„Andrej Babiš, sociální demokrat, obránce chudých.“ Nezní to nějak divně!?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Andrej Babiš krátce po volbách změnil názor. Jak prohlásil, už nechce odejít ze sněmovny, ani pokud by měl být v opozici. V tom případě se ovšem musí stát lídrem socialistické menšiny, která zanevřela na své strany a pomohla ho zvolit. Zní vám to podivně? Také to divné je! Mohou mu to voliči levice věřit? Už uvěřili – a byla to jejich největší chyba za třicet let.

„Aby nebylo pozdě říkat, měli jsme volit sociální demokracii,“ varoval Jan Hamáček před volbami. Jistě, šlo jen o kampaň, nicméně tento slogan se ukázal být pravdivý. Už v prvním vystoupení po sečtení výsledků se Andrej Babiš snažil vlichotit vítěznému SPOLU a právě před tím, že ANO bude chtít vládnout s ODS, varovala ČSSD své původní voliče, kteří jí utekli k Babišovi. Předseda občanských demokratů Petr Fiala ovšem odcházejícího premiéra okamžitě odpálkoval a vzápětí „Pětka“ podepsala memorandum o společném kabinetu.

Před volbami jsem psal, že nejdůležitější otázkou je, co po nich bude dělat Andrej Babiš, a podivoval jsem se, proč se ho na to nikdo moc neptá – včetně opozice. Kdyby totiž levicoví voliči znali jeho plány a úvahy, sotva by mu dali tolik hlasů. Skandály mu klidně opakovaně odpustili a jeho povolební plány neprokoukli. V důsledku toho, že nemusel nic vysvětlovat, má velká skupina socialistických voličů ve sněmovně místo autentického reprezentanta svých zájmů Andreje Babiše, který tam zastupuje hlavně sám sebe.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co Babiš okoukal od Miloše Zemana?
  • Proč otočil ohledně svého odchodu ze sněmovny?
  • A dokáže skutečně přemýšlet jako socan?
sinfin.digital