Mikromanažer Babiš řeší i chytrou karanténu. To už fakt nezbyl nikdo jiný?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Koronavirus opět zahrozil. A co se ukázalo? Co jsme si už dávno mysleli: že Babišův kabinet jako celek není připraven a oddechový čas v podstatě prospal. Chytrá karanténa nefunguje a hygienici ji nevyužívají. Roušky (opět) ve státních skladech nejsou. Nemocných je dle ministra zdravotnictví o tisíce méně, než původně uváděla jeho oficiální statistika. Vládne zmatek a chaos. Vrchním karanténíkem se stane Babiš…

Začalo to průšvihem v Karviné, kterou bychom mohli zvát českým Wu-chanem. Také se dlouho nedělo vůbec nic a pak najednou bum, bez varování drsná karanténa na celý kraj. Jedna chyba ještě nemusí o ničem vypovídat. Jenomže další okolnosti ukazují, že šlo spíše o logický důsledek celkového selhání systému než o náhodu. Mimo jiné při rozebírání, co se vlastně stalo, vyšlo najevo, že hygienci chytrou karanténu ani nepoužívají a je tedy de facto k ničemu.

Že se s vlajkovou lodí boje s virem moc nepohnulo, přiznali nakonec i nejvyšší činitelé. Po úvahách, že projekt převezme armáda, se ho nakonec chopil přímo premiér, který tak opět potvrdil svou pověst mikromanažera, který musí být úplně u všeho. Sekundovat mu budou vivcepremiér Hamáček a ministr zdravotnictví Vojtěch. Tomu se moc nelíbilo, že by měl o chytrou karantému přijít – ale kdo ho dneska bere vážně? I ti vojáci, kteří se mu nezdáli, u toho budou, jako ostatně vždy, když vládě teče do bot.

Zítra řeknu, co oznámím pozítří...

K dovršení pocitu zmaru ministr Vojtěch jako obvykle nezvládl ani srozumitelně vyhlásit nástup nových plošných opatření. Neustále měnil datum, co začne kdy platit a kdy on to oznámí. Sociální sítě ho parodovaly odkazy na slavnou scénku Felixe Holcmana, který se marně snaží koupit si na správný den lístky do kina, kde hrají filmy V sobotu večer a v neděli ráno a Včera, dnes a zítra. Rozdíl je v tom, že tohle zase až tak k popukání není.

Napněte pruty, král velrybářů se vrací!

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital