Na okraj debaty o vznikajícím kabinetu Petra Fialy: Opozice je také vláda, totiž ta příští

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Petr Pithart kdysi v jiné souvislosti napsal, že opozice je také vláda, totiž ta příští. V politologických učebnicích se zase můžete dočíst, že jistým nebezpečím pro budoucnost každého demokratického uspořádání je konstelace, ve které sněmovní opozici tvoří pouze nesystémové, případně populistické formace. A přesně to nás čeká.

Napřed chci každého ubezpečit, že netuším, jak úspěšná bude příští vláda. Ostatně na jakékoli soudy je ještě opravdu brzo. Co lze snad už nyní říct, je ale toto: její ideové nebo programové těžiště bude napravo, bude to tedy vláda spíše pravicová. Což ovšem nemusí nutně znamenat, že se jí nepodaří zachovat sociální smír, vždyť její součástí budou i lidovci a STAN, a pokud jsem měl možnost před volbami mluvit s jejich lídry – byl jsem na kampani s Marianem JurečkouVítem Rakušanem, relativně nedávno jsem mluvil také s Janem Farským – tak mohu každého ubezpečit, že vnímají rozdíly v tom, jak se lidem žije v centru a jak na periferii.

Vědí také, kde jsou naprosté priority a co řeší většina lidí: slušně zaplacenou práci, pracovní podmínky, ubývání služeb, dostupné bydlení, zvyšování cen energií, kvalitní školy pro jejich děti, dostupné sociální a zdravotní služby pro jejich rodiče. Zda to zmíněné politické strany dokážou překlopit do programu vlády a pak do konkrétních vládních politik, v tuto chvíli nevíme. Zrovna tak není jasné, zda nás naopak nečeká něco na způsob privatizace veřejných politik, zvyšování daní v neprospěch nízkopříjmových skupin obyvatel nebo něco dalšího, před čím před volbami varovala levice.

Šéfredaktor Info.cz Michal Půr tady v neděli nicméně napsal toto: „Stabilizace veřejných financí je nepochybně důležitá, ale stejně tak je nezbytně nutný úkol i sociální politika, aby se tu neobjevil ještě někdo mnohem horší než Andrej Babiš. Frustrace tu zjevně je, protože SPOLU a Pir-STAN získali 2,3 milionů hlasů, zatímco ANO, SPD, ČSSD, KSČM, Přísaha či Volný blok v součtu obdržely o čtyři sta tisíc hlasů víc. Dřív nebo později přijde někdo, kdo dokáže tuto skupinu oslovit a nemuselo by to být nic pěkného.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Na co by vláda po volbách neměla zapomínat?
  • Jaká příležitost se otevírá před Babišem a Okamurou?
  • A jaké velké systémové riziko hrozí do budoucna?
sinfin.digital