Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Negr sem, cikán tam. Jak může hyperkorektnost zabít klasickou literaturu

Negr sem, cikán tam. Jak může hyperkorektnost zabít klasickou literaturu
 

„V Kansasu nejsou žádní lidé, jenom indiáni,“ napsala ve 30. letech minulého století americká spisovatelka Laura Ingallsová Wilderová. Její série knížek o malém domku v prérii platí za americkou klasiku mezi dětskou literaturou. První (bílí) osidlovatelé Spojených států v nich putují krajinou a hledají místo, kde by mohli zapustit kořeny. Jak idylické. Tak moc, že po ní v roce 1954 pojmenovala americká Asociace knihovnických služeb pro děti (ALSC) cenu, jež je udělována těm autorům či ilustrátorům, jejichž dílo znamenalo podstatný přínos pro dětskou literaturu. S tím je ale konec, tedy ne s medailí, ale s jejím pojmenováním po Wilderové.

ALSC po letech nátlaku nakonec souhlasila, že autorka byla rasistka, její knihy šíří stereotypní představy a pro příště se bude cena jmenovat po někom jiném. Ovšem pokud by měla nést jméno po některém z velikánů z řad klasiků, mohli by mít členové ALSC s výběrem trochu problém. Z dnešního pohledu byl totiž rasista kdekdo. Nevěříte? Tak se na to podívejme.

Hlavně rasově ohleduplně

Celá řada literárních děl, která jsou nám nejpozději na střední škole vtloukána do hlav (a jež i kvůli tomu mnozí z nás v životě nevezmou do ruky, natož aby si je skutečně přečetli), by podle dnešních standardů toho, co a jak je a není přípustné psát, neměly nejmenší šanci vyjít. Od jejich autorů by se navíc očekávalo, že se za takovýhle projev půjdou minimálně stydět do kouta a posypou si hlavu popelem.

Návod, jak to udělat, by jim mohl dát třeba (teď už bývalý) šéf komunikace amerického Netflixu Jonathan Friedland. Ten v práci minimálně dvakrát (!) použil slovo negr (které v češtině naštěstí ještě napsat můžeme a nemusíme se uchylovat k lehce perverzně znějícímu anglickému termínu N-word neboli „slovo na N“). Prokázal tak podle oběžníku, jenž přišel zaměstnancům, „nepřijatelně nízkou rasovou uvědomělost a ohleduplnost“. Bizarní na tom všem je, že poprvé Friedlandovi ono slovíčko uklouzlo na jednání s PR týmem, s nímž řešil otázku (ne)používání citlivých slov v pořadech Netflixu. Přes varování si nedal pozor na jazyk a po pár dnech ho použil znovu, tentokrát pro změnu při setkání s černými zaměstnanci Netflixu, s nimiž si celou situaci dovysvětloval. A tak musel Friedland po sedmi letech u společnosti jít. „Cítím se příšerně kvůli potížím, jež jsem svým pochybením způsobil lidem a společnosti, které miluji,“ kál se poté na Twitteru, jeden z lidí, kteří dotáhli Netflix tam, kde dnes je.

720p 360p
Na TV Barrandov je uvaleno 6 správních řízení, Okamura letos přišel už 13krát

Požadavky na korektnost a boj proti rasismu jsou samozřejmě na místě, jsou správné a chvályhodné. Jenže všeho moc škodí. Pokud bychom se pustili do čistky nepohodlných autorů, jejich projev by mohl negativně ovlivnit čtenáře a nenápadně jim do hlavy zasít rasové stereotypy, můžeme se připravit, že by z učebnic zmizeli třeba i takoví autoři jako Shakespeare, Dickens nebo Twaine.

Hned ten první stvořil ve své tragédii Othello stejnojmenné mouřenína, jenž je barvou své kůže předurčen k tomu, aby se stal zápornou postavou. Horkokrevný, žárlivý, podezřívavý, vášnivý – prostě jako každý černoch. Tak tohle by ti, Williame, dneska neprošlo. Velké problémy by měl třeba i Mark Twain se svými Dobrodružstvími Huckleberryho Finna. Autor sám vyrůstal na americkém jihu, jeho strýc vlastnil dvacet otroků a jejich existence byla pro Twaina čímsi samozřejmým. V dospělosti se nicméně přiženil do abolicionistické rodiny a sám začal usilovat o zrušení otroctví. Přesto používal v Huckleberrym Finnovi slovo „negr“, což jeho dnešním kritikům vadí. Vždy napsal „negr“ ne dvakrát jako pan Friedland, ale více než dvě stě krát. Co na tom, že se tehdy běžně používalo. Měl prokázat větší „rasovou ohleduplnost“.

Stejně rasově neohleduplný je také autor Doktora Dolittla, britský spisovatel Hugh Lofting. Zvířecího lékaře si sice kvůli filmové verzi z roku 1998, kde hlavní postavu ztvárnil Eddie Murphy, automaticky představíme jako černocha, ale první vydání literární předlohy z roku 1920 bylo z docela jiného soudku. V něm vystupuje africký princ, který si ze srdce přeje, aby byl bílý a mohl se tak oženit s bílou princeznou. A doktor Dolittle princi Bumpovi jeho přání splní, změní jej v bělocha a učiní z něj tak „materiál na ženění“.

Stranou nezůstane ani jedna z největších amerických klasik, Jih proti severu, od Margaret Mitchellové. Ta se sice může pyšnit statusem pro mnohé nejmilovanější knihy, zároveň je ale považována za jednu z nejrasističtější knih vůbec. Je pochopitelné, že když se děj odehrává na americkém jihu za otrokářské éry, vlastní tamější majitelé plantáží otroky. Kritiky knihy ale irituje způsob, jakým autorka otrokáře přikrášluje – jak hodní jsou, jak hezky se ke svému majetku chovají, a jak vzorně se ke svým pánům naopak chovají ti, kdo pracují v domě na rozdíl od „kolegů“, již dřou na polích a jsou (kupodivu) neloajální.

A co teprve moderní otroci? Stačí sáhnout po jedné z nejoblíbenějších dětských knih v anglosaském světě, Karlíkovi a továrně na čokoládu britského autora Roalda Dahla. Zatímco u nás se dostala do širšího povědomí až s filmovou verzí, v anglicky mluvících zemích ji zná snad každé dítě. Jenže i Karlík je tak trochu rasistická pohádka. A na rozdíl od předchozích děl vyšla až v roce 1964. To nicméně Dahlovi nebránilo, aby byli v prvních verzích knihy umpalumpové pracující v jeho továrně ztvárněni jako středoafričtí pygmejové. Aby toho nebylo málo, pro výstředního majitele Willyho Wonku pracovali jen za čokoládu. Co by taky ještě chtěli, negři mrňaví? (Pardon, slovíčko na N.)

Žerou děti a kradou kočky

Další skupinou, která je v klasických dílech často zobrazována z dnešního pohledu krajně stereotypně, jsou židé. Hrabivé lichváře, kterými jsou (jak jinak?) židé, najdeme i u největších z největších klasiků: ve zmiňovaném Shakespearovu Othellovi, v Oliveru Twistovi Charlese Dickense, v Bratrech Karamazovech a v Zápiscích z Mrtvého domu Dostojevského. Tam se dokonce objevuje zmínka o židech, kteří na Velikonoce unášejí a pojídají děti. Vrcholným antisemitou byl pak básník T. S. Eliot. Nenávist k židům představovala podle životopisce Anthonyho Julia pro anglického nobelistu živnou energii v jeho tvorbě a nehnul s ním ani holocaust. Naštěstí pro něj se v jeho básních tato „živná“ animosita nijak zvlášť neprojevila.

V českých luzích a hájích se před pár lety vynořila kauza kolem Ladova Kocoura Mikeše. V roce 2010 se sdružení Roma Realia ohradilo proti pasáži z dětské knížky, kde se kocour Mikeš setká u ohýnku s cizími lidmi. Ti se s ním dají přátelsky do řeči, ale než se naděje, skončí v pytli. „Ještě zoufale vykřikl ‚babičko!‘, ale muž jej uhodil a pohrozil mu, že ho zastřelí, jestli ještě mukne! Milé děti, ti lidé byli cikáni!“ stojí v knížce. Předseda sdružení Václav Miko tehdy požadoval, aby se knížka přestala používat ve škole a vyjádřil osobní přání, aby byly všechny Ladovy knihy zakázány, protože autor musel být nevyhnutelně rasista a jako takového bychom ho ve školách neměli vyučovat.

INFOGRAFIKA: Děti a knihyINFOGRAFIKA: Děti a knihyautor: INFO.CZ

Škrtni, přepiš, všechno popři

Ale co s knihami, jejichž obsah a slovník postupem času zastarají, ale jsou stále literárně natolik hodnotné, že si na nich nikdo normální nebude opékat buřty? Můžeme se vydat cestou, kterou po sametové revoluci zvolilo nakladatelství Axióma, jež vydalo reedice nejznámějších dětských knih Bohumila Říhy Honzíkova cesta a O letadélku Káněti. Axióma ve vydáních z let 1991 a 1995 z knih jednoduše vypreparovala veškeré zmínky o družstvech, předsedech a komunistech s argumentem, že křehkou dětskou duši by mohly nenucené ideologické zmínky natrvalo poškodit. Co na tom, že výsledný text místy vůbec nedával smysl?

Stejně dopadl i v úvodu zmiňovaný Malý domek v prérii. Už v polovině minulého století přistoupilo vydavatelství Harper’s Publishing ke změně textu a dnes se korektně dočtete, že „v Kansasu nebyli žádní usedlíci, jen indiáni“. Jenže i tak si jedna z postav nenechává pro sebe životní moudro o tom, že „jediný dobrý indián, je mrtvý indián“, a Afroameričani jsou prostě „barevní“.

Ono je samozřejmě snazší literární lásky přetřít na bílo (pardon, tak třeba na neutrální modro), než prostě vzít jako fakt, že naši oblíbení autoři vnímali černochy jako negry, židy jako podlé lichváře, cikány jako zloděje a indiány vůbec nepovažovali za lidi. Koneckonců jsou to teprve dva týdny, co na ikonu humanismu a moderní fyziky, Alberta Einsteina, vyplavaly jeho cestovní deníky z putování po Blízkém a Dálném východě. A ukázalo se, že obzvlášť o Číňanech nesmýšlel tento velikán zrovna v dobrém. Jestlipak se mu jeho poznámky o národu, který „se nedokáže naučit logickému myšlení a obzvláště pro matematiku nemá žádné vlohy“ a v němž i „děti vypadají apaticky a omezeně“ nepostarají o to, aby bylo jeho jméno smazáno z jedné ze sedmi cen, jež jsou na jeho počest udělovány? Škoda, že tu už není, mohl by se zkusit omluvit na Twitteru.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Může vyklíčit nová totalita. Lidé milují Babiše, protože podvádějí stejně jako on, tvrdí Kroupa

Vyslechl už stovky příběhů politických vězňů, ale i donašečů StB. Většinu z nich si mohou zájemci prohlédnout v nejrozsáhlejší pamětnické databázi v Evropě – Paměti národa. Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa už hleděl do očí lidem, kteří trpěli za nacismu i komunismu, ale i těm, kteří za jejich útrapy mohli. Je možné, že se podobní lidé brzy opět dostanou k moci. „Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů,” vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Mikuláš Kroupa.

Kolik příběhů Paměť národa zhruba uchovává?

V databázi jsme zpřístupnili příběhy kolem čtyř tisíc lidí. Ve skutečnosti jich máme ale kolem sedmi tisíc. Řadu z nich ještě zpracováváme a nechceme publikovat nedokončenou práci. Další část vzpomínek, které ještě nejsou veřejné, pořídili žáci a studenti v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Pak máme nahrávky, které nejsou přístupné veřejnosti, protože pamětník si to nepřál, těch je jen několik desítek. 28. října, přesně po deseti letech od vzniku webu Paměti národa, chceme spustit novou podobu této jedinečné databáze s novým designem a novým způsobem, jak příběhy zveřejňovat. Uvažujeme o tom, že zpřístupníme i ty nahrávky, které anonymizujeme. Hlavně Paměť národa proměníme v komfortní publicistický web pro širokou veřejnost, ale zároveň ji ponecháme jako rozsáhlý archiv zpřístupňující celé neupravované mnohahodinové nahrávky určené pro studenty, učitele, spisovatele, scénáristy, a pro ty, kteří ke své práci prostě potřebují celý záznam a písemnou a fotografickou dokumentaci.

Link

Proč se někteří pamětníci rozhodli své vzpomínky poskytnout, ale zakázali je publikovat?

Pro nás je velice důležité, aby každá vzpomínka měla svého jmenného vypravěče, ale jsou lidé, kteří se bojí k vlastnímu příběhu přihlásit. Tak například: když jsme natáčeli lidi, kteří prošli sovětskými gulagy, někteří se nám svěřili, že i dnes mají strach z tajných služeb Ruské federace. Pak jsou tady i pamětníci, kteří se za svůj příběh prachobyčejně stydí. Vypráví s velkými detaily, ale s podmínkou, že neprozradíme jejich jméno. Mají obavy, jak by veřejnost jejich vysvětlení přijala, někteří souhlasili, že je můžeme jmenovitě publikovat až po jejich smrti. Jsou to ale jen výjimečné případy a velmi to zvažujeme. Jde například o některé udavače Státní bezpečnosti.

Jaké to je mluvit s člověkem, který Vám líčí, jak ubližoval jiným lidem? Je těžké v té chvíli zachovat novinářský odstup?

Paměť národa dává prostor lidem, aby vyprávěli svůj příběh tak, jak uznají za vhodné. Nechodíme lynčovat. Jsem vděčný, že tito lidé vypráví. Je výjimečné rozpovídat člověka, který se dopouštěl zločinů třeba v 50. letech. Někteří současnou dobu berou jako dočasnou a mají pocit, že se režim brzo překlopí a oni se opět chopí kormidla. Chápou to tak, že byli dočasně poraženi, ale blíží se doba, kdy nám to natřou. S tím jsem se taky už několikrát setkal. Svůj příběh nám ale svěřují i lidé, které jen trápí svědomí. Krátce před svojí smrtí mi popisovali, za jakých okolností se k udávání dostali, že vnímali svojí situaci bezvýchodně a chtěli využít nabízené cesty, jak si zařídit pohodlnější život. Nejeden z nich mi řekl, že je mu to líto a že si tím zkazil život. Bohužel ale převažuje u bývalých fízlů a donašečů názor, že taková holt byla doba. Osobní charakterové selhání vylučují.

A dostanou se podle Vás komunisté opět k moci? Platí výrok, že historie se opakuje?

Komunisté či jiní darebáci. Dříve nebo později ano. A ten výrok platí i neplatí. To, co se děje, je vždycky jiné, ale přitom můžeme vidět historické paralely. Přítomnost neexistuje bez minulosti a bez znalosti minulosti nemůžeme předvídat. Tvrdím, že ten okřídlený výrok „kdo nezná svou minulost, je nucen ji opakovat“ dává smysl jakožto morální apel. Takže by měl podle mě znít „chovejme se tak, jako kdyby se historie mohla opakovat“. Určité tendence a podobnosti s dobou před rokem 1989 nelze nevidět. Přehnaná loajalita k těm, kdo jsou zrovna u moci, nedostatek odvahy ve veřejném životě, bezzásadovost, nenávist k náboženským či etnickým menšinám stejně jako rozšířená česká xenofobie mají určitě kořeny i v době komunistického experimentu.

3677646:article:true:true:true

Dnešní politická atmosféra těmto odpudivým vlastnostem spíš nahrává. Někteří podnikatelé nám třeba řeknou, že by Paměť národa rádi podpořili. Jenže mají obavu, když rýpeme do Babiše, že by mohli mít problémy. Ale také jich naštěstí moc není. V lidech také přetrvává shovívavost k totalitnímu komunistickému režimu, zvlášť k době normalizace. Jezdili do Jugošky, měli zajištěnou rekreaci, na Vánoce kolekci, na ulicích nebyli bezdomovci a nebyl problém s uprchlíky. Děsivý omyl. Lidé zapomínají nesvobodu té doby a na zločiny, které komunisté páchali.

Ale o KSČM teď nejde. U ní aspoň víme, s kým máme tu čest. Horší jsou údery z jiných a nečekaných stran. Třeba mě mrzí, jak se zachovala ČSSD. Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů. Stačí jim říci, že tohle všechno vyřeším, když mi do toho ostatní nebudou kecat, Parlament je žvanírna a zdržuje mě od makání. Omezíte veřejnoprávní média, ty nejčtenější si koupíte, šlápnete na krk občanskému sektoru – neziskovkám, zkomplikujete spolkaření, podnikání začnete masivně kontrolovat a zčásti i ovládat. Přesně tak se rodí diktátoři a totalitní režim.

Když se zeptáte lidí, co pro ně znamená svoboda, tak většina řekne, že „dělat si co chce“, a k tomu potřebujete peníze. Pro diktátora je tak nejsnazší lidem naslibovat bohatství a bezpečnost, ve skutečnosti pak všechny ožebračí a ohrozí. Podívejte se třeba na Venezuelu. Jedna z nejbohatších zemí na ropu a jak tam vypadá onen slibovaný ráj na zemi – socialismus? To bohatství pro každého? Lidé tam umírají hlady. Milion lidí ze země prchnul jen za posledních pár let, denně se snaží utéct pět tisíc zoufalých lidí. Jak tento diktátorský režim reaguje? Uzavírá hranice a pronásleduje oponenty.

Link

I když se Vám už podařilo nasbírat tisíce vzpomínek, je přesto osobnost, kterou jste zaznamenat nestihli, a mrzí Vás to?

Těch je obrovské množství. A mrzí mě to moc. Škoda, že jsme s Pamětí národa začali tak pozdě, až v roce 2001. Jeden z úplně prvních pamětníků, za kterým jsem se vydal, byl nesmírně zajímavý válečný veterán z východní fronty druhé světové války, vězeň gulagů a politický vězeň. Žil v Karlových Varech a já jsem se na ten rozhovor hrozně těšil. Když jsem za ním přijel, tam řekl mi, že si to rozmyslel, že nechce, ať se obrátím na tiskového mluvčí obce legionářské. Dodnes mě mrzí, že jsem mu nedokázal vysvětlit, o co nám jde. Nestihli jsme například Rudolfa Pernického, legendárního parašutistu z války a bývalého politického vězně, nebo osudy třeba pátera Josefa Zvěřiny nebo Jiřího Dienstbiera staršího. S Václavem Havlem jsme natočili jen asi hodinu, ale pak už mu nebylo dobře a k dalším setkáním nedošlo. Máme tak zdokumentované jen jeho vzpomínky na dětství a mládí. Ale i dnes takřka denně někdo vzácný a důležitý pro Paměť národa zemře a my ho třeba sice máme mezi těmi, které chceme oslovit, ale už je pozdě, nestihli jsme ho. Je nás málo a nemáme dost peněz, abychom se rozšířili. Skládáme rozpočet na Paměť národa především ze soukromých darů.

Zaznamenáváte pouze vzpomínky přímých účastníků událostí, nebo třeba v případě jejich úmrtí zpovídáte i potomky a příbuzné?

Řada příběhů na Paměti národa přináší svědectví o někom jiném, se kterým vypravěč trávil část života a vzpomínky na něj může předat. Třeba s generálem Heliodorem Píkou jsme mluvit pochopitelně nemohli, ale s jeho synem Milanem ano. Dáváme prostor i příbuzným, ale vždy pečlivě zvažujeme, protože zaznamenat a zpracovat něčí paměti stojí několik tisíc korun. Je důležité si ale uvědomit, že i děti politických vězňů nesou samy velice silné svědectví o životě, který byl tím utrpením maminky nebo tatínka zásadně poznamenaný.

V poslední době se často mluví o tom, že společnost je rozdělená. Co nebo kdo ji rozděluje?

Žijeme v době, kdy dostávájí opět nemalý prostor různé ideologie založené na násilí. Na jedné straně v globálním měřítku to je jistě islamismus, politický islám. Na druhé straně hlásají násilí ti, kteří volají po boji proti islámu a uprchlíkům. A ještě navíc se zaštitují křesťanstvím. Právě ti stejně jako islamisté ničí demokracii nebo ji chtějí takzvaně „řídit“. Někteří politici promyšleně šíří nenávist a manipulují, ti ostatní často přizvukují. Dost to připomíná dobu, kdy se rodila masová podpora komunismu. Co jiného než násilí proti nějaké menšině hlásá marxistická nebo nacistická ideologie. Principy jsou podobné. Vždy jsou založené na nenávisti k nějaké skupině třeba majetných lidí, sudeťáků, židů, cikánů, věřících, homosexuálů… Politici si vědomě a účelově s nenávistí zahrávají, přiživují je – nenávist vůči uprchlíkům, náboženským menšinám, takzvaným. „pravdoláskařům“, „pražské kavárně“. To vytváří strašně nebezpečné klima nenávisti. Stačí dost málo, abyste paušálními polopravdami skupinu pomluvili a už máte své voliče, kteří vás v boji proti nim následují.

Diktátor si v tu chvíli obléká uniformu, opentlí se krvavými symboly. Ano, symboly je dost prozrazují. Všimněte si třeba, jaké klikyháky, odkapávající písmo používají třeba neonacisté, kapely jako Ortel, šibenice na náměstích, placky s přeškrtnutou mešitou... A také jak mluví. Používají arogantní útočné fráze nadřazenosti a pohrdlivost, odmítají chodit do diskuzí. To přeci známe z minulosti. Třeba: „Nevyšším přáním je vůle lidu!“, „Kolik ti je, aby ses do toho pletl?“ a „Politické neziskovky rozkrádají stát.“ Jen mimochodem, jedinými politickými neziskovkami jsou samy politické strany. To, že někdo z neziskových organizací kritizuje vládnoucí garnituru, je přece zcela v pořádku, je to přirozený demokratický a sebevědomý občanský postoj, který ovšem strašně vadí arogantním politikům opilým mocí.

Link

Myslíte, že Češi se nedokázali vyrovnat s minulostí?

Důležité je osobní vyrovnání. V rodinách se minulost mnohdy raději ani neotvírá, zůstává tabu. Pokud se člověk s tím, co se dělo, nevyrovná, nesrovná se a nevyjasní si, co bylo špatně, může i příště zaváhat. Jiný druh vyrovnávání se s minulostí, která s tím osobním a společenským souvisí, je soudní vyrovnání, spravedlnost. To se nepodařilo a napravit se to už nedá. Generace bývalých politických vězňů odchází a spravedlnosti se dočkali jen ve výjimečných případech. Je to hrozná tragédie. Bohužel je to i tím, že se tady režim držel tak dlouho, takže zajistit důkazy po několika desítkách let je prostě těžké nebo takřka nemožné. Problém je také v tom, že soudci často měli v rodině nějakého komunistu, byli vychovávaní v komunismu, nebo sami měli stranickou knížku. Jak mohou nezaujatě soudit? Dneska platí, že kde není žalobce a obžalovaný, není ani soudce. A tak o zločinech a bolesti, kterou nacisté a komunisté způsobili, lze už jen vyprávět. A to je taky hodně důležité, abychom nezapomněli.

Je tedy podle Vás český národ národem bez paměti?

Zdá se mi, že český národ je spíše hlavně národem pragmatiků, kteří se snadno vzdávají principů, protože nám to přinese určité výhody, komfort a klid. Podle mého i to je důvod, proč vítězí ANO, dřív klausovská ODS. A také tím pádem není problém vládnout s komunisty, i když voličům slibovali, že to nikdy neudělají. Voliči jsou holt také pragmatici. Pod heslem „stabilní vláda“ nebo „lepší komouši než okamurovci“, se ovšem skrývá touha po moci doprovozená působivým politickým marketingem. Lidé se rádi nechávají nakrmit heslem „bude líp“, a bodrým vystupováním. Tisíce lidí pana Babiše nekriticky miluje. Zeptejte se jich proč? Odpovědi vás dost překvapí. Třeba: „Je už dost bohatý, takže nemusí krást.“ nebo „Myslí to s námi dobře. Rozumí nám.“ „Zatočí s politickými zločinci, co nás tu osmadvacet let okrádají.“ Jsou jim jedno jeho podvody třeba s Čapím hnízdem, koncentrace moci, estébácká minulost. Proč to tolerují? Proč ho volí? Protože to dělají taky. Přemýšlí, jak obejít finanční úřad, získat peníze na úkor někoho jiného a ještě mít škodolibou radost, že se to tak povedlo. Čtyřicet let se tady kradlo. Říkalo se, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Lidem to poničilo charakter. Demokracie je slabá, když nemá dost politiků a dost voličů charakterních, chytrých a vzdělaných, kterým jde o princip.

Link

Nedávno jste publikovali výzkum, podle kterého polovina mladých lidí netuší, co se stalo v roce 1938. Máte nápad, jak by se ta situace dala zlepšit?

Máme třeba projekt Příběhy našich sousedů. Ten spočívá v tom, že žáky a studenty učíme, jak hledat a zpracovávat zajímavé osudy. Ukazujeme jim, jaké dobrodružství mohou při hledání příběhů zažít a jak úžasné je mluvit se starými lidmi a objevovat jejich životy. Na závěr půlročního projektu pak studenti vystoupí před publikem, kterému převypráví pamětníkův příběh a řeknou, co při tom objevili zajímavého. Zjistí tak nejen něco o historii. Projekt Příběhy našich sousedů sbližuje generace – tu mladší a nejstarší. Dědečkové a babičky se setkávají s mladými lidmi a obě dvě generace si na sebe udělají čas. Starý člověk vypráví svůj příběh a i děti – tedy žáci a studenti – jim říkají o svém pohledu na svět. Nejednou jsme se setkali s tím, že vznikla velká přátelství, děti chodí k pamětníkům pravidelně, pomáhají jim, a třeba je učí jak zacházet s mobilem nebo počítačem. Pamětníci mají radost, když vidí, že jejich příběh nebude zapomenutý a posloužil něčemu dobrému. A studenti zase vidí, že staří lidé jsou úžasní, a mají životní zkušenosti. Nevím přesně, jak změnit výuku systémově, ale tvrdím, že do výuky patří příběhy. Byli jsme přizvaní, abychom diskutovali nad takzvaným Rámcovým vzdělávacím programem, ale myslím, že to je jen základ, doporučení ministerstva. Zásadně záleží na učitelích a jejich snaze a ta, jak se zdá, roste.

Nyní chystáte velkou výstavu ke stému výročí založení republiky. Umístit ji chcete na Letnou do podzemních prostor pod bývalým Stalinovým pomníkem. Proč zrovna tam?

Stalin je úžasné místo. Je tam podzemní sloupová síň s neuvěřitelnými možnostmi vystavování. Něco podobného v Praze nenajdete. V podzemí budeme vyprávět příběhy z války a komunismu a v další části se návštěvník stane dokonce svědkem bitvy o Anglii z kokpitu pilota RAF, přenesme ho prostřednictvím animovaných triků do dobytčího vagonu, na samotku 50. let, do ulic 21. srpna 1968 a na Národní třídu 17. listopadu 1989. Stalin je místo úžasné i svým horizontem nad Prahou. Postavíme na něm padesát metrů dlouhou a pět metrů vysokou zeď symbolizující rozdělenou společnost, jakoby berlínskou zeď, symbol totalitních režimů.

3744652:article:true:true:true

Stalin je uprostřed krásného parku. Když se zajedete podívat do zahraničních muzeí o totalitních režimech, bývají obklopeny zelení. Člověk se ztiší a je připravenější nechat se vést příběhy do minulosti. Mimochodem v Polsku za posledních tuším pět let vznikly nejméně čtyři muzea reflektující totalitní režimy, jedno se zabývá Solidaritou, druhé druhou světovou válkou, třetí historií polských židů a tak dále. Každé z nich je v obrovských a nesmírně architektonicky zajímavých a oceňovaných stavbách, hlavní moderní expozice jsou v podzemí. A každé stálo přes miliardu. U nás takové muzeum chybí, vynechám-li památník Vítkov s výstavou plnou vitrín. Chtěli bychom zde vytvořit Institut Paměti národa. Nyní ale chystáme na onom místě, kde by podle mě mohlo takové expoziční místo a zdaleka ne tak drahé vzniknout, velkou výstavu ke stému výročí republiky. Chceme používat nové technologie, videomapping, působivé instalace vyprávějící příběhy a přinášející svědectví o 20. století. Chceme ukázat, že to umíme a že by to stálo za dlouhodobou expozici.

Link

Jak dlouho výstava na místě bude?

Výstava potrvá do té doby, dokud nám to úřady povolí. Zatím máme svolení od 1. října do poloviny prosince. Co bude dál, o tom rozhodne nová politická reprezentace Prahy.

Jak se vám daří výstavu financovat?

Skučíme. A všechno se snažíme umenšit, zlevnit. Máme spoustu nápadů, ale nemáme dost peněz. Například je potřeba desítky velmi výkonných projektorů, abychom mohli pracovat s celým prostorem. Musíme vestavět do podzemí tunely. Na realizaci projektu sbíráme peníze na našich webových stránkách www.nastalina.cz. Zájem přispěvatelů je zatím největší od vzniku Post Bellum a Paměti národa. Lidé už nám poslali více než tři miliony korun. Přispěli i větší donátoři. Další tři miliony nám poskytl magistrát a v tuto chvíli nám chybí asi dva miliony do ideálního stavu. Každá koruna je pro nás teď vzácná. Dary nejsou jen úžasnou pomocí, ale obrovskou vzpruhou, že o co se snažíme, má smysl a veřejnost o to stojí. Za to moc děkuji.

 35718