, že nejen do hospody primárně chodíme na pivo a ne na muziku, takže proč by nejen hospodští měli někomu platit za nějaké písničky? Možná prostě proto, že nejsou jejich. Navíc i oni je samozřejmě používají ke svému byznysu, ne?

Piráti se rádi prezentují jako moderní partaj. Mohli by se tedy podívat třeba do Velké Británie a na tamní analytickou zprávu, která kvůli záchraně tradiční žurnalistiky volá právě po regulaci Googlu, Facebooku i dalších podobných firem. Krátce: britskou vládou podporovaná zpráva Frances Cairncrossové měla zjistit vliv tzv. vyhledávačů typu Googlu nebo sociálních médií na tradiční média. Nepřekvapivě zjistila, že je v podstatě zabíjejí: mimo Čínu inkasuje Google s Facebookem 84 procenta veškeré reklamy. I zpráva Cairncrossové proto volá po finanční podpoře tradičních médií.

Ano, i ta se občas seknou, pořád ale jsou jedním z pilířů demokracie. Na rozdíl od sociálních sítí, které se stále více považují za její ohrožení, totiž nejsou plné profesionálních falešných zpráv, výmyslů a lží. Ale vysvětlujte tohle Pirátům, kteří si pořád myslí, že na internetu je všechno všech, protože je to „jejich moře“. Takhle to kdysi mělo být i v komunismu. Skončilo to ale tím, že nikdo vlastně neměl skoro nic.

O autorské směrnici má ještě do voleb hlasovat Evropský parlament a Piráti to nevzdávají. „Teď nastává ten finální okamžik, kdy musíme směrnici zastavit a uděláme vše pro to, aby neprošla – a byla přinejhorším posunuta do dalšího volebního období, kdy proti ní budeme moci bojovat ve větším počtu,“ řekla Markéta Gregorová, vedoucí zahraničního odboru Pirátů a dvojka kandidátky do Evropského parlamentu. Gregorová o sobě mimo jiné píše, že „předstírá slavnou ukulelistku a je závislá na své kočce.“ Přinejmenším jí proto pirátství promiňme, nejspíš za něj nemůže. Kolaja ovšem spoluzakládal firmu a prodával její software, takže by měl aspoň tušit, co to je soukromé vlastnictví a obchod. Tedy pokud svůj software nerozdával.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud