Nechte peníze v Česku a my vám za to nezvýšíme daně. Komentář Petra Holce

Petr Holec

19. 09. 2018 • 13:29

Je to číslo, o které se poslední dobou v politice intenzivně bojuje. Zahraniční firmy si z Česka ročně pošlou domů na dividendách zhruba 250 miliard korun, přibližně šestinu státního rozpočtu. ČSSD i odbory je za to permanentně chtějí víc zdanit, což v koaliční smlouvě odmítlo ANO. S ČSSD se dohodlo, že udrží sociální výdaje státu i bez toho. Teď premiér a šéf ANO Andrej Babiš zahraničním firmám vzkázal, že mají v Česku nechat víc peněz právě z dividend.

Babiš pozval největší zahraniční investory na večeři v Lichtenštejnském paláci a nešlo jen o foie gras. Zástupcům firem, jako jsou třeba Foxconn, Makro, Philip Morris, Česká spořitelna, ČSOB, UniCredit Bank, Kooperativa, Škoda Auto, Hyundai Motor, Veolia Voda, Vodafone nebo T-Mobile, u jídla poděkoval za podnikání. A taky jim řekl, že nastal čas, aby si na dividendách začaly domů posílat trochu míň peněz. V Česku totiž stále sílí tlak na vyšší platy i důchody a ve státním rozpočtu pořád zeje díra.

Pravda, zmíněných 250 miliard není úplně čisté číslo. Například v roce 2016 si firmy z Česka domů poslaly 256,2 miliardy korun, ze svého zisku za to ale u nás současně investovaly 113 miliard. V posledních letech zhruba platí, že z každých třech vydělaných korun zahraniční firmy v Česku nechají korunu, což pořád není špatný byznys. Podobně neumí peníze na burze zhodnotit ani Jiří Paroubek.

Dividendy u nás tvoří téměř 70 procent zisku firem a jen pro srovnání: v sousedním Německu, s nímž se tak traumaticky pořád srovnáváme, je to 56 procent, v Rakousku 57 procent, v Maďarsku 37 procent a v Polsku 52 procent. Babiš teď zahraničním firmám řekl, že by se i u nás měly přiblížit sousední praxi. Plánuje proto založit Fond rozvoje státu, do nějž by i soukromé firmy posílaly peníze.

Z těch by se platily věci sloužící společně lidem i firmám, třeba doprava, sociální oblast nebo digitalizace. Výší podpory kultury, školek nebo důchodového spoření pro zaměstnance by firmy soutěžily v sociální zodpovědnosti. Vláda by za to zahraniční firmy prostě nechala být. Víc je nezdaní a naopak jim usnadní podnikání, aby v Česku peníze utratily samy. Pomoc od státu obvykle zní strašidelně, vláda ale přesto může pomoct.

Firmám například zoufale chybí zaměstnanci, a když už se nějaký náhodou objeví, je podobně jako většina politiků spíš bakalář ničeho, než aby byl zaměstnatelný. Dopravní infrastruktura připomínající Donbas podnikání taky moc nepřeje. Nebude to lehký boj. Posílat si domů dividendy, jak vysoké chce, je svaté právo každé firmy - pokud nepodniká v Číně. Zdaňte ale firmy víc a vrátí vám to tím, že si své peníze vezmou jinde. Nejspíš na investicích, to už se ale od stále militantnějšího odborářského bosse Josefa Středuly nedozvíte.

 

SDÍLET