Rusko jako hospodářská velmoc? Vyzdvihování jednoho ekonomického ukazatele o ničem nevypovídá

KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Není to tak dávno, co poradce prezidenta Vladimira Putina a bývalý ministr ekonomického rozvoje Dmitrij Oreškin oznámil, že Rusko do konce roku 2020 vstoupí mezi pět největších ekonomik světa podle HDP přepočteného dle parity kupní síly. Zdůraznil přitom, že se tak povede předčasně splnit úkol, který v roce 2018 zadal prezident Vladimir Putin. Zmíněný ukazatel pro Rusko vyznívá příznivě, o stavu ekonomiky země ale příliš nevypovídá.

Putin požadoval dosažení pětky největších ekonomik do roku 2024. Oreškin se ale spletl v tom, že by Mezinárodní měnový fond (MMF) mluvil přímo o vzestupu Ruska, navíc ani nezmínil to, že mu na paty začíná šlapat Indonésie. Zajímavé přitom je, že v nejnovějších „Cílech rozvoje národní ekonomiky do roku 2030“ podobná meta nefigurovala. Oreškin poskytl také vysvětlení, proč se Rusku povede předehnat Německo, které je na pátém místě. Důvodem je podle něj fakt, že ruská ekonomika poklesne v důsledku koronavirové krize výrazně méně, než se původně očekávalo, a to i oproti EU či právě zmiňovanému Německu. 

HDP přepočtený podle parity kupní síly je v Rusku výrazně oblíbený ukazatel, protože výrazně vylepšuje jeho postavení. Používá se samozřejmě i mezinárodně, a to z toho důvodu, že cenové hladiny se v různých zemích pohybují různě. Velmi zjednodušeně, jeden vyrobený chleba stojí v Norsku jinak než právě třeba v Rusku. Parita kupní síly tento rozdíl vyrovnává. Problémem je samozřejmě fakt, že nic neříká o kvalitě výrobků či služeb. Navíc bere celý koš služeb a zboží, které v samotné zemi nestojí všude stejně atd. I proto, byť jde o ukazatel užívaný, je nutné jej brát s rezervou, což je ostatně dobré u každého mezinárodního srovnání bez výjimky. Obecně ale parita kupní síly pomáhá zemím, jako je Rusko či Čína, dostat se na žebříčku zemí výše, než na co by mohly aspirovat ve srovnání nominálním. Pomáhá exportní orientace spojená s nízkou cenovou hladinou. Zatímco v nominálním srovnání Rusko drží jedenáctou příčku, těsně před nepoměrně menší Jižní Koreou, v přepočtu na paritu kupní síly je na již zmíněném pátém či šestém místě.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital