Ironie osudu nezná meze: Babiš jako „poslední obrana“ před ruským vlivem a opozice jako klíč Kremlu k Dukovanům

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Když koalice SPOLU vyhlašovala záměr vyjádřit nedůvěru vládě, ťukali si mnozí na čelo. Neznamenalo by to nic jiného, než předat všechnu moc Miloši Zemanovi. Ještě horší nápad je to teď, kdy jsme v diplomatické válce s Ruskem. Přesto koalice SPOLU ze svého plánu neslevila.

Ve veřejném prostoru dlouho panovaly obavy, že prokremelská hlava státu dovydírá vládu k tomu, aby do tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany přibrala ruský Rosatom. Do toho se nás Rusko snažilo destabilizovat spekulacemi a provokacemi se svojí vakcínou Sputnik V. Obojí je díky práci policie a tajných služeb v kauze Vrbětice víceméně minulostí.

Žádná příčetná česká vláda si teď s Moskvou nezadá. Ale pozor, hradní pán příčetný není a rozhodně nedbá na naše národní zájmy. Po vyhoštění 18 ruských agentů na týden „zalezl do nory“ a nevíme, kam se situaci snaží před avizovaným víkendovým vystoupením posunout.

Opozice v pasti

Miloš Zeman už před provalením kauzy Vrbětice nastražil na demokratickou opozici past. Komunisté vypověděli vládě toleranci a slíbili, že podpoří její pád, pokud to někdo navrhne. Hlasy pro vyjádření nedůvěry sbírá i SPD. Tahle léčka prodloužených rukou Hradu sklapne, když na to SPOLU a Piráti-STAN skočí. Ti druzí si, zdá se, uvědomují, že na tenhle špek se neskáče. První se ale dál tváří, že nevidí žádný problém, a znovu zopakovali, že jejich ultimátum, aby vláda sama požádala o důvěru, trvá do pátku, jinak vyvolají hlasování o nedůvěře.

Netuší snad politici SPOLU, že tím dostanou do hry prezidenta? Vědí to moc dobře, ale tvrdí, že vláda už dávno Zemanova je. Jenže to není docela pravda. Ano, v řadě případů sice Babiš jde hlavě státu poslušně na ruku, ale minimálně v jedné zásadní věci to neplatí: Tvrdohlavě odmítá provést čistku v Bezpečnostní informační službě, která hatí Hradu prokremelské pikle. A ministr vnitra Hamáček, o němž se jinak ví, že se snaží mít se Zemanem dobré vztahy, prosadil, aby tajné služby měly poslední slovo v prověření zájemců o Dukovany.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je z Babišovy vlády poslední obrana před utužením ruského vlivu?
  • A proč je plán opozice klíčem Rusů k Dukovanům?
sinfin.digital