Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechte peníze v Česku a my vám za to nezvýšíme daně. Komentář Petra Holce

Nechte peníze v Česku a my vám za to nezvýšíme daně. Komentář Petra Holce

Je to číslo, o které se poslední dobou v politice intenzivně bojuje. Zahraniční firmy si z Česka ročně pošlou domů na dividendách zhruba 250 miliard korun, přibližně šestinu státního rozpočtu. ČSSD i odbory je za to permanentně chtějí víc zdanit, což v koaliční smlouvě odmítlo ANO. S ČSSD se dohodlo, že udrží sociální výdaje státu i bez toho. Teď premiér a šéf ANO Andrej Babiš zahraničním firmám vzkázal, že mají v Česku nechat víc peněz právě z dividend.

Babiš pozval největší zahraniční investory na večeři v Lichtenštejnském paláci a nešlo jen o foie gras. Zástupcům firem, jako jsou třeba Foxconn, Makro, Philip Morris, Česká spořitelna, ČSOB, UniCredit Bank, Kooperativa, Škoda Auto, Hyundai Motor, Veolia Voda, Vodafone nebo T-Mobile, u jídla poděkoval za podnikání. A taky jim řekl, že nastal čas, aby si na dividendách začaly domů posílat trochu míň peněz. V Česku totiž stále sílí tlak na vyšší platy i důchody a ve státním rozpočtu pořád zeje díra.

Pravda, zmíněných 250 miliard není úplně čisté číslo. Například v roce 2016 si firmy z Česka domů poslaly 256,2 miliardy korun, ze svého zisku za to ale u nás současně investovaly 113 miliard. V posledních letech zhruba platí, že z každých třech vydělaných korun zahraniční firmy v Česku nechají korunu, což pořád není špatný byznys. Podobně neumí peníze na burze zhodnotit ani Jiří Paroubek.

Dividendy u nás tvoří téměř 70 procent zisku firem a jen pro srovnání: v sousedním Německu, s nímž se tak traumaticky pořád srovnáváme, je to 56 procent, v Rakousku 57 procent, v Maďarsku 37 procent a v Polsku 52 procent. Babiš teď zahraničním firmám řekl, že by se i u nás měly přiblížit sousední praxi. Plánuje proto založit Fond rozvoje státu, do nějž by i soukromé firmy posílaly peníze.

Z těch by se platily věci sloužící společně lidem i firmám, třeba doprava, sociální oblast nebo digitalizace. Výší podpory kultury, školek nebo důchodového spoření pro zaměstnance by firmy soutěžily v sociální zodpovědnosti. Vláda by za to zahraniční firmy prostě nechala být. Víc je nezdaní a naopak jim usnadní podnikání, aby v Česku peníze utratily samy. Pomoc od státu obvykle zní strašidelně, vláda ale přesto může pomoct.

Firmám například zoufale chybí zaměstnanci, a když už se nějaký náhodou objeví, je podobně jako většina politiků spíš bakalář ničeho, než aby byl zaměstnatelný. Dopravní infrastruktura připomínající Donbas podnikání taky moc nepřeje. Nebude to lehký boj. Posílat si domů dividendy, jak vysoké chce, je svaté právo každé firmy - pokud nepodniká v Číně. Zdaňte ale firmy víc a vrátí vám to tím, že si své peníze vezmou jinde. Nejspíš na investicích, to už se ale od stále militantnějšího odborářského bosse Josefa Středuly nedozvíte.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1