Pirát v Černínském paláci vadí. Fiala si musí vybojovat respekt, ale vzdorovat Zemanovi kvůli Lipavskému bude vnitřně těžké

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vadí prezidentovi pirát v Černínském paláci? Nevíme to jistě, ale s velkou pravděpodobností je tím, koho se Miloš Zeman chystá nejmenovat do vlády, Jan Lipavský. Designovaný premiér Petr Fiala se ocitá v nelehké situaci. Na jedné straně bude muset ukázat, že si nenechá kádrovat ministry a má autoritu. Na druhé straně asi sám ví, že přidělení ministerstva zahraničí Pirátům není optimální volbou.

Nutno říct, že prezident se chová oproti předpokladům konsensuálně. Nedělá problémy se jmenováním Fialy premiérem, slibuje i poměrně rychlé ustavení celé vlády. Nepochybně se na tom podepsala i reálná hrozba aktivace ústavního článku 66. Ta je nyní u ledu, Miloš Zeman má ale mandát do 8. března 2023 a jistě mu někde vzadu v hlavě musí blikat varovné světlo, že nová koalice má dost velkou sílu, aby ho zbavila pravomocí takřka kdykoli. Obě strany tedy mají zjevný zájem se dohodnout.

Když prezident ve středečním rozhovoru řekl, že nebude jmenovat jednoho navrženého ministra a doporučí příštímu předsedovi vlády, aby post zatím obsadil někým jiným, popřípadě ho vedl sám, jde o zlomek nepříjemností, jež by Zeman nejspíš působil, kdyby mu bylo lépe. Důležité je, že kabinet může – případně i v neúplném složení – začít fungovat. Takto v minulém období dočasně vedl právě zahraničí Jan Hamáček, když Miloš Zeman odmítl Miroslava Pocheho.

Otázka zní: má Petr Fiala hodit Jana Lipavského přes palubu? Nemá. Nebude ale sám v pokušení?

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč Lipavský představuje problém?
  • Proč je Zemanovo přání pro Fialu nesplnitelné?
  • Jak z toho ven?
sinfin.digital