Hrozí po schválení stejnopohlavních manželství obchodování s dětmi? Pozor, k tomu dochází již dnes. A lze to řešit

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Hrozí nám obchodování s dětmi? Prezidentský kandidát Pavel Fischer dostal od liberálů pořádně naloženo, když varoval, že k tomu dojde, pokud se svazky stejnopohlavních párů postaví na roveň manželství. Ve skutečnosti centrem tohoto byznysu již jsme, a to kvůli chybějícím zákonům. Stát musí konat, neboť toto právní vakuum fatálně ohrožuje lidská práva zcela bezbranných bytostí.

Rozčilení nad Fischerem je nemístné. I progresivní média kritizovala, že u nás nemáme zákony, které by zabránily byznysu s dětmi. Na rozdíl například od Ukrajiny, kde je náhradní mateřství možné pouze pro neplodné manžele, kteří se dlouho marně pokoušejí o dítě. Nikoli u dvojic stejného pohlaví či lidí, kteří žijí sami. Proto také najaté Ukrajinky jezdily porodit do Prahy, odkud si novorozence odváželi „zákazníci“. Přičemž neexistuje žádná kontrola, co se s dětmi dále dělo.

Podle policie přitom kupci byli výhradně homosexuální páry a samostatně žijící muži. Což vyvrací domněnku Fischerových kritiků, že surogátního mateřství zneužívají především heterosexuálové. Ale to není zase až tak podstatné. Špatné prostě je, že máme v tomto případě děravou legislativu a neplníme tak nejen vlastní ústavu, ale také mezinárodní smlouvy, jež nás zavazují bránit obchodování s dětmi. Děti si mohou na našem území kupovat manželé, příslušníci LGBT komunity či klidně pedofilové.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka po skandálu slíbil, že jeho úřad tuto chybu napraví a připraví zákon o civilizované regulaci surogátního mateřství. Jsou v zásadě dvě možnosti: buď ho zcela zakážeme, nebo povolíme právě jen jako jednu z metod léčení neplodnosti, tedy pro manželské páry po vyčerpání všech jiných možností. Tím se zajistí, že dítě bude mít po narození oba rodiče a nestane se předmětem kupčení.

Vyřešit tento problém je důležité i proto, že se schyluje k bitvě o zrušení manželství coby výlučného svazku muže a ženy. Dříve než progresivisté případně získají pro tuto revoluční změnu většinu, je třeba preventivně zabránit tomu, na co upozornil senátor Fischer. Aktivisté za homosexuální manželství by se neměli rozčilovat, že jde o „lex LGBT“. Absence úpravy vylučující byznys s dětmi je objektivní problém. Tak jako díra v zákoně o střetu zájmů, byť se mohlo zdát, že se zalepuje jen kvůli Babišovi.

sinfin.digital