Schmarcz: Senát zase jednou zabodoval. Vládě zatrhl rozhazovačnost i okrádání pronajímatelů

Martin Schmarcz

17. 04. 2020 • 21:00

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Senát není v legislativním procesu silným hráčem. Ale může aspoň poukázat na zjevné nesmysly. Tentokrát to mimo jiné udělal se dvěma návrhy, jimiž si chce vláda v čase krize zjednodušit život. Senátoři zamítli zvýšení hranice pro strukturální deficit na čtyři procenta a také chtějí, aby kabinet ručil za čtyři pětiny dluhů, které vzniknou neplacením nájmů. V obou případech udělali dobře. 

Je hezké, že vláda chce být hezká a povolit lidem neplatit nájem v čase krize, pokud se kvůli ní dostali do finančních problémů. Vůbec ale není hezké, že celé to břemeno hází na pronajímatele. Přičemž nemusí jít jen o bohaté firmy a podnikatele, ale třeba o seniory, kteří si přilepšují k penzi, nebo o rodiny, pro něž je nájemné nutným doplňkem jejich měsíčního rozpočtu. Když chce vláda pomáhat, nemá tak činit na úkor druhých a porušovat jejich ústavní práva. Senát velmi rozumně chce, aby se kabinet za dluhy aspoň zaručil.

Absurdní smysl pro antonyma projevila vláda i v novele zákona o rozpočtové odpovědnosti, který se po jejím zásahu stal zákonem o rozpočtové neodpovědnosti. Zvýšení strukturálního deficitu (tedy toho, za který může sama vláda, nikoli propad ekonomiky) na 4 % místo dosavadních 0,75 % jinak ani pojmenovat nelze. Ministryně financí změnu hájila potřebou i během krize zvyšovat penze a platy. Cože je, jedním slovem, nehoráznost. Dokonce na druhou.

Ano, jde o tuplovaný populismus. Za prvé, proč by v čase ekonomického propadu měla vláda dávat více peněz na důchody, když zaměstnancům mzdy spíše klesnou? Za druhé, když dojde na pokles HDP, pak stávající rozpočtová pravidla vládě ve stejné míře umožňují zvýšit rozpočtový deficit. Novela dává kabinetu do rukou na rozhazování další více než tři procenta navíc. Neboli může zatnout sekyru ještě o nějakých sto šedesát miliard hlouběji, než kolik zaviní propad daňových příjmů. Zlatý Kalousek za krize v roce 2010.

Takže sečteno a podtrženo, vláda si řádně sama sobě povolila opasek při sestavování rozpočtu. A za cizí peníze se vlichocuje nájemníkům. To by bylo, abychom se příští rok neprodlužili k volebnímu vítězství!

Senát do toho hodil vidle. Je samozřejmě třeba dodat, že to kabinetu pouze zkomplikoval, ale definitivně jeho rozhazovačný apetit nezastavil. Vládní většina sto jednoho poslance se zřejmě ve Sněmovně najde, byť kvůli tomu bude muset zasednout v plném počtu a nikoli jen v polovičním, jak nyní obě komory činí kvůli pandemii. Ale aspoň se ze Senátu ozval hlas rozumu, což v této šílené době není zas tak málo.

SDÍLET