Místo Marxe „charita“. Co stojí za překvapivým úspěchem rakouských komunistů a proč si o tom ti čeští můžou nechat zdát?

Nečekaný úspěch Komunistické strany Rakouska (KPÖ) ve víkendových volbách do zemského zastupitelstva v Salcbursku opět vyvolal úvahy o plíživém návratu myšlenek Marxe a Lenina na politické výsluní. Příčiny tohoto volebního úspěchu je přitom třeba hledat úplně jinde než ve znovuobjeveném kouzlu marx-leninské ideologie. Komunisté získávají v Rakousku popularitu tím, že „rozdávají“ peníze, pomáhají nemajetným rodinám a zastupují nájemníky ve sporech s majiteli bytů. Ukazuje se, že tenhle přerod rakouské KPÖ v pomyslnou charitativní organizaci funguje na voliče mnohem lépe než ideologie jejích českých soudruhů.

Rakouská komunistická strana (KPÖ) získala ve víkendových volbách ve spolkové zemi Salcbursko skoro 12 % hlasů. Pro partaj, jejíž preference se donedávna blížily nule, je to senzační úspěch. Poprvé od roku 1949 se tak komunisté dostanou v Salcbursku do zemského zastupitelstva. Místní sdružení KPÖ-plus, vedené čtyřiatřicetiletým historikem Kayem-Michaelem Danklem, tak navázalo na úspěch svých kolegů ve Štýrském Hradci, kde komunisté po městských volbách v roce 2021 získali dokonce post starostky.

Vzhledem k tomu, že v celostátních volbách dosahují rakouští komunisté maximálně jednoprocentní voličské podpory, vyvolávají jejich dílčí úspěchy na komunální či zemské úrovni pozornost i mimo Rakousko a jsou důvodem obav z rostoucí popularity komunistické ideologie. Jenže tak jednoduché to není.

Španělsko kráčí vlastní cestou. Slunce, temperament a temná historie daly vzniknout supermoderní zemi, která neřeší, co zbytek Evropy

Za posledními úspěchy rakouských komunistů nestojí myšlenky Marxe, Engelse či Lenina, ale vcelku jednoduchý koncept, poprvé uplatněným štýrským lékařem Ernstem Kalteneggerem. Tento zapřisáhlý komunista a předseda štýrské KPÖ si od roku 1992 ponechával ze své mzdy radního pouze průměrný rakouský plat a zbytek „rozdával“ chudým. Celkově za svou politickou kariéru rozdělil v přepočtu asi 19 milionů korun.

Podobně v Rakousku odevzdávají část příjmů i jiní komunisté. A aby toho nebylo málo, celá štýrská buňka KPÖ se přeměnila na pomyslnou neziskovku, pomáhající lidem v nouzi. Komunisté asistovali nájemníkům ve sporech s pronajímateli, nabízeli právní poradenství, podporovali výstavbu levných startovacích bytů pro mladé...

sinfin.digital