ODS chce konec Babiše. Kdo by na tom asi tak vydělal? Zase Babiš

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Podle občanských demokratů ztratil premiér Andrej Babiš schopnost řídit vládu i naši zemi. Proto by jeho vláda, má za to ODS, měla po skončení nouzového stavu požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Pokud to neudělá, je ODS připravena zahájit jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Jedna z nejsilnějších opozičních stran s takovým stanoviskem přišla několik hodin poté, co vláda ohlásila další vlnu restrikcí kvůli boji s koronavirem.

Což o to, pokud ODS tvrdí, že jsou vláda a osobně premiér zodpovědní za fatální nepřipravenost České republiky na druhou vlnu pandemie, že podcenila situaci a zavinila chaos i následné ekonomické škody, nelze s ní než souhlasit. Zrovna tak je tady nepochybně poměrně dost lidí, kteří budou mít stejně jako ODS za to, že je nepřijatelné, aby zemi dále vedl premiér, který zmatkuje a zjevně neví, jak z krize naši zemi vyvést.

Otázka ale je, co by odchod současné vlády a premiéra rok před řádným termínem voleb znamenal a především kdo by z něj profitoval. Jistě, existuje něco na způsob vyššího státního zájmu, který by měl každý politik hodný toho jména upřednostnit před partajničením a zájmem partikulárním. Pokud zkrátka platí, že Babiš chod státu rozvrátil, měl by v jeho čele skončit co nejdříve. V zájmu nás všech. Má to ale háček. Předně je skoro jisté, že se na tom neshodneme úplně všichni, ale hlavně, a to s tím souvisí, právě o této věci se v demokraciích rozhoduje u voleb. A ty prostě Babiš vyhrál.

Situace se ale změnila, namítnete. I v tom je kus pravdy. V takových případech se buď zformuje nová většina, jenomže bez Babiše v současné sněmovně smysluplnou většinu neposkládáte, anebo se vypisují nové volby. I to má svůj háček. Je totiž otázka, zda má smysl – obzvlášť teď, v čase, kdy má spousta lidí úplně jiné starosti – začít organizovat volby, řekněme na březen. Vždyť ty řádné budou za rok v říjnu. Pokud bychom přesto odpověděli kladně, musíme jedním dechem dodat, že dopracovat se k předčasným volbám, zrovna tak jako k nové vládě, není podle české ústavy zase tak jednoduché.

Pět fází smutku premiéra Babiše a země v rukách šílence

Vláda se už slovy Jana Hamáčka nechala slyšet, že sněmovnu o důvěru znovu nepožádá. V tom případě tedy ODS, ovšem pokud k tomu najde ve sněmovně dostatek hlasů, vyvolá hlasování o nedůvěře. K jejímu vyslovení je potřeba 101 hlasů, ty ale opozice nemá. Leda že by Vojtěch Filip krátce před sjezdem komunistů začal popírat vše, co dělal dosud. A Tomio Okamura pro jistotu avizoval, že cílem SPD není svrhnout vládu, nýbrž v ní vystřídat ČSSD, k čemuž podle jeho slov vůbec nepotřebují ODS.

Takže pokud budou ČSSD a KSČM držet basu s Babišem, nic se, tak jako obvykle v podobných situacích, nestane. Babiš má navíc v záloze většinu s komunisty a SPD. Přesto se pokusme do našich úvah zapojit politickou imaginaci a představme si, co by nastalo, kdyby se nějakým nedopatřením, podobně jako před lety Jiřímu Paroubkovi, opozici skutečně podařilo vládu Andreje Babiše svrhnout.

Odpověď je prostá: ihned by začal úřadovat prezident Miloš Zeman, který by rozhodoval o tom, koho jmenuje novým premiérem. Přičemž je prakticky jisté, že by většinu pro novou vládu, skoro jistě úřednickou, anebo jak sám rád říká, pro vládu odborníků, hledal u hnutí ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Jinak řečeno: opozici Zeman do hry za žádnou cenu nepustí, na to vemte jed. A i kdyby tato jeho vláda nezískala většinu ve sněmovně, jemu by to bylo úplně jedno. Skoro jistě by říkal, že se blíží volby a že tudíž nemá smysl cokoli podnikat.

To nejlepší, čeho by opozice svrhnutím Babišovy vlády dosáhla, nicméně spočívá ještě v jiné věci: svému největšímu soupeři by dokonale uvolnila ruce pro permanentní předvolební kampaň. Jen si to představte: Babiš se zbaví tíživé odpovědnosti za chod státu v kritickém období a necelý rok před volbami vrhne všechny síly, peníze a čas na kampaň. Kdo by na tom ve finále asi tak vydělal?

A teď si představte, že byste měli hospodu. Jejich význam v současné krizi hrubě podceňujeme

SDÍLET
sinfin.digital