Referendum o vládě, nebo o Babišovi? Tři poučení z prezidentské kampaně

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Je volba prezidenta referendem o vládě, jak chtěl Andrej Babiš? Kdyby ano, tak ho Petr Fiala vyhrál. Kandidáti, jež podpořil, získali v prvním kole tři pětiny hlasů a být jen jeden, mohl jít rovnou na Hrad. Spíše se ten plebiscit týká expremiéra, jehož zjevně většina lidí nenávidí. Ale vůbec nejpřesnější je říci, že národ hlasuje o sobě samém. Co jsme se tedy v této kampani o Češích dozvěděli?

Nechce nyní stranou oba finalisty prezidentské volby. Slyšeli jsme o nich hodně, a ještě pár dní před finálovým hvizdem jich bude všude plno. A pak bude i čas na zhodnocení výsledku a analyzování, proč je právě takový, jaký je. Podívejme se teď opravdu na to, co jsme zjistili sami o sobě, ne o Petru Pavlovi a Andreji Babišovi. Jde o tři hlavní sdělení, z nichž ani jedno není pro Čechy úplně lichotivé. A na závěr si udělme jedno malé, ale snad ne bezvýznamné plus.

Tři klíčové informace můžeme nazvat jako „smysl pro systém“, „věc národní povahy“ a „vnímání hodnot“. Jak jsme se sžili s přímou volbou hlavy státu a proč s ní máme pořád problém? Jaká je naše schopnost konzistentního politického uvažování a proč tak často propadáme deziluzi? A konečně: vyřešili jsme si vlastní totalitní minulost, anebo se aspoň v současnosti naučili doopravdy ctít hodnotu občanských svobod a demokracie?

sinfin.digital