Když generálové hrozí pučem aneb Krize Západu se stále prohlubuje

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Když v dubnu letošního roku dvě desítky francouzských generálů ve výslužbě (a několik dalších vysokých důstojníků včetně těch v aktivní službě) vyzvaly prezidenta Emmanuela Macrona, členy vlády a parlamentu, aby „důrazně zakročili“ proti islamistům, kteří podle nich usilují o „dezintegraci“ a „barbarizaci“ země, vyvolalo to, logicky, velký poprask. Měsíc poté se situace jeví na první pohled klidnější, ve skutečnosti je ale Francie doslova těhotná neklidem a napětím, a to tím spíš, že se za necelý rok konají prezidentské volby. O co všechno se v současné době hraje?

Ještě než se dostaneme k „bitvě o Elysejský palác“, pojďme si říct, proč je generálská výzva Macronovi důležitá a pro pátou republiku nebezpečná. Předně: již její načasování svědčí o tom, že se nejednalo o náhodný, spontánní výkřik, nýbrž o pečlivě připravenou akci – generálové s ní totiž přišli takřka na den přesně šedesát let od propuknutí legendární vzpoury proti prezidentu de Gaulleovi z dubna 1961, která zemi téměř uvrhla do krvavé občanské války. V čele tehdejší revolty, jejímž cílem bylo zabránit udělení nezávislosti Alžírsku, pro což se realisticky a naprosto správně rozhodl de Gaulle, stáli generálové Maurice Challe, Raoul Salan, Edmond Jouhaud a André Zeller, a podle historiků scházelo jen málo k tomu, aby uspěli.

Rozhodný postoj de Gaullea, jeho charisma a úcta, které se – nejen v důsledku svých zásluh z doby druhé světové války – těšil u většiny Francouzů, včetně příslušníků stálé armády, ale nakonec zabránily nejhoršímu, k občanské válce nedošlo a strůjci pokusu o převrat skončili ve vězení. Očekávané rozsudky smrti nad nimi nicméně vykonány nebyly, dokonce ani u těch, kteří k nim byli odsouzeni, tj. u Salana a u Jouhauda, jehož dokonce první socialistický prezident páté republiky François Mitterrand v osmdesátých letech povýšil na maršála. Nyní, již zmíněných šedesát let od roku 1961, se „duch“ těchto generálů a přízrak vojenské vzpoury proti vládě objevil ve Francii znovu, což vyvolalo řadu krajně znepokojivých otázek. 

Zleva: generálové Edmond Jouhaud, Raoul Salan a Maurice Challe

Při rozboru příčin, konkrétně údajné neschopnosti vlády postavit se „hordám zdivočelých islamistů, ohrožujících Francii na životě“, které vysloužilé generály k dopisu pro týdeník Valeurs Actuelles vedly, je třeba říci, že vojáci tak říkajíc „ťali do živého“. Na předměstích téměř všech větších francouzských měst včetně Paříže existují různě rozsáhlé no-go zóny, faktické „státy ve státě“, tzv. banlieue („ztracená území“), kam nedosáhne moc policie ani justice a kde život řídí gangy a komunity muslimských přistěhovalců či jejich potomků, nezřídka islamistických radikálů, uplatňujících tady, na výsostném území Francouzské republiky, právo šaríja a rozhodujících ve většině ohledů o životě a smrti lidí, kteří zde žijí. Veřejnost tato skutečnost stále více znepokojuje, a to tím spíš, že se situace rok od roku zhoršuje a vláda nepřichází s žádným řešením, které by bylo opravdu efektivní. Právě proto získali signatáři dopisu nemalé sympatie a přinejmenším tichou podporu mnoha lidí. 

Dopis francouzských generálů je přitom plný silných, varovných a zneklidňujících slov. „Neskoncujete-li s tímto chaosem, propadne se země do občanské války, která přinese tisíce mrtvých“, píší, stejně jako to, že by v takovém případě museli „s aktivními kamarády“ vystoupit na „obranu hodnot“, které jsou nejen jim „drahé“. Věc je o to vážnější, že mezi signatáři dopisu, jejž podle všeho inicioval kapitán ve výslužbě, sedmdesátiletý Jean-Pierre Fabre-Bernadac, stojící za webovým portálem Place d’Armes, jsou velmi známá jména, například účastník mnoha zahraničních misí generál Emmanuel de Richoufftz, či divizní generál Christian Piquemal, v devadesátých letech velitel Francouzské cizinecké legie. Všichni tito muži projevili své názory na důsledky nezvládnuté imigrace několikrát již před zveřejněním dopisu, mimo jiné na velkých veřejných shromážděních a protestních akcích, v tomto smyslu se tedy nejedná o žádné překvapení.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jakou odezvu měl dopis generálů ve francouzské společnosti?
  • Proč je jejich iniciativa pro republiku smrtelně nebezpečná?
  • Jaké dilema musí vyřešit Macron?
  • A k čemu se odhodlali američtí generálové?
sinfin.digital