Má se Evropa s emisemi snažit? Pokud mají „klimahysterici“ pravdu, stejně jsme kvůli Číně už teď všichni mrtví

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Máme tu dvě zásadní prohlášení ke globálnímu oteplování. První z roku 2018, kdy nám americká radikální politička Alexandria Ocasio-Cortezová prorokovala smrt, pokud se do 12 let rázně nesníží emise CO2. S druhým vstupují do jednání klima summitu v Glasgow Číňané, kteří coby největší znečišťovatel hodlají do roku 2030 vypouštět tohoto plynu stále více. Takže už jsme tak jako tak mrtví?

Pokud věříte předpovědi „klimahysteriků“ o brzkém konci světa, tak raději dál nečtěte a připravte se na smrt. Ptáte-li se, jak má Evropa rozumně reagovat na situaci, snad vás následující text zaujme. Tvrdá data říkají, že Čína vypouští skoro pětkrát víc emisí než celá EU, a pokud je hodlá ještě deset let zvyšovat, spolehlivě neguje celý náš příspěvek ke klimatu. A to i když splníme krvavý cíl snížit do roku 2030 vypouštění CO2 o 55 % oproti roku 1990. Čína naopak za třicet let od té doby zvýšila svou produkci na trojnásobek.

Vše podtrhuje fakt, že čínský prezident do Glasgow ani nedorazil. Stejně jako hlava Ruska, které produkuje skoro stejně oxidu uhličitého jako země Evropské unie. A k tomu všemu Indie, která vypouští o něco více emisí než EU, se nechystá k nějakým prudkým pohybům. 

Evropa je v tom sama. Chce se k ní nově přidat stranický šéf Cortezové, americký prezident Joe Biden. To má význam, protože USA mají na emisích třikrát větší podíl než EU. Otázka zní, zda tyto závazky nezruší příští republikánský nájemník Bílého domu.

Musíme si tedy přiznat, že vše, co můžeme udělat, je příliš málo na to, aby Evropané zásadně pohnuli se situací. Můžeme ale udělat velmi mnoho pro to, abychom se sami zničili a aby se v důsledku průmysl přestěhoval do Číny, čímž se globální emise CO2 nakonec ještě zvýší. Takže jak se rozhodneme? Půjdeme do toho se srdcem Johanky z Arku, rezignovaně jako Merovejci, nebo spíše s rozumem Karla Velikého? Samozřejmě, c) je správně. Aktivismus je hloupý, nečinnost malověrná, rozhodnost může být vítězná.

Svět se změnil. Těžké váhy světového bankovnictví radí, jak přežít a vyjít z toho jako vítěz

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké tři hlavní cíle by měl splňovat Green Deal, abychom dokázali snížit emise, ale zároveň jsme se ekonomicky nezničili?
sinfin.digital