Opozice nedokázala Babiše ohrozit. Udělají to za ni jeho vlastní lidé?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Šíří se zvěsti, že hnutí ANO hrozí ve středních Čechách kvůli hejtmance Jermanové výprask. Naznačovat to má interní průzkum, o kterém před pár dny informovaly Novinky. Zatímco celostátně si Babiš drží preference kolem 30 %, v tomto důležitém kraji by prý mohl skončit jen s necelou polovinou. S jistotou to uvidíme až po volbách, ale ať už je to jakkoli, ukazuje se, že větší hrozbou než soupeři jsou pro premiéra jeho vlastní lidé, kteří selhávají v čele krajů nebo při krocení epidemie.

Karty jsou rozdány poměrně přehledně. Hnutí ANO zjevně už delší dobu naráží na svůj strop okolo 30 % hlasů. Má prakticky nulovou šanci získat nějaké nové skupiny voličů a nahradit tak případný výpadek v dlouhodobém potenciálu. Na druhé straně má velmi efektivní politický marketing a dokáže své možnosti využít takřka na sto procent. Zatím. Mizerní hejtmani a výbuch při řešení koronakrize to můžou rychle nabourat. 

Kouzlo roztomilé surikaty už funguje jen na seniory, což ale vůbec není málo! Podle nedávného průzkumu Kantar by ve skupině 60+ ANO ve sněmovních volbách získalo každého druhého voliče, což při přepočtu na volební účast činí milion a čtvrt hlasů a 25 % v celkovém výsledku. Spolu s příznivci zejména ze střední generace to pořád dává oněch solidních 30 %. Ani kdyby opozice našla silného sjednocujícího lídra, pak by to na vládnutí nestačilo. Že o něj část lidí opravdu stojí, ukázaly reakce na tchaj-wanské dobrodružství šéfa Senátu Miloše Vystrčila.

Ekonomika i morálka národa zničené, hygienici nestíhají. Jen Babiš si žije pod vysokým stropem

sinfin.digital