Kauza Hlubuček odhalila slabiny hnutí STAN. Přijde probuzení ze zimního spánku?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Dozimetr není nijak velká komunální kauza. Přinejmenším Stoka, kterou prošlo ANO, byla několikanásobně horší, jak způsobenou škodou, tak hlavně rozsahem zapojení stranických kmotrů, a dokonce špiček hnutí. Velký průšvih mají Starostové někde jinde. Nedospěli a jejich reakce na aféru to ukázala jasně. Což sice na mimořádném sněmu mnozí konstatovali, ale nic s tím neudělali.

Stranu dělají stranou tři věci: Za prvé, že si něco myslí, za druhé, že něco dělá, za třetí, že má vůli existovat. Zdá se, že STAN selhává ve všech třech aspektech. Je dost nepochopitelné, že se tato témata nestala nosnou vlnou na sněmu, který měl (snad) ukázat Starosty jako akceschopnou sílu a dát jim samým i voličům rychle zapomenout na jednu aféru. Jenomže mnozí účastníci, včetně předsedy Rakušana nechtěli nutnou „standardizaci“ partaje moc řešit.

Starostové se jako čert kříže bojí slova „ideologie“. Proto, že ji nemají, nebo že ji ani mít nechtějí? V kandidátském projevu staronový předseda oznámil, že její absence je vlastně přednost. Že v nové době není nic takového potřeba a mají se řešit praktické problémy lidí. Ano, v celé Evropě jsme svědky nástupu bezhodnotových a bezpáteřních hnutí, která se odmítají zařadit do nějaké ideové škatulky. Důvodem je, že chtějí mít volné ruce pro populistickou a demagogickou politiku. Dobře to však jistě není.

Vít Rakušan by se asi nechtěl zařadit po bok italského Hnutí Pěti hvězd, slovenského OĽANO či českého ANO. Jejich vůdci provádějí netransparentní, kluzkou a líbivou politiku, kdykoli se otočí na pětníku a nikdy nevíte, co od nich můžete čekat. Hlavně mají plná ústa boje s korupcí, čímž je bohužel STAN hodně připomíná. Přitom by mu stačilo poměrně málo, aby se od nich jasně vymezilo. Předseda označil za ideologii hnutí subsidiaritu. Škoda, že to dále nerozvedl, protože od decentralizace je blízko je klasickému liberalismu.

Co je hlavní hodnotou liberála? Svoboda. Na čem staví? Na individualitě člověka. Na co sází? Na lidskou samoorganizaci, samosprávu, na vznik přirozených společenství zdola. Co odmítá? Zbytečnou byrokracii, centralizaci, velký stát. I jen pár vět by stačilo, aby bylo jasno, co můžeme od STAN čekat, popřípadě co nikdy neudělá. Další rozpracování ideového konceptu je o něco složitější. Ale ne o moc. Podstatné je vědět, kým jsem, jak se dívám na svět a pak dle toho vykládat i ono „řešení praktických problémů“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč by se hnutí STAN nemělo za každou cenu snažit udržet „skautský odér“?
  • A co všechno musí změnit, aby měli vůbec šanci se za tři roky dostat znovu do sněmovny?
sinfin.digital