Holec: Za Minářem nestojí „půlka národa“. A desetitisíce demonstrantů se někde ztratily

Petr Holec

10. 06. 2019 • 15:00

GLOSA PETRA HOLCE | Z demonstrací Milionu chvilek pro demokracii se jako obvykle stal závod o tisíce účastníků, kteří jim mají dodat patřičnou váhu. Organizátor protestů Mikuláš Minář nedávno pustil uzdu fantazii, když říkal, že to stejně jako on vidí „půlka národa“, což zní trochu venezuelsky. A taky tvrdí, že na poslední demonstraci na Václaváku přišlo 120 tisíc lidí. Aktuální průzkum Medianu pro Českou televizi onu „půlku národa“ poněkud koriguje. A 120 tisíc lidí pro změnu už předtím vyvrátila policie.

Podle Medianu podporuje protesty proti premiéru Andreji Babišovi zhruba třetina lidí, zatímco 22 procent je vidí jako neopodstatněné. Průzkum navíc ukazuje, že se demonstrací v uplynulých týdnech zúčastnilo šest procent dotázaných. Čtvrtina jich věnuje protestům pozornost, zatímco 59 procent nezajímají a desetina lidí je vůbec nezaregistrovala. Většina lidí je pro hlasování o důvěře, ačkoli proti Babišovi nejvíc protestují voliči opozice a vysokoškoláci. Co z toho plyne?

Hned několik věcí. Třeba že Babiš nemá důvod odstupovat. Chtějí to po něm hlavně ti, co mu hlas stejně nikdy nedají. Čísla Medianu ukazují, že demonstrace spíš než většinu lidí zajímají většinu novinářů. A jestli miliony chvilek pro demokracii nezajímají téměř 60 procent lidí a desetina je vůbec neregistruje, což dohromady dělá 70 procent, může se Babiš radši než „ulici“ v klidu věnovat auditu Evropské komise. A možná může Minářovi dokonce i poděkovat: jeho hlasitá menšina na náměstí nejspíš utvrzuje Babišovu tichou většinu doma.

K demokracii samozřejmě demonstrace patří stejně jako volby a je jedno, jestli máte Václavák úplně plný nebo jen téměř plný. Sešlo se úctyhodné množství lidí, to je fakt. Závody o počet demonstrantů z toho ale udělal sám Minář, který si řekl, že prostě trumfne i demonstraci, jež se na stejném náměstí konala proti vládě ODS a TOP 09 v roce 2012 a jíž se zúčastnilo zhruba 120 tisíc lidí. Nejspíš ji netrumfl: šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček totiž řekl, že podle policie na Václavák o půl sedmé večer přišlo „jen“ 70 tisíc lidí. Někde tedy chybí desítky tisíc demonstrantů.

Toho si možná nevšimnete v Číně, na Václaváku to ale není úplně málo. Ano, organizátoři obvykle čísla o svých vlastních akcích rádi přifukují, zatímco policie naopak bývá ohledně odhadů velmi konzervativní. I tak: někde tady pořád chybí desítky tisíc lidí, kteří zřejmě netuší, že demonstrovali na Václaváku. Na poselství demonstrace se nic nemění, otázka ale je, proč se po nich nepídila i většina novinářů a prostě jen převzala Minářův údaj? Někdo by si totiž mohl myslet, že ve skutečnosti demonstrujeme s Minářem.

5742445:article:true:true:true

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách