Babiš končí. Stojí před zásadním rozhodnutím své politické kariéry a cena je příliš vysoká

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Po podzimních sněmovních volbách by Andrej Babiš mohl skončit v politice. Ne nutně kvůli vítězství opozice, ale kvůli Agrofertu. Doběhl ho střet zájmů a Evropská komise. Nyní je konečně jasné, že dokud bude členem vlády, jeho holding nedostane už ani euro nebo korunu dotací, což se pro tuto firmu rovná likvidaci. Aby ji zachránil, bude její zakladatel zřejmě muset odejít z politiky bez ohledu na výsledek voleb. Jde o zásadní věc. Proč se o tom nemluví?

Opravdu je zvláštní, že se v podstatě nediskutuje o tom, co bude s Babišem po volbách. Veškerá pozornost se soustředí na to, zda opozice vyhraje a zda případně někdo „nezradí“ a neuzavře koalici s hnutím ANO. Ale zapomíná se na důležitou otázku: Chce to Andrej Babiš ještě dělat? I přesto, že Agrofertu končí doba hájení a další vládní angažmá jeho majitele by holding nejspíše přivedlo k bankrotu? Je předseda ANO ochoten platit za křeslo v kabinetu takovou cenu? Tento podstatný moment jaksi uniká pozornosti.

Situace před volbami v roce 2021 je paradoxně obrácená než před čtyřmi lety. Tehdy předseda vlády Sobotka za dramatických okolností, kdy se jednalo i o demisi premiéra, Babiše vyhodil z kabinetu, on se ale do něj po hlasování vrátil. Nyní prezident Zeman sice slíbil, že předsedu hnutí ANO podrží ve funkci, i kdyby ztratil důvěru sněmovny, on však možná bude muset nakonec odejít sám. Co nedokázalo ani trestní stíhání, to dokáže důvod, který podle mnohých stojí od věků za vším: peníze.

Audit Evropské komise je definitivní a mluví jasně. Dokud bude Andrej Babiš ovládat Agrofert a zároveň zůstane členem vlády, nemá holding nárok na žádné peníze od daňových poplatníků. Ani evropských fondů, ani z domácích grantů, ani za veřejné zakázky. Ohroženy mohou být i nárokové dotace na hektar. Vláda dělá, co může, aby firmu svého předsedy uchránila od pohromy, pravdou však je, že od penězovodů ji odstřihlo dokonce i Havlíčkovo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Nemělo by nás to zase až tak překvapovat. Jedna věc je politické zadání – ministři závisejí na Babišovi a dělají pro holding maximum – a jiná trestní odpovědnost, která je na úřednících, kteří dávají razítka na projekty. A ti řekli, že není v zájmu České republiky přidělit Agrofertu další peníze. Kdyby tak neučinili, hrozilo by jim mnohaleté vězení za poškozování finančních zájmů EU. Po zveřejnění auditu už se totiž nemohou tvářit, že jednali v dobré víře. Navíc by věc řešil unijní prokurátor a nešla by v Česku zamést pod koberec.

Ostatně hrozby ze strany evropské nejvyšší žalobkyně, Rumunky Laury Codruţy Kövesiové, která proslula tím, že dostala do vězení za korupci nejmocnějšího politika své země, si vláda byla době vědoma. Proto už nějakou dobu nežádala EU o proplacení dotací, aby nezavdala příčinu ke stíhání na unijní úrovni. Tím pádem jsme je ale vyplatili firmě Andreje Babiše z našich kapes. A pokud se přece jen kabinet obrátí na evropský soudní dvůr, aby tyto prostředky vysoudil, Evropská komise může stopnout u nás dotace všem.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké dilema bude muset Andrej Babiš vyřešit?
  • Jakou roli v tom může sehrát prezident?
  • A proč by Babišův odchod hnutí ANO prospěl?
sinfin.digital