„Nestrašte covidem,“ říká Babiš. Nemusíme. Jsme vystrašení z premiéra

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Sedmdesát tisíc aktivních případů do konce září. Tolik nemocných s covidem očekávají v černém scénáři statistici ministerstva zdravotnictví. Představuje to více než dvanáctinásobný růst za jediný měsíc. Ale premiér Babiš se chová, jako by se ho to netýkalo. Ví vůbec, že této zemi jeho vinou hrozí kolaps? Nebo už je tak odtržen od reality, že čte pouze výstupy svého PR týmu? Jenže „Čau lidi!“ na virus nezabírá…

Podívejme se, co střízlivý odhad Vojtěchových lidí znamená v praxi. Nejde zdaleka „jen“ o to, že za 30 dní se z necelých šesti tisíc nemocných stane sedmdesát tisíc. Na každého pozitivně testovaného připadá v průměru nejméně pět dalších, kteří musí do karantény. Neboli na konci září tu dle vládních expertů může být na čtyři sta tisíc lidí mimo práci či službu. Co to udělá s ekonomikou? A co se zdravotnictvím, sociální péčí a záchranným systémem?

Víme, že mezi nakaženými a nuceně umístěnými do izolace bývají nadreprezentovány právě ty nejpotřebnější profese: lékaři, zdravotní sestry, policisté, hasiči, sociální pracovníci… Možná budeme mít dost lůžek, jak nás uklidňují Babiš s Vojtěchem. Ale nemusíme mít personál, který je bude obsluhovat. Velký výpadek přitom nezachrání ani armáda, která může nasadit tři, maximálně čtyři tisíce lidí. V Itálii umíralo na jaře tak velké množství nemocných právě proto, že chyběli zdravotníci.

Je tu i další věc. Italové ve vrcholných fázích epidemie museli v podstatě vzdát starost o seniory. Chyběly kapacity, staří lidé měli malou šanci přežít, nešlo je zachránit. Je vrcholem nikoli cynismu, ale snad už naprosté ignorance, že před volbami sice premiér pošle důchodcům pár roušek, ale zcela zanedbá starost o to, aby se epidemie, která právě je nejvíce ohrožuje, nešířila exponenciálním tempem. Přitom je na hlasech voličů skupiny 60+ totálně závislý, tvoří až 80 % jeho elektorátu.

Vůli odborníků střídá vůle lidu a naopak. Jsme součástí experimentu, „res publica“ se mění

Uvědomuje si vůbec Andrej Babiš a jeho PR stratégové, že vlastní neschopností likvidují svoji voličskou základnu? Zatím se nemoc šíří mezi mladými, zdravými a odolnými. Co když jako na jaře přeskočí do zařízení pro seniory a do ústavů sociální péče? Co se vůbec stane s volbami, jež se mají konat 2. a 3. října? Systém mobilního hlasování zvládne maximálně desetinu z oněch predikovaných čtyř set tisíc lidí. Zruší se? Nebo ANO riskne špatný výsledek, neboť zejména starší lidé k nim možná ze strachu nedorazí?

Podle odhadů vládních expertů se nynější exponenciální růst začne lámat až v říjnu. Kdyby pokračoval další týden, máme tu 140 000 nakažených. V půlce října na 300 000… V karanténě pětkrát tolik. Toto už je ošidná předpověď. Ale nic lepšího než ty nejčernější scénáře pro nás vláda momentálně nemá. Měla by, kdyby již připravená karanténní opatření, jež měla přijít o čtrnáct dní dříve, Andrej Babiš nezrušil, protože mu to poradila jeho PR divize. Ty dva týdny rozhodly, že jsme na rozdíl od sousedů epidemii nezvládli.

Exponenciála se má zastavovat na začátku. Po pár dnech už je prostě pozdě. Na jaře nakonec po dlouhém přemlouvání Babiš uvěřil Hamáčkovi, že se na nás řítí katastrofa a zřejmě na poslední chvíli dupnul na záchrannou brzdu. Nyní ale koaličnímu partnerovi nevěří, před volbami asi dá jen na své imagemakery. Z obavy ze ztráty hlasů nás všechny ohrozil a nakonec ohrozil i volební výsledek ANO. Chová se jako šílenec, který si odmítá připustit realitu. Na tuhle bláhovost možná premiér dojede. Ale my všichni s ním.

Babiš s Vojtěchem by měli rezignovat. Pro blaho lidí této země

Nechce se věřit, že tváří v tvář exponenciálnímu růstu nemoci předseda vlády stále odmítá ustavit Ústřední krizový štáb. Považuje se snad za šamana, který v úděsně dlouhém monologu „Čau lidi!“ virus zažene mumláním kouzelných formulek? Na voliče snad tohle zaříkávání funguje, ale na covid-19 sotva. Jsme v rukách muže, který se místo zodpovědného řízení země dal na magii. „Přestaňme se konečně strašit,“ říká Babiš. My se virem strašit nemusíme, pane premiére, jsme vystrašeni z vás a vašeho stavu mysli.

Pozn. red. Premiér Babiš po vydání textu přehodnotil svůj postoj k obnovení Ústředního krizového štábu. O podrobnostech bude v pátek jednat s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD). Ten by měl z titulu ministra vnitra štáb opět řídit. K opětovnému spuštění činnosti Ústředního krizového štábu by mělo dojít v pondělí. 

SDÍLET
sinfin.digital