Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okamura ukázal novinářům prostředník. Za to, že ho stvořili. Komentář Petra Holce

Okamura ukázal novinářům prostředník. Za to, že ho stvořili. Komentář Petra Holce

SPD Tomia Okamury se sjela do Prahy a jako vždy s ní byla velká legrace. Okamura sice už nevykládá vtipy o koňských penisech a špinavých trenkách, které jsem od něj na vlastní uši slyšel, když ještě Česko po večerech objížděl coby do sebe zamilovaný mudrc a bavič, i tak to ale pořád stojí za to. Třeba když si Okamura v projevu postěžuje, že ho média údajně dva roky ignorovala, takže teď mohl ve volbách utrhnout 20 procent.

Pravda, jak už to s Okamurou obvykle bývá, je samozřejmě zrcadlově obrácená: šéf SPD ignoruje média, u nichž nemůže kontrolovat výsledný obsah, což je naštěstí většina. I proto na pražskou konferenci strany – lze-li tak říkat smutnému cirkusu jednoho muže – nepustil mnohá přední média, která pak kromě údajné neobjektivity zkritizoval za to, že ho ignorují.

Připomeňme, že předtím podobně nepustil některé novináře (včetně akreditovaného reportéra INFO.CZ), kteří ho nechtěli ignorovat, během voleb do štábu SPD. Kam se ohledně politické satiry hrabe někdejší Česká soda!

Okamura pochopitelně dobře ví, proč k sobě novináře nepouští a proč jako hrob radši mlčí i ostatní politici hnutí, když je novináři úporně stíhají nejen ve Sněmovně: chce prostě odpovídat jen na otázky, které si položí sám, a ne na nějaké „neobjektivní nesmysly“. Navíc zatímco sám Okamura mluví jako samopal, jemuž se zasekla spoušť, mnohé kádry jeho party nedají dohromady holou větu. A když už se jim to náhodou povede, je lepší, když mlčí. To jen pro objektivitu.

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: VŠE PODSTATNÉ VE SPECIÁLNÍM ZPRAVODAJSTVÍ INFO.CZ >>>

Sám jsem Okamuru v posledních letech několikrát žádal o rozhovor a vždy odmítl. A žádné nepříjemné dotazy nechtěl slyšet ani v dlouhé předvolební kampani, v té si dokonce pro jistotu tisknul vlastní noviny plné „objektivní pravdy“. Případně podobně jako Donald Trump komunikoval hlavně přes sociální sítě, kde vám taky nestojí v cestě „neobjektivní pravda“ někoho jiného. A to jsme si kdysi nadšeně namlouvali, jak nás sociální sítě osvobodí! Nakonec nás nejvíc osvobozují od svobody. Možná i proto si Okamury říká přímá demokracie: vaší vlastní pravdě nestojí nic v cestě.

Ostatně právě na předstírání mediální ostrakizace šéf SPD založil vlastní komunikaci: na webu SPD se proto dočtete spoustu zajímavých věcí, které vždy začínají následovně: „Toto jsou informace a stanoviska, ke kterým se prostřednictvím cenzurovaných médií nedostanete. Prosím sdílejte a posílejte dál!“ Dozvíte se tak mimo jiné třeba ostře cenzurovanou informaci, že „Tomio Okamura vítá rozhodnutí ústavního soudu Rakouské republiky, který nařídil opakování druhého kola prezidentských voleb.“

Přitom je ironie, že kdysi Okamura média miloval. Vlastně jsme to my, novináři, kdo ho stvořil, když jsme mu nekriticky volali s jakoukoli otázkou, na níž on vždy velmi ochotně a moudře odpověděl. Jeho slavné videoblogy kdysi mívaly i milion zhlédnutí a v jistou dobu v nich budoucí politický velikán a málem i prezident palčivě přemýšlel i na masáži nebo v hřebčíně. Ano, tehdy v sobě Okamura nosil tolik moudra, že muselo ven, kudy chodil. Taky by bez něj nefungovala ani žádná televize, tu miloval ze všeho nejvíc.

Jenže pak najednou novináři přestali volat s nekritickými otázkami a kriticky se podívali, koho že to vlastně sami stvořili. Jenže to už je Okamura nepotřeboval a přestal zvedat telefon. Abych mu před tím, než v podstatě bez médií suverénně vyhrál senátní volby, položil pár „neobjektivních“ otázek, musel jsem za ním jet až na jeho ostravskou autogramiádu, kde jsem se radši představil jako obdivný čtenář Petr. Dodnes mi z toho doma zbyla jedna hezká kniha věnovaná Petrovi. Zbytek je jen ošklivější minulost i přítomnost.

1080p 720p 360p
Tomio Okamura. Co dělal před vstupem do politiky?

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1