Poslední bitva vzplála. Komunisté o obranném rozpočtu lžou hned několikrát, jejich požadavek znamená oslabení Česka

KOMENTÁŘ DANIELA KOŠTOVALA | Už zítra bude sněmovna projednávat návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Jedná se o závěrečné třetí čtení a sešlo se před ním více než sto pozměňovacích návrhů, včetně komunistického ohledně snížení rozpočtu ministerstva obrany o deset miliard korun.

Vláda navrhuje ministerstvu obrany na příští rok rozpočet 85 miliard. To by mělo být minimálně 1,4 % HDP, možná trochu více kvůli propadu ekonomiky zapříčiněnému koronavirem. Reálné obranné potřeby České republiky jsou minimálně na úrovni 2 % HDP. Platí to dnes, stejně jako kdykoliv v minulosti. Od roku 2005 ale vlády přidělovaly armádě podstatně menší finance. Obranný rozpočet Česka byl v NATO nejstrměji klesající a padnul až pod úroveň 1 % HDP v období 2013–14. Podinvestovanost je v rozsahu minimálně 550 miliard korun (rozdíl mezi reálným obranným rozpočtem a úrovní 2 % HDP od r. 2005).

Na to, že k požadavku na škrty v obranném rozpočtu dojde, jsem upozornil už v nedávném komentáři na INFO.CZ. Pokud koalice na návrh komunistů skutečně přistoupí, bude rozpočet ministerstva obrany snížen o více než 10 %. Vzhledem k pokročilé době – prosinec 2020 – by nebylo možné oněch 10 miliard korun vzít nikde jinde než z peněz připravených na armádní investice. Ostatní výdaje (platy, energie, servis techniky...) jsou nevyhnutelné a zaplaceny být musí.

Čína a Rusko mají v Česku dvě ambasády, jednu oficiální a jednu na Hradě. Číňané se snažili ovlivnit naše úředníky výměnou za pozvání na oběd, říká Hřib

Každý si může zkontrolovat, že v návrhu státního rozpočtu má ministerstvo obrany připraveno na investice celkem 25 miliard korun. V předloze je také uvedeno, na které konkrétní projekty mají být peníze vynaloženy. Z toho je zřejmé, že investice v objemu zhruba 15 miliard jsou zafixované již uzavřenou smlouvou a nelze je tedy škrtnout. Jinými slovy komunistický požadavek, který by ukousl zbylých 10 miliard, by v praxi znamenal, že ministerstvo obrany nebude moct uzavřít jedinou novou smlouvu v oblasti investic. Musí se totiž řídit zákonem, který říká, že stát se nemůže zavázat k výdaji, pokud na něj nemá připravené peníze.

Komunisté argumentují, že ministerstvo obrany se bez 10 miliard v příštím roce obejde a modernizaci prostě odsune do budoucna. To je lež. Formální roční stopka rozvoje armády možná na někoho působí jako něco přijatelného, ale prakticky by šlo o rozvrat celkových plánů na modernizaci armády. Odklad by ve skutečnosti trval déle než rok; v řadě případů by se muselo začít od nuly, což znamená zpoždění o dva a více roků.

Škrt investic by také znamenal zásadní ohrožení projektů, jako je protiletadlový komplet krátkého dosahu, bojové vozidlo pěchoty či nákup nového děla v ráži NATO. Jsou to nákupy, které Česká republika potřebuje vzhledem k vývoji v bezpečnostním prostředí nutně učinit. Tyto projekty mají také silně mezinárodní ohlas – například nákup 50 děl je dnes největší dělostřelecký projekt v Evropě.  

Komunisté lžou, když tvrdí, že je možné na rok zastavit investiční činnost ministerstva obrany. A stejně tak lžou, když tvrdí, že obranyschopnost republiky si může dovolit odklad. Naopak, jsme dávno po dvanácté. Komunistické lži ale nemůžou překvapit a taktéž nemůže překvapit, že efektivní obrana zakotvená v NATO leží komunistům v žaludku. Jejich plány spojují Českou republiku s Moskvou a v této souvislosti je nakonec lží i jejich argumentace, že jim jde o peníze na zvládání koronavirové krize.

SDÍLET
sinfin.digital