Železný: Ponechte mi právo, abych veřejně odsuzoval komunistické funkcionáře

Jakub Železný

REAKCE JAKUBA ŽELEZNÉHO | Na INFO.CZ jsme publikovali text Petra Holce, který psal o projevech aktivismu ve vysílání ČT a jmenoval moderátora Jakuba Železného, jenž v pořadu Události, komentáře zmínil při debatě o bezpečnosti železnic nesouvisející „nábřeží, které se bůhvíproč dodnes jmenuje po komunistickém prezidentu Ludvíku Svobodovi“. Níže zveřejňujeme reakci Jakuba Železného.

Byl jsem informován, že na serveru Info.cz o mně napsal článek pan Holec. Neznám pana Holce, on nezná mě, přesto dokáže dovozovat věci, které se nezakládají na pravdě, ale protože jsou jeho názorem, je jeho právem je dovozovat. Horší je to už s právem urážet cizí lidi, to bývalo ve veřejném prostoru tabu, ale co nadělám. Nevím, co se běžně píše na serveru Info.cz, o jeho existenci vím, neboť jsme ji před časem řešili ve vysílání ČT, ale nečtu zdejší texty (ten od pana Holce jsem samozřejmě četl, jinak bych na něj nemohl odpovídat), takže neznám zdejší standardy, čili budiž. Snad s výhradou, že si pan Holec mohl odpustit nevtipné rýpnutí si do kolegy-seniora, který server Info.cz nepochybně nesleduje, tak se těžko může bránit, činím to tedy za něj. Ale já s dovolením zůstanu u věcného, ve slušné společnosti běžného, tedy cizí lidi neurážejícího tónu.

Pan Holec mi to nemusí věřit, ale opravdu nemám ve zvyku „exhibovat svou vzdělanost“. Pomíjím, že ono slovní spojení není zcela běžné, myslím, že běžnější je samostatně stojící „exhibovat“ a třeba „demonstrovat svou vzdělanost“ nebo „dávat na odiv svou vzdělanost“ a tak podobně. Ale meritum věci je jinde: neberu panu Holcovi právo si cokoli myslet a dovozovat. Ale přesný opak i zde je pravdou. Často cítím svou znalostní nedostatečnost v mnoha oborech, zvláště pak ekonomických, technických i v řadě zahraničně-politických. Kolegové z ČT jistě potvrdí, že se často radím (a rád si nechávám poradit) nejen v těchto záležitostech. Pokud jde ale o témata, spojená s naší moderní historií, to je, s dovolením, můj obor. Zde si dovolím opravdu polemiku „ad hominem“: pan Holec se mýlí, když píše, že bych si já měl nastudovat lépe věci, spojené s Ludvíkem Svobodou. Je to, nic ve zlém, naopak.

Je zjevné, že měl potřebu na základě jedním poslancem z komunistické strany poněkud zmatečně napsaného textu před pár dny (kde mi pan poslanec přidělil jiné křestní jméno a vedle nesmyslů faktických tam měl řadu chyb jazykových) také zareagovat na mou poznámku o Ludvíku Svobodovi. Takže ještě jednou: opravdu nechápu, proč má v Praze, 31 let po pádu režimu komunistické strany, mít nábřeží člen předsednictva komunistické strany a komunistický prezident.

Když mám být další čtyři roky otrok Andreje Babiše, tak ty taky, říká investor Radovan Vávra

sinfin.digital