Pravda a mýty o Budvaru. Aneb co by měl vědět pirát Bartoš o českém pivu

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | A už je to tady znovu. Čeští politici se před volbami pustili do ostré diskuse, zda by stát přece jen neměl prodat národní podnik Budějovický Budvar. Svědčí to o jediném. Pokud mají politici v Česku dostatek času a invence na to, aby dokola řešili věci, které fungují, místo těch, které nefungují, žijeme buď v Bohem požehnaném ráji, nebo totálním politickém úpadku.

Další, snad už padesáté kolo nikdy nekončící debaty o budoucnosti jediného státního pivovaru rozpoutal předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ten na dotaz, zda by měl stát pivovar prodat, pro server Seznam Zprávy odpověděl: „Nemyslím si, že je důvod, aby stát provozoval pivovar. A pokud by pro to byly vhodné podmínky... není to asi to největší české zlato“.

Bartošovo vyjádření pochopitelně vzbudilo řadu politických reakcí. Máme přece před volbami a ty se nikdy bez diskuse o Budvaru neobešly. I předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by Budvar prodala. „Já myslím, že stát by neměl podnikat v oblastech, které jsou běžně tržní, tohle je určitě jedna z nich,“ uvedla Pekarová. Navázala tak na svého předchůdce Miroslava Kalouska, který (podobně jako mnozí jiní) kdysi prohlásil, že „stát by neměl vařit pivo, protože to neumí“.

Na obranu pokračování státního vlastnictví Budějovického Budvaru se mimo jiné postavil kandidát ČSSD Matěj Stropnický. Podle něj „je to pivovar, který vaří skvělý pivo, má výborný ekonomický výsledky a celý léta statečně bojuje s tím americkým patokem“.

Ještě v bojovnějším duchu vytáhl do boje za Budvar předseda KSČM, Jihočech Vojtěch Filip. „Už toho nechte, jak SPOLU, tak PirSTAN a zapomeňte na krádež Budvaru!“ napsal na svém facebooku.

Z presumptivního premiéra koulí na noze? Pirátská koalice řeší, co s hurikánem Bartošem

Na celé této naprosto absurdní diskusi je přitom nejpikantnější, že se v prakticky nezměněné podobě opakuje před každými volbami v Česku už 30 let. Občas se sice mění „osoby a obsazení“, ovšem argumenty zůstávají naprosto stejné. Kdyby si někdo dal tu práci a poskládal vedle sebe politické výroky k možné privatizaci Budvaru v posledních desetiletích, nezaujatý čtenář by vůbec nepoznal, zda se nachází v roce 1998, 2004 nebo 2021. Nic se nezměnilo.

A to paradoxně i přesto, že některé mýty o Budějovickém Budvaru, způsobu a smyslu jeho prodeje, byly už mnohokrát vyvráceny. Ani to však politikům z obou stran sporu nebrání v tom, aby stále dokola opakovali naučené fráze. Zkusme si proto některé mýty připomenout.

sinfin.digital