Koronavirus v Česku uzákonil rozpočtovou nezodpovědnost a vládní populismus

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Populismus vzkvétá i v čase koronavirového bombardování tuzemské ekonomiky. Vláda se nadále snaží alespoň krátkodobě zajistit dojem pokračujícího blahobytu. Ve sněmovně si prosadila změnu zákona o rozpočtové odpovědnosti, která fakticky legitimizovala rozpočtovou nezodpovědnost. Novela dala zelenou hlubšímu zadlužování tak, aby vláda nemusela šetřit a tedy jednat nepopulárně.

Vládní a provládní poslanci schválili novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti, která navýšila možnost zvýšení strukturálního deficitu až do výše 4 procent HDP. Dosud to bylo jen 0,75 %. Strukturální deficit je přitom dluh vytvořený „svévolně“ vládou, tedy bez vlivu ekonomických cyklů.

Ministryně financí Alena Schillerová tento krok, tedy zvýšení limitu, hájila snahou vytvářet „fiskální polštář“ pro příští rok. „My se neproškrtáme do prosperity přes 150 miliard,“ varovala. S tím, že pokud by se „zákon o odpovědnosti“ nepodařilo změnit, nemohla by vláda zvyšovat výdaje rozpočtu a byla by nucena škrtat ve výdajích nebo zvyšovat daně. Čehož se bojí jako čert kříže, neboť taková politika by zhatila volební vyhlídky vládních stran.

Svědectví prvních nakažených na jihu Itálie: Zemřel tchán i strýc, ani jsme se nerozloučili

sinfin.digital