Podaří se z daňové šílenosti vytvořit rozumný zákon? Ve hře je mnoho

Sněmovnou schválený daňový balíček je špatně z mnoha důvodů. Vytváří obří díru v rozpočtech státu, krajů a obcí. Přispívá k beztak šílenému zadlužení příštích generací. Ničí pověst ODS, jíž díky memorandu o spolupráci s KDU-ČSL a TOP09 voliči začínali věřit, že nešilhá po vládě s Babišem. Příliš vysoká cena za zrušení superhrubé mzdy. Senát to může opravit, ale konečné slovo budou mít opět poslanci.

Jedním ze zlatých pravidel politiky je, že v krizi neprovádíte systémové změny daní. Protože byste v nejisté situaci dále zvýšili nestabilitu. Maximálně posouváte parametry, jejichž přenastavení vám naopak může napomoci lépe proplout těžkými časy. I tolik nenáviděný Kalouskův balíček hýbal jen jednotlivými položkami. Hluboce jsem s ním nesouhlasil, protože zvedal daně, přičemž zavedení solidární přirážky pro bohaté šlo chápat, ale rušení daňových slev a bonusů pro živnostníky a pracující důchodce ne.

Přijetím tohoto návrhu podle mě ODS podtrhla své kmenové voliče a ti potom neměli důvod ji podržet v roce 2013, kdy se ocitla pod tlakem, a masově přešli k Babišovi. Tak velkou emigraci elektorátu občanští demokraté nezažili dokonce ani kvůli opoziční smlouvě. Nicméně, byť z politického hlediska mám tehdejší jednání ministra financí Kalouska a premiéra Nečase za chybné, nešlo o ekonomický nonsens. Nyní však už otázka nezní, co je „pravicové”, či „levicové”, „konzervativní”, či „liberální”. Toto je prostě hloupost.

Občanští demokraté spolu s ANO, KSČM a SPD hlasovali pro definitivní návrh, který vypaluje do veřejných financí díru 130 miliard korun. Je neuvěřitelné, že strana, která se ve vysoké politice pohybuje třicet let, z čehož polovinu byla u moci, se zachovala méně prozíravě a státnicky, než Piráti, kteří jsou ve Sněmovně nováčky. Ti, když viděli, že po schválení jejich návrhu na zvýšení slevy na dani, který „ubere” 35 miliard, prošel „zásek” ve výši dalších devadesát miliard, tak pro konečně znění zákona ruce nezvedli.

Nováčkové se zachovali jako mazáci, mazáci jako nováčkové… Zatímco Pirátům nyní nelze vyčítat, že zavinili rozvrat veřejných financí, ODS do toho „spadla”, a to ve společnosti ANO, SPD a KSČM. Paradoxně její hlasy nebyly vůbec potřeba, zákon by prošel i bez nich, protože komunisté sice nepodpořili Babišův pozměňovací návrh, ale nechtěli shodit celý balíček. Občanští demokraté se nyní tváří, že dosáhli obrovského politického vítězství. Docela by mě zajímalo, jak k tomu pocitu došli.

„Noc dlouhých dluhů“: ODS přišla o pověst rozpočtově zodpovědné strany. Proč ji teď vlastně volit?

sinfin.digital