Rozvědka by se neměla stát obětí politického skandálu. Osud Mlejnka mají v rukách sami zpravodajci, ne média a politici

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Má vláda odvolat ředitele rozvědky, protože si to přeje opozice a říkají to novináři? Ani náhodou. Petr Mlejnek skončí, pokud nedostane bezpečnostní prověrku. A o tom nerozhodují ani předseda ANO, ani média. Tak jako špioni nesmějí ovlivňovat demokratickou politiku či zasahovat do svobody slova, tak poslanec Babiš či nějaký investigativec nemají co mluvit do národní bezpečnosti.

Mnozí radí Vítu Rakušanovi, že by měl Mlejnka odvolat z „politických důvodů“. Někteří dokonce přímo říkají, že je možná kompetentní a třeba i nevinný, ale prostě to „špatně vypadá…“ Tak takové rady patří víte kam? Do banánové republiky. Hysterie kolem Redla, která otřásá politickou scénou, by se neměla rozšiřovat ještě na práci tajné služby. Byl by to přímo návod pro nějakou nepřátelskou mocnost, aby kdykoli zlikvidovala jí nepohodlného šéfa zpravodajců tím, že o něm vypustí nějaké kompro do médií.

Vít Rakušan si jistě mohl jmenování Petra Mlejnka rozmyslet, když se mu svěřil s tím, že zná Michala Redla. Nebo také nemusel předtím postupovat tak zostra a zbavovat se „na hodinu“ všech, kdo se někdy viděli s hlavním aktérem kauzy Dozimetr. V prvním případě by vše proběhlo diskrétně, v tom druhém bychom se vyhnuli honu na čarodějnice, kdy každý, na koho Redl pohlédl, musí z kola ven. Jenomže obojí ministr vnitra a předseda STAN udělal. Teď je třeba minimalizovat škody. Což znamená držet status quo.

„Aby se Rakušan zachránil, musí odvolat Mlejnka,“ z ní z mnoha stran. To je nebezpečný nesmysl. Má se rozvědka stát obětí politického skandálu? Starostové se v Hlubučkově kauze hodně vymáchali. Pravdou je, že kdyby neskončil ministr školství, zůstalo by vše v rovině komunální aféry. Redl by zajímal málokoho, tak jako dosud. „Proslavil“ se právě jen v důsledku toho, že kvůli němu padl Petr Gazdík. Už se stalo, džin je z lahve venku, situace je politicky výbušná. A proto Mlejnek preventivně informoval o svých kontaktech.

Dalo by se pochopit, kdyby s ohledem na očekávatelný poprask Vít Rakušan se jmenováním Petra Mlejnka cukl. Ale nyní už to není možné, zde není v sázce osud předsedy STAN a jeho hnutí, ale bezpečnost státu. Nezbývá nic jiného než vyčkat, zda tajné služby doporučí Petra Mlejnka na nejvyšší stupeň prověrky. Tu na „tajné“ již má, takže je otázka, zda jeho styky s Redlem byly tak toxické, jak se píše v novinách. Vzpomeňme na Vratislava Mynáře, který testem neprošel, přes velkou hradní „tlačenku“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč se vláda rozhodla správně, když hned neodvolala šéfa rozvědky z funkce?
  • A jak politici ohrožují práci zpravodajců?
sinfin.digital