Otevření škol: Ví vláda, co dělá, nebo jen ustupuje tlaku?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Školy se po měsíci karantény částečně otevřou. Je to dobrá i špatná zpráva. Dobrá proto, že žáci prvních a druhých tříd nejvíce trpí a deficit ve vzdělání je podle expertů bude tížit celý život. Špatná proto, že vláda (opět) střílí naslepo, nemá potřebná data, jen doufá, že obnovení výuky fatálně nepodpoří šíření viru. Ani nechce vědět, neboť dopředu odmítá školáky plošně testovat. To jí na důvěře nepřidá.

Česko není jedinou evropskou zemí, která se v rámci boje proti koronaviru rozhodla zavřít školy. Od úterý je například zavírá také Rakousko. Ale žádný jiný stát EU nemá tak mizernou vládu. Nikde jinde premiér nezakázal nasadit protiepidemická opatření, neboť se bál o výsledek voleb. Nikde jinde na podzim epidemie neexplodovala s takovou rychlostí a razancí. V počtu obětí koronaviru na 100 tisíc obyvatel jsme se koncem října dostali na světovou špici. Ani v této situaci kabinet kvůli strachu z ekonomických ztrát nesáhl k drastickým omezením v průmyslu. Co už pak zbývalo? Jen zavřít děti doma.

Boj s epidemií je na jedné straně složitý, ale na druhé straně vlastně jednoduchý: musíte někde přetnout řetězovou reakci a zpomalit šíření viru. V reaktoru zabráníte exponenciálnímu růstu aktivity tím, že do něj zasunete regulační tyče. Nákazu zastavíte tak, že buď rychle izolujete přenašeče pomocí chytré karantény, nebo použijete „hrubou“ sílu a omezíte sociální interakci. V zásadě je jedno kde, hlavně aby omezení působila dostatečně masivně. Máte na výběr obchody, zábavu, firmy – a školy.

sinfin.digital