Půr: Zakažme neočkovaným dětem vstup do škol. Odmítání vakcín je třeba utnout

Michal Půr, urm

11. 02. 2019 • 12:20

GLOSA MICHALA PŮRA | S tím, jak přibývají případy spalniček, je zřejmé, že by ministerstvo zdravotnictví mělo přijmout dostatečně tvrdá opatření, která šíření nemoci zamezí. Světová zdravotnická organizace poměrně nedávno označila odmítání očkování za jedno z deseti největších rizik pro celou populaci. Existují přitom cesty, jak situaci zlepšit a skupinu „odmítačů“ zásadně zmenšit.

Pokud jde o očkování dětí, Česko mělo dosud jeden z nejvyspělejších systémů na světě. I ten ovšem obsahuje některé zásadní nedostatky. Patří mezi ně i pravidla pro předškolní a školní docházku. Pokud máte neočkované dítě, nemáte šanci jej dostat do státní školky. Soukromá školka je často benevolentnější, protože „peníze nesmrdí“.

Matky, které své potomky odmítají očkovat, prakticky nemají jinou volbu, než si za školku pro syna či dceru pořádně připlatit. Otázkou je, proč stát takový postup toleruje, přestože nedává žádný smysl.

Skutečný průšvih ovšem je, že škola už neočkované dítě odmítnout nemůže a musí jej momentálně přijmout. Sice by neměl být problém tuto situaci změnit – ministerstvo už připravuje novelu v podobném smyslu – ale stát by měl postupovat výrazně rychleji a neměl by brát v potaz připomínky odpůrců očkování, kteří se samozřejmě houfují, aby novelu co nejvíce zmírnili.

Pro inspiraci se můžeme podívat i do okolních zemí. Rakousko a Německu patří v očkování k těm benevolentnějším, ale v reakci na spalničkovou epidemii vstup neočkovaným dětem zakázaly. Sice dočasně, ale zjevně si uvědomují zásadní problém. Neočkované dítě není ani tak rizikem samo pro sebe, ale je hrozbou především pro zbytek kolektivu, protože při určitém poklesu proočkovanosti odolnost populace klesá. Rodiče, kteří očkování svých potomků obcházejí, jsou černým pasažérem společnosti a zneužívají zodpovědnost druhých. Podobné odmítání vakcín je třeba utnout.

5480551:article:true:true:true

SDÍLET

Billboard-bottom-1