ODS chce konec Babiše. Kdo by na tom asi tak vydělal? Zase Babiš

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Podle občanských demokratů ztratil premiér Andrej Babiš schopnost řídit vládu i naši zemi. Proto by jeho vláda, má za to ODS, měla po skončení nouzového stavu požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Pokud to neudělá, je ODS připravena zahájit jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Jedna z nejsilnějších opozičních stran s takovým stanoviskem přišla několik hodin poté, co vláda ohlásila další vlnu restrikcí kvůli boji s koronavirem.

Což o to, pokud ODS tvrdí, že jsou vláda a osobně premiér zodpovědní za fatální nepřipravenost České republiky na druhou vlnu pandemie, že podcenila situaci a zavinila chaos i následné ekonomické škody, nelze s ní než souhlasit. Zrovna tak je tady nepochybně poměrně dost lidí, kteří budou mít stejně jako ODS za to, že je nepřijatelné, aby zemi dále vedl premiér, který zmatkuje a zjevně neví, jak z krize naši zemi vyvést.

Otázka ale je, co by odchod současné vlády a premiéra rok před řádným termínem voleb znamenal a především kdo by z něj profitoval. Jistě, existuje něco na způsob vyššího státního zájmu, který by měl každý politik hodný toho jména upřednostnit před partajničením a zájmem partikulárním. Pokud zkrátka platí, že Babiš chod státu rozvrátil, měl by v jeho čele skončit co nejdříve. V zájmu nás všech. Má to ale háček. Předně je skoro jisté, že se na tom neshodneme úplně všichni, ale hlavně, a to s tím souvisí, právě o této věci se v demokraciích rozhoduje u voleb. A ty prostě Babiš vyhrál.

Situace se ale změnila, namítnete. I v tom je kus pravdy. V takových případech se buď zformuje nová většina, jenomže bez Babiše v současné sněmovně smysluplnou většinu neposkládáte, anebo se vypisují nové volby. I to má svůj háček. Je totiž otázka, zda má smysl – obzvlášť teď, v čase, kdy má spousta lidí úplně jiné starosti – začít organizovat volby, řekněme na březen. Vždyť ty řádné budou za rok v říjnu. Pokud bychom přesto odpověděli kladně, musíme jedním dechem dodat, že dopracovat se k předčasným volbám, zrovna tak jako k nové vládě, není podle české ústavy zase tak jednoduché.

Pět fází smutku premiéra Babiše a země v rukách šílence

sinfin.digital