Pokud opoziční strany chtějí šanci na vítězství, musejí se konečně postavit na nohy a udělat jeden zásadní krok proti Babišovi

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Co si běžný volič může pamatovat z dosavadní kampaně? Určitě masivní útoky Andreje Babiše na Piráty. Pak rozjíždějící se strašení migranty. A snad ještě přilepšování penzistům. Pokud by tato témata zůstala těmi hlavními až do voleb, pak příští vládu sestaví ANO s SPD a nějakým dalším satelitem. V takto nastavené hře nad nimi demokratická opozice prostě nemůže vyhrát. Musí proto konečně nastolit svou vlastní agendu.

Soupeře ve volbách neporazíte jen tím, že jste lepší, chytřejší, krásnější… Musíte být hlavně „v pravý čas na pravém místě“. Což znamená, že témata, o kterých se mluví, jež voliče zajímají a podle nichž se rozhodují, vám vyhovují lépe než těm druhým. Buď máte štěstí a opravdu jste tam, kde máte být, zrovna když vás lidé potřebují, nebo si musíte svou příležitost vytvořit. Právě tím, že nastolíte agendu, v níž máte oproti ostatním výhodu. A nejlepší je samozřejmě kombinace obojího.

Kdyby kdysi nevnesla ODS do kampaně jako zásadní téma hrozící „řecký scénář“, dostala by od ČSSD zřejmě nakládačku. Ale Mirek Topolánek před volbami dobře zacílil na hrozbu, že pod vedením Jiřího Paroubka by země upadla do neřešitelných dluhů. Což v případě marnotratného socialistického předsedy působilo realisticky. O tři roky později se Andreji Babišovi zdařilo vyvolat dojem, že je nezkorumpovaný manažer, který zajistí peníze a práci, čímž se po pádu skandály zmítané vlády uprostřed krize trefil do poptávky.

Jak vidíme, „agenda setting“ nemusí nutně odpovídat skutečnosti. V prvním z těchto dvou případů občanští demokraté prodali své přednosti a ekonomické kompetence, jež jim dlouhodobě připisovali voliči, a upřeli pozornost publika na slabiny protivníka. U ANO ale šlo jen o vytvoření falešného marketingového obrazu, čili podvod na voličích. Ale na ten se při sčítání výsledků nikdo neptá a nezkoumá ho žádný soud. Babiš prostě nastolil témata, která nahrávala jemu a oslabovala pravici, jíž tehdy především sebral hlasy.

Kdo to zopakuje

Jak vypadá situace letos? Boj s korupcí majitel Agrofertu jaksi už vytáhnout nemůže a heslo „Jsme schopný národ, jen nám vládnou nemehla“, by se spíš hodilo opozici proti němu. Cokoli dalšího z období Babišovy vlády je katastrofa: Nezvládnutá epidemie s desítkami tisíc obětí. Fatální zadlužování země a zástupy podnikatelů hozených přes palubu. Neschopnost nabídnout lidem aspoň nějakou perspektivu obnovy hospodářství, zajištění práce a návratu k jejich někdejšímu životu. A mohl bych pokračovat.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč to teď nefunguje?
  • Na co se zaměřit?
  • A jakým heslem Babiše porazit?
sinfin.digital