Řešení energetické chudoby, nebo peníze z vrtulníku? Evropa hledá recept na vyšší ceny energií, potřeba je však systémové řešení

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Ceny energií v posledních měsících rostou v celé Evropě o desítky procent a čeští politici si toto téma rychle přisvojili v předvolebních kampaních. Už nyní je téměř jisté, že se dočkáme energetických šeků, dost možná vláda dokonce sníží, či zruší DPH u energií. Jak ale vysoké ceny energií řešit dlouhodobě? Co růst způsobuje? A jak s inflací energií vypořádávají jinde v Evropě?

Proč cena energií roste? Jediný specifický důvod nehledejte. Na růst ceny má vliv více faktorů, které společně způsobují „dokonalou bouři“. Výrazný vliv mají opatření Zeleného údělu: ceny energií jsou ovlivněny vysokými cenami evropských emisních povolenek, dlouhodobým odstavováním fosilních, ale i jaderných zdrojů a nečekaně rychlým ekonomickým zotavení po covidové pandemii, které táhne poptávku. Do toho se přidávají i aktuální problémy se slabým větrem, který dostatečně neroztáčí větrné turbíny a drahým zemním plynem.

Co s tím? Politici v celé Evropě se snaží domácnostem růst cen energií alespoň částečně kompenzovat. Jednou z využívaných možností jsou takzvané energetické šeky, jejichž vyplácení plánuje i česká vláda. Ta původně zvažovala vyplacení 1250 korun necelému milionu nejchudších domácností, později pak premiér Andrej Babiš připustil, že by vláda mohla rostoucí ceny kompenzovat všem domácnostem. 

„Hledáme nejjednodušší a nejspravedlivější způsob výplaty. V EU je to zatím tak napůl, někdo poskytuje energetické šeky všem, někdo jen některým. Problém je, že neexistuje jednotný výklad, kdo spadá do skupiny ohrožených energetickou chudobou,“ uvedl na počátku týdne pro INFO.CZ ministr vicepremiér Karel Havlíček.

Spor o definici však zní spíš jako slovíčkaření. Dlouhodobě se soudí, že energetickou chudobou je ohrožena asi pětina českýchevropských domácností – vláda tak může udělat čáru právě tam. Mimochodem, Evropská komise energetickou chudobu definuje jako stav, kdy „domácnost má potíže, nebo nemůže vytopit byt na teplotu 18 až 21 °C za cenu, kterou si může finančně dovolit. Přitom musí být zachovány další služby spojené s dodávkou energií, jako je dodávka elektřiny, doprava, internet“. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak rostoucí ceny energií řeší v Evropě?
  • Jak oddělit předvolební populismus od jádra problému?
  • A jaké jsou skryté nástrahy zrušení zdanění energií?
sinfin.digital