Mikromanažer Babiš řeší i chytrou karanténu. To už fakt nezbyl nikdo jiný?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Koronavirus opět zahrozil. A co se ukázalo? Co jsme si už dávno mysleli: že Babišův kabinet jako celek není připraven a oddechový čas v podstatě prospal. Chytrá karanténa nefunguje a hygienici ji nevyužívají. Roušky (opět) ve státních skladech nejsou. Nemocných je dle ministra zdravotnictví o tisíce méně, než původně uváděla jeho oficiální statistika. Vládne zmatek a chaos. Vrchním karanténíkem se stane Babiš…

Začalo to průšvihem v Karviné, kterou bychom mohli zvát českým Wu-chanem. Také se dlouho nedělo vůbec nic a pak najednou bum, bez varování drsná karanténa na celý kraj. Jedna chyba ještě nemusí o ničem vypovídat. Jenomže další okolnosti ukazují, že šlo spíše o logický důsledek celkového selhání systému než o náhodu. Mimo jiné při rozebírání, co se vlastně stalo, vyšlo najevo, že hygienci chytrou karanténu ani nepoužívají a je tedy de facto k ničemu.

Že se s vlajkovou lodí boje s virem moc nepohnulo, přiznali nakonec i nejvyšší činitelé. Po úvahách, že projekt převezme armáda, se ho nakonec chopil přímo premiér, který tak opět potvrdil svou pověst mikromanažera, který musí být úplně u všeho. Sekundovat mu budou vivcepremiér Hamáček a ministr zdravotnictví Vojtěch. Tomu se moc nelíbilo, že by měl o chytrou karantému přijít – ale kdo ho dneska bere vážně? I ti vojáci, kteří se mu nezdáli, u toho budou, jako ostatně vždy, když vládě teče do bot.

Zítra řeknu, co oznámím pozítří...

K dovršení pocitu zmaru ministr Vojtěch jako obvykle nezvládl ani srozumitelně vyhlásit nástup nových plošných opatření. Neustále měnil datum, co začne kdy platit a kdy on to oznámí. Sociální sítě ho parodovaly odkazy na slavnou scénku Felixe Holcmana, který se marně snaží koupit si na správný den lístky do kina, kde hrají filmy V sobotu večer a v neděli ráno a Včera, dnes a zítra. Rozdíl je v tom, že tohle zase až tak k popukání není.

Napněte pruty, král velrybářů se vrací!

Předseda vlády ještě stihl oznámit, že pojede na dovolenou na Krétu, zatímco všem ostatním doporučuje zůstat doma, přičemž vláda plánuje nasypat do médií včetně těch vlastněných Agrofertem nějaké dvě miliardy na propagaci krás tuzemska. Což je jistě zábavný vzkaz jeho voličům. Ale pak už musel řešit ostrý problém s prázdnými sklady Správy státních hmotných rezerv, v nichž není ani jedna rouška. Ano, čtete správně. Ne, že v nich není ani 50 milionů, ani 10 milionů, ani milion, ba ani sto tisíc. Není tam žádná.

Prý ministři včas nedodali požadavky. Kteří? Zdravotnictví i průmysl a dopravu ovládá ANO. Ministr vnitra Hamáček se jako tradičně raději spolehl sám na sebe. Jak se říkalo na vojně: voják se stará, voják má. Vnitro má podle Hamáčka přes 60 milionů roušek, deset milionů respirátorů a 30 tisíc celoobličejových masek s 300 tisíci filtrů. „Vybavenost je podstatně lepší, než byla na začátku krize na jaře. Nicméně gros ochranných prostředků musí zajistit Státní hmotné rezervy,“ řekl Hamáček. No jo, ale kdy?

S Hamáčkovou železnou zásobou vydrží Česko šest týdnů. Jeden by čekal, že premiér a jeho lidé zajistí, aby ve hmotných rezervách byly zásoby alespoň na další tři měsíce. Je úplná záhada, proč tam není nic. Ale nakonec to až tak nepřekvapuje. Vždyť Babiš ani nedovolil nakoupit do rezerv zásoby ropy, když byla její cena doslova na dně. Že by to bylo tím, že je držgrešle? Fakt je, že Vojtěch nemohl dlouho koupit roušky, protože mu ministryně financí Alena Schillerová odmítla dát dopředu peníze, které jsou při nákupu v Číně nutnost.

Řídit jako firmu, nebo sehnat roušky?

Ano, aby to nezapadlo: Prvních roušek a dalších ochranných pomůcek se Česko při nástupu pandemie dočkalo jen díky tomu, že ministr vnitra Hamáček nečekal na Babiše a Schilelovou, jestli mu něco dají, a (pro něj riskantně) uvolnil veškeré finanční rezervy resortu, aby zaplatil dodavatelům předem. Což dokládá, že nemusí být výhodou, když vám vládne člověk, který řídí stát jako vlastní firmu a jeho lidé radši bez výslovného svolení na státní kasu ani nesáhnou. A naopak že „socanská“ myšlenka „napřed se starej o lidi, až pak o peníze,“ se někdy hodí.

Zelená ekonomika 3: Čeští solárníci raději jezdí stavět elektrárny do Indie, Česku prý chybí vize

Nakonec se Babiš s Hamáčkem dostali do sporu. Premiér vzkázal ministrovi vnitra, ať se stará o volby a ne o zdravotnictví a ten naopak vypálil, že když to Vojtěch neumí, ať to nechá na vojácích. Nakonec to vzal sám premiér, s epidemiologem Romanem Prymulou po boku.

Pokračováním koaliční „války“ byl návrh ministra průmyslu a obchodu Havlíčka (za ANO), aby se zmíněné roušky ze skladů vnitra (ČSSD) přemístily na správu hmotných rezerv. Což je nesmysl, protože jde právě jen o železnou zásobu na šest týdnů, kterou by stejně opět rozváželi „Hamáčkovi“ hasiči a policisté. Tato šílenost by v normální zemi byla nevysvětlitelná. U nás ale jde jen o další v řadě absurdit, jako když premiér dlouho sabotoval práci ústředního krizového štábu, aby jeho koaliční partner nezískal příliš velkou popularitu (bál se právem, šéf ČSSD se během krize stal nejoblíbenejším politikem). Takže teď povezeme roušky z vnitra do státních rezerv a tam si je pak zase hasiči převezmou? Nemá to logiku, ale bude to před lidmi vypadat, že to nezařídil Hamáček, ale Babiš… (Vláda se po zveřejnění tohoto článku dohodla, že si ministerstva ponechají dvouměsíční zásoby a zbytek převedou na SSHR. Má se jednat pouze o účetní operaci, roušky fyzicky zůstanou na místě - pozn redakce.) 

Zázraky se (prý) dějí

Abychom nezapomněli, absurdistán kolem koronaviru přinesl i šarádu se statistikami. Vojtěch nechal provést audit počtu aktuálně nemocných, které publikuje jeho resort. A hle, hned jich bylo o třetinu, tedy zhruba o 1800 méně. A podobně přibylo i „vyléčených“. Naštěstí tohle žádný vážný dopad nemá, podstatná jsou číselné řady ukazující počty úmrtí či nových případů, ne klasifikace, kdo už je, nebo není zcela vyléčený. Dokresluje to ovšem zmatek, ve kterém tu žijeme.

Takže sečteno a podtrženo: nemáme chytrý nástroj, který měl nahradit hloupá plošná opatření, nemáme přesná čísla a nemáme ani velké zásoby roušek. Doufejme, že má pravdu vakcinolog profesor Beran a smrtnost covidu rapidně klesá z nějakých 3 % pod jedno procento. Protože když se premiér ke všem svým důležitým politickým funkcím postaví do čela ryze odborného a technického orgánu, zavání to personálním zoufalstvím.

SDÍLET
sinfin.digital