Podaří se z daňové šílenosti vytvořit rozumný zákon? Ve hře je mnoho

Sněmovnou schválený daňový balíček je špatně z mnoha důvodů. Vytváří obří díru v rozpočtech státu, krajů a obcí. Přispívá k beztak šílenému zadlužení příštích generací. Ničí pověst ODS, jíž díky memorandu o spolupráci s KDU-ČSL a TOP09 voliči začínali věřit, že nešilhá po vládě s Babišem. Příliš vysoká cena za zrušení superhrubé mzdy. Senát to může opravit, ale konečné slovo budou mít opět poslanci.

Jedním ze zlatých pravidel politiky je, že v krizi neprovádíte systémové změny daní. Protože byste v nejisté situaci dále zvýšili nestabilitu. Maximálně posouváte parametry, jejichž přenastavení vám naopak může napomoci lépe proplout těžkými časy. I tolik nenáviděný Kalouskův balíček hýbal jen jednotlivými položkami. Hluboce jsem s ním nesouhlasil, protože zvedal daně, přičemž zavedení solidární přirážky pro bohaté šlo chápat, ale rušení daňových slev a bonusů pro živnostníky a pracující důchodce ne.

Přijetím tohoto návrhu podle mě ODS podtrhla své kmenové voliče a ti potom neměli důvod ji podržet v roce 2013, kdy se ocitla pod tlakem, a masově přešli k Babišovi. Tak velkou emigraci elektorátu občanští demokraté nezažili dokonce ani kvůli opoziční smlouvě. Nicméně, byť z politického hlediska mám tehdejší jednání ministra financí Kalouska a premiéra Nečase za chybné, nešlo o ekonomický nonsens. Nyní však už otázka nezní, co je „pravicové”, či „levicové”, „konzervativní”, či „liberální”. Toto je prostě hloupost.

Občanští demokraté spolu s ANO, KSČM a SPD hlasovali pro definitivní návrh, který vypaluje do veřejných financí díru 130 miliard korun. Je neuvěřitelné, že strana, která se ve vysoké politice pohybuje třicet let, z čehož polovinu byla u moci, se zachovala méně prozíravě a státnicky, než Piráti, kteří jsou ve Sněmovně nováčky. Ti, když viděli, že po schválení jejich návrhu na zvýšení slevy na dani, který „ubere” 35 miliard, prošel „zásek” ve výši dalších devadesát miliard, tak pro konečně znění zákona ruce nezvedli.

Nováčkové se zachovali jako mazáci, mazáci jako nováčkové… Zatímco Pirátům nyní nelze vyčítat, že zavinili rozvrat veřejných financí, ODS do toho „spadla”, a to ve společnosti ANO, SPD a KSČM. Paradoxně její hlasy nebyly vůbec potřeba, zákon by prošel i bez nich, protože komunisté sice nepodpořili Babišův pozměňovací návrh, ale nechtěli shodit celý balíček. Občanští demokraté se nyní tváří, že dosáhli obrovského politického vítězství. Docela by mě zajímalo, jak k tomu pocitu došli.

„Noc dlouhých dluhů“: ODS přišla o pověst rozpočtově zodpovědné strany. Proč ji teď vlastně volit?

Pokud někdo může slavit, tak jedině Andrej Babiš. Vytváření obřích dluhů jeho misi, narozdíl od ODS, nijak nepoškozuje. Pro jeho elektorát to vůbec není téma. Snížení daní si daleko lépe prodá on, na občanské demokraty zbudou v tomto marketingovém souboji jen drobky. A psychologicky se vše jeví tak, že on napravuje „chybu” ODS – a ještě je tak silný, že tuto pravicovou stranu donutil, aby to uznala a pomohla mu. Svým voličům ukázal, že je pořád king a prosadí, co chce, i když se proti němu postaví spojenci – ČSSD a KSČM.

Je neuvěřitelné, že ODS, která si snad ještě pamatuje, jak obrovskou cenu má v politice vítězství – schopnost ukázat, že jsem „velký kluk”, ten jediný, co vše zařídí, což je „sexy” pro voliče – nyní toto privilegium naivně dopřála soupeři. Nedošlo jí, že je sakra rozdíl mezi tím, kdyby superhrubou mzdu sama zrušila v příští vládě a tím, když je jen užitečným přicmrndávačem Babiše? Tomu se přitom vše sype pod rukama. Ocitl se v těžké defenzivě kvůli viru i střetu zájmů. Kdo by čekal, že mu Fiala pomůže zpět do sedla?

Hlasováním pro obří sekeru ODS porušila svůj dlouhodobý program, respektive jeden ze čtyř Poděbradských artikulů, jenž nese název „Nezadlužená budoucnost”. Kdyby vládla, mohla by říci, že v následném kroku o těch 130 miliard oseká veřejné výdaje, čímž splní druhý artikul „Malý a levný stát”, a vše bude v pořádku. Když pominu, že nejde o maličkost a chtělo by to velkou reformní odvahu, tak především občanští demokraté nevládnou a na úspory tedy nemají vliv.

Co se mohlo jevit jako taktické vítězství, je ve skutečnosti strategickou prohrou. Babiš dostal, co chtěl a nemá důvod ODS „zaplatit” tím, že začne drasticky škrtat výdaje. Ani by mu to ČSSD a KSČM nedovolily. Musel by uzavřít dohodu s ODS a SPD. A to takovou, že by se v ní občanští demokraté museli doopravdy pořádně „vyráchat”, v podstatě by přišli o status opoziční strany. Rozpočet je ten nejdůležitější zákon a vždy ho schvaluje vládní koalice. Předpokládám, že taková cena je pro ODS příliš vysoká.

Když jde o stranu, jde i Kalousek k čertu. Jak ODS našla Andreje

Už teď je to celé pro občanské demokraty drahé. Balíček, pro který hlasovali, nezasáhne jen státní kasu, která se jich až tak netýká, ale ještě tvrději dopadne na samosprávy, kde v mnoha případech vládnou. Kraje přijdou celkem o 12 miliard. Jistě, nejhůř na tom bude „pirátská” Praha, jíž vypadne čtvrtina daňových příjmů, ale více jak deset procent peněz musejí oželet i hejtmani ODS. A dle vyjádření Martina Kuby, který vede jihočeský region, to úplně nevypadá, že to jen tak skousnou a naplní heslo „malý a levný kraj”.

Pak tu máme další velká města včetně rovněž modrého Brna, která přijdou každé o stamiliony korun. Celkem bude obcím chybět 31 miliard. Pokud se něco nestane, tak místní zastupitelé budou i vinou ODS vydáni na milost a nemilost ministryni financí Aleně Schillerové. Budou občanští demokraté na komunální úrovni sdílet vítězný jásot svých poslanců? Spíše asi upnou své naděje k Senátu.

Horní komora právě v den, kdy se roztáčela hazardní daňová ruleta ve Sněmovně, přijala usnesení, v němž vyzývá vládu, aby v zájmu dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí dodržela limity dluhové brzdy. Přičemž těch 130 miliard beztak rozjetý deficitní vlak dále pořádně „odbrzdí”. Lze čekat, že Senát povede nad daňovým balíčkem bouřlivou debatu a že pravicová většina nebude mít pro nasekání dalších obřích dluhů příliš pochopení. Ostatně na twitteru to už naznačil jeho předseda a člen ODS Miloš Vystrčil.

Senátoři budou mít ambici daňový balíček podrobit zdrcující kritice tím spíše, že na samotný rozpočet už nemají vliv, protože ten schvaluje pouze Sněmovna. Nejdůležitější otázka ovšem zní, co se povede neformálně vyjednat s poslanci. Senát nemá absolutní právo veta, aby zákon prostě smetl se stolu. Nejspíš tedy bude snaha upravit ho tak, aby měl šanci v dolní komoře projít. Přičemž ke schválení senátního návrhu stačí prostá většina poslanců, k prosazení původní předlohy je nutná nadpoloviční většina všech.

Podaří se ale něco vyjednat? Nejlepší variantou se zdá být ponechat pouze pirátský návrh na zvýšení daňové slevy na poplatníka. Za prvé, stojí „jen” 35 miliard. Za druhé, nemění systém. Za třetí, je ke všem spravedlivý a v podstatě jen valorizuje částku, která je dvanáct let stále stejná. A za čtvrté, nahrává spojenectví demokratické opozice.

Zničilo by to ekonomiku, naše ratingy, šel Babiš proti ODS kvůli daním. Teď otáčí

Oba návrhy na zrušení superhrubé mzdy, tedy jak Babišův, tak Hamáčkův, mají podstatné vady (druhý aspoň stojí jen 15 miliard). Jak bylo již řečeno, hýbají se systémem daní v čase krize a chaosu. Navíc ten premiérův je opravdu výhodný pouze pro bohaté, vicepremiérův zase zvedá daně beztak těžce zkoušeným živnostníkům. Zvýšení daňové slevy na 34 125 korun (tedy o 9 285 Kč), což je průměrná mzda, uleví všem stejně. Navíc je to logické: příjmy se od roku 2008 výrazně zvedly, zatímco sleva nikoli, což lidem zvedá daně.

Ostatně v létě podobný návrh podala ODS, která chtěla valorizovat slevu na třicet tisíc. Lidovci měli ve volebním programu návrh na 36 tisíc. A zatímco hlasování ODS spolu s ANO mnozí vykládali jako příklon k vládě s Babišem, zde by šlo o návrh předpokládané budoucí liberálně-konzervativní koalice. Pětice opozičních stran nemá v dolní komoře většinu. Ale aspoň bychom měli  jasno. Pokud by ODS napodruhé Babiše nepodpořila, musel by svůj původní návrh proti Senátu protlačit s SPD a KSČM. I to by o něčem vypovídalo.

Také může Senát vymyslet nějakou kombinaci, nebo něco svého, nebo návrh opravdu hodí poslancům na hlavu. Najít změny, jež budou jak dobré, tak mít šanci projít přes dnešní složení Sněmovny, bude velmi těžké, ne-li nemožné. V politice jsou však důležitá i gesta a symboly. V dolní komoře prošel šílený návrh, který potápí státní rozpočet a také obce a kraje, přináší nezasloužený triumf Andreji Babišovi a diskredituje občanské demokraty. Snad aspoň s tím posledním lze něco udělat. Nebo ne? Pak by si ODS kopala hrob.

SDÍLET
sinfin.digital