Poslední bitva vzplála. Komunisté o obranném rozpočtu lžou hned několikrát, jejich požadavek znamená oslabení Česka

Daniel Koštoval

KOMENTÁŘ DANIELA KOŠTOVALA | Už zítra bude sněmovna projednávat návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Jedná se o závěrečné třetí čtení a sešlo se před ním více než sto pozměňovacích návrhů, včetně komunistického ohledně snížení rozpočtu ministerstva obrany o deset miliard korun.

Vláda navrhuje ministerstvu obrany na příští rok rozpočet 85 miliard. To by mělo být minimálně 1,4 % HDP, možná trochu více kvůli propadu ekonomiky zapříčiněnému koronavirem. Reálné obranné potřeby České republiky jsou minimálně na úrovni 2 % HDP. Platí to dnes, stejně jako kdykoliv v minulosti. Od roku 2005 ale vlády přidělovaly armádě podstatně menší finance. Obranný rozpočet Česka byl v NATO nejstrměji klesající a padnul až pod úroveň 1 % HDP v období 2013–14. Podinvestovanost je v rozsahu minimálně 550 miliard korun (rozdíl mezi reálným obranným rozpočtem a úrovní 2 % HDP od r. 2005).

Na to, že k požadavku na škrty v obranném rozpočtu dojde, jsem upozornil už v nedávném komentáři na INFO.CZ. Pokud koalice na návrh komunistů skutečně přistoupí, bude rozpočet ministerstva obrany snížen o více než 10 %. Vzhledem k pokročilé době – prosinec 2020 – by nebylo možné oněch 10 miliard korun vzít nikde jinde než z peněz připravených na armádní investice. Ostatní výdaje (platy, energie, servis techniky...) jsou nevyhnutelné a zaplaceny být musí.

Čína a Rusko mají v Česku dvě ambasády, jednu oficiální a jednu na Hradě. Číňané se snažili ovlivnit naše úředníky výměnou za pozvání na oběd, říká Hřib

sinfin.digital