Jednou se nám bude stýskat. Možná už brzo. Komentář Vratislava Dostála

Vratislav Dostál

15. 10. 2017 • 18:30

Bohuslavu Sobotkovi se často vyčítalo jeho střízlivé a věcné vystupování. V čase, kdy se politika vyprazdňuje a voliče zaujme spíše než věcná debata nějaké cirkusové číslo, se premiér jevil mnoha lidem jako politik z jiné doby. Přitom se lze v zákulisí české politiky v celku často doslechnout o tom, že by bez podobného přístupu jeho vláda už dávno skončila. Jinak řečeno: byl to právě Sobotkův konsensuální přístup, jeho odpovědnost za vládu jako celek a jeho ochota snášet podpásovky, co zapříčinilo stabilitu jeho kabinetu. Jednou se nám bude po podobně nudném politickém jednání stýskat.

„Okamura je novodobá Bobošíková, v politice je z ekonomických důvodů a neuvěřitelně lže.“ I takto bizarní výjev bylo možné dneska spatřit v předvolební debatě na Primě. Jeho autorem je největší favorit voleb Andrej Babiš, kterému jen tak mimochodem vzrostl majetek za dobu jeho působení v politice na dvojnásobek. O tom, že Okamura zakládal obě svá hnutí s motivací obohatit se na státních přípěvcích, na které mají politické strany ze zákona nárok, pochybuje málokdo. Podobně jako o pohnutkách Andreje Babiše: i on šel přece do politického ruchu s tím, aby si efektivně pohlídal své byznysové a majetkové zájmy. Babišův výpad sedí minimálně zčásti i na něj samotného.

Je zcela absurdní sledovat jejich povrchní hašteření, za normální situace by to nestálo za řeč, adekvátní by bylo leda tak mávnout rukou a jít si po svém, avšak tomu jsme teď vzdáleni víc, než kdykoli za posledních osmadvacet let. Bobošíková se vyznačovala dvěma základními charakteristikami: dlouhé roky byla ochotná kandidovat kamkoli a skoro nikdy neuspěla. Svízel naší současné situace spočívá v tom, že Bobošíkové nástupci již nejsou na okraji politiky, nýbrž postupně obsazují její centrum. Protestní, extremistické či antiestablišmentové strany mají reálnou šanci získat příští týden většinu v dolní komoře.

3692608:article:true:true:true

Jsme svědky dvou spolu souvisejících jevů: dezintegrace politiky a její vyprázdněnosti. Poslední volby, kterým předcházel ostrý, avšak věcný programový spor vedený na pozadí socio-ekonomické konfliktní linie, jsme tu zažili v roce 2006. Nikoli náhodou šlo také o volby, po kterých kulminovala postupná integrace české politiky. Ilustrovat to můžeme na jednoduchých číslech: zatímco deset let před tím, v roce 1996, získaly dva dominantní póly, tedy ODS a ČSSD, v součtu 56,06 procenta hlasů, v roce 2006 to bylo dnes zhola nepředstavitelných 67,67 procenta. Tehdy měly v dolní komoře ODS a ČSSD celkem 155 mandátů. Letos znějí podobná čísla jako ozvěna z jiného vesmíru.

Nejen že se z politiky od té doby vytratila aspoň jakás takás věcnost, průšvih nelze primárně spatřovat ani v tom, že oba dosavadní pilíře polistopadového režimu ztrácejí důvěryhodnost, ostatně do značné míry tak oprávněně doplácejí na to, že se v některých regionech nechaly ovládnout mimořádně bizarními a bezskrupulózními figurami, jež mnohdy neměly – jak ve své poslední knize upozornil politolog Michal Klíma – typově daleko k předlistopadové parazitické skupině veksláků. To hlavní tkví ještě v něčem jiném: politika se v očích většiny voličů zdiskreditovala natolik, že hledají spásu u těch, kteří s ní chtějí zatočit.

Je to paradoxní naplnění nepolitického pojetí politiky. Pokud voliči dávají za pravdu Babišovi, který má politiku za žvanírnu a zároveň je schopen lidi zaujmout skrze domnělou manažerskou kompetenci, jež se politickým provozem nemíní zdržovat, a hlásá potřebu depolitizace prakticky všeho, co se chodu státu týká, znamená to, že tradičně programově ukotvené strany nemohou uspět, pokud se jim předtím nepodaří rehabilitovat politiku jako takovou. Jako svébytnou disciplínu a civilizační výdobytek. Do té chvíle budou v souboji s populisty a autoritáři působit jako člověk, který chce rakovinu porazit podáváním vitamínových pilulek.

Dokud se tak nestane, budeme svědky pokleslého pojetí politiky, národovectví a populismu, můžeme počítat s vyvoláváním xenofobních nálad a sociálních konfliktů, na které doplatí především utlačované a deklasované skupiny z periferie české společnosti. Politickou agendu budou určovat manažeři s jednorozměrným a tedy omezeným rozhledem i primitivním vystupováním, kteří nebudou váhat své koaliční partnery, nemluvě o protivnících, posílat do ženských pohlavních orgánů. Po standardním – a třeba i nudném – politickém střetu se nám bude stýskat, možná už brzo.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde

 

SDÍLET